| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Nota korygująca w przypadku zmiany adresu nabywcy

Nota korygująca w przypadku zmiany adresu nabywcy

Jednostka budżetowa zmieniła na początku sierpnia 2013 r. siedzibę, o czym poinformowała niezwłocznie kontrahentów. Jeden z nich jednak przez pomyłkę przesłał na nowy adres jednostki kilka faktur, na których w pozycji „oznaczenie nabywcy” widnieje stary adres. Czy w takim przypadku trzeba wystawić notę korygującą? A jak należy postępować z fakturami wystawionymi od początku roku do czasu przeprowadzki, czy też trzeba na nich korygować adres?

Wystawianie noty korygującej w przypadku zmiany adresu nabywcy

Tak, w opisanej sytuacji jednostka budżetowa, będąca nabywcą towarów lub usług, może wystawić noty korygujące do faktur VAT, w których ich wystawca podał błędny adres nabywcy. Korekta ta może dotyczyć jedynie faktur odnoszących się do okresu po zmianie siedziby jednostki budżetowej. Przy rozgraniczeniu tego czasu należy brać pod uwagę nie tyle datę wystawienia faktury, ile datę faktycznego wykonania operacji gospodarczej (dostawy towaru/wykonania usługi). Data ta może się pokrywać z datą wystawienia faktury, ale nie musi. Korekty natomiast nie wymagają faktury wystawione dla jednostki z podaniem adresu jej poprzedniej siedziby dotyczące zakupu przez nią towarów czy usług w okresie, w którym jej siedziba faktycznie pod tym adresem się mieściła, ponieważ są one zgodne z rzeczywistym przebiegiem tych operacji gospodarczych (czyli opisane w nich transakcje zostały przeprowadzone przez kontrahenta z jednostką, która miała siedzibę pod podanym w tych dowodach adresem). 

Zobacz również: Sposoby na odzyskanie VAT

Dowody księgowe powinny być rzetelne, tzn. zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, oraz kompletne (art. 22 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości; dalej: uor). Ponadto powinny zawierać co najmniej dane określone w art. 21 tej ustawy, jeśli przepisy szczególne nie wymagają w tym zakresie danych szerszych. Oznaczenie w dowodzie księgowym potwierdzającym nabycie towarów lub usług (fakturze VAT) nabywcy, poprzez wskazanie jego nazwy i adresu, jest wymagane zarówno przez art. 21 ust. 1 pkt 2 uor, jak i § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Błędy w dowodach księgowych zewnętrznych obcych (a do tej kategorii w jednostce budżetowej, która jest nabywcą towaru lub usługi, jest zaliczana faktura wystawiona przez dostawcę) można korygować jedynie przez wysłanie kontrahentowi odpowiedniego dokumentu zawierającego sprostowanie, wraz ze stosownym uzasadnieniem (art. 22 ust. 2 uor), przy czym w przypadku faktur VAT należy w tym zakresie zastosować przepisy szczególne zawarte w wymienionym rozporządzeniu dotyczącym zwrotu podatku i wystawiania faktur. Przepisy te w razie stwierdzenia w fakturze otrzymanej od kontrahenta pomyłki dotyczącej jakiejkolwiek informacji wiążącej się z nabywcą przewidują możliwość wystawienia przez tego nabywcę noty korygującej przedstawianej do akceptacji wystawcy, w której wskazuje się m.in. treści faktury wymagające skorygowania i treści prawidłowe.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »