reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > VAT 2014: Faktury ze zwolnieniem w 2014 r.

VAT 2014: Faktury ze zwolnieniem w 2014 r.


Zmiany w zakresie VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. dotyczą również faktur ze zwolnieniem. W nowym stanie prawnym sprzedawca świadczący usługi zwolnione z VAT w ogóle nie ma obowiązku wystawienia faktury na rzecz nabywcy, chyba że ten nabywca w odpowiednim terminie zgłosi żądanie otrzymania faktury dokumentującej sprzedaż zwolnioną.

Faktura VAT ze zwolnieniem w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące fakturowania. Zmianie uległy przede wszystkim terminy wystawiania faktur, lecz również zasady dokumentowania nimi czynności zwolnionych.

Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT. Zlikwidowano więc obowiązek dokumentowania fakturą czynności zwolnionych z VAT i to zarówno w odniesieniu do czynności zwolnionych podmiotowo (art. 113 ustawy o VAT), jak i czynności zwolnionych przedmiotowo (wymienionych w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT oraz w wydanym na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT nowym rozporządzeniu MF z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, Dz. U. 2013 r. poz. 1722).

Zobacz również: Nowe zasady wystawiania faktur od 2014 r.

W nowym stanie prawnym sprzedawca świadczący usługi zwolnione z VAT (np. usługi finansowe) w ogóle nie ma obowiązku wystawienia faktury na rzecz nabywcy, chyba że ten nabywca w odpowiednim terminie zgłosi żądanie otrzymania faktury dokumentującej sprzedaż zwolnioną (art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 106i ust. 6 ustawy o VAT, żądanie może być zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną wystawia się:

1) do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy/wykonania usługi/otrzymania przedpłaty (zaliczki) na poczet usług lub dostaw zwolnionych z VAT - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym zaistniały ww. okoliczności;

2) nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dokonano dostawy/wykonano usługę/otrzymano przedpłatę (zaliczkę).

Jednocześnie, na mocy rozporządzenia z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2013 r. poz. 1485) wprowadzono uproszczenia w odniesieniu do faktur dotyczących większości dostaw/usług zwolnionych z VAT. Dokumenty te nie muszą bowiem zawierać wszystkich danych, jakie zawiera standardowa faktura.

Przykładowo, faktura dokumentująca sprzedaż usług finansowych/ubezpieczeniowych zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy o VAT może nie zawierać m.in. zakresu wykonanych usług oraz ceny jednostkowej usługi, a dla uznania tej faktury za prawidłową wystarczające jest, gdy zawiera ona m.in. numer kolejny, datę wystawienia, dane sprzedawcy i nabywcy (nazwę, imiona i nazwiska), nazwę usługi oraz kwotę należności ogółem. Z kolei, faktura wystawiona przez podatnika zwolnionego podmiotowo powinna zawierać:
a) datę wystawienia,
b) numer kolejny,
c) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
d) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
e) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
f) cenę jednostkową towaru lub usługi,
g) kwotę należności ogółem.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Polecamy poradnik: VAT Podatki 2014 - komentarz do zmian

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 09.09.2015

Autor:

doradca podatkowy, adwokat w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Faktura ze zwolnieniem 2014./ Fot. Fotolia
Faktura ze zwolnieniem 2014./ Fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama