REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z VAT 2014 - nowe rozporządzenie

Matarewicz Jacek
VAT w 2014 r. - nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień./ Fot. Fotolia
VAT w 2014 r. - nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., a przeważająca część regulacji w nim zawartych stanowi kontynuację dotychczasowych rozwiązań zawartych w rozporządzeniu MF z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług.

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT

W dniu 31 grudnia 2013 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw nowe rozporządzenie MF z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2013 r. poz. 1722, dalej: „rozporządzenie w sprawie zwolnień”).

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie w sprawie zwolnień obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., a przeważająca część regulacji w nim zawartych stanowi kontynuację dotychczasowych rozwiązań zawartych w rozporządzeniu MF z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 247 ze zm., dalej: „rozporządzenie wykonawcze”).

REKLAMA

Ustawodawca zrezygnował z utrzymania w rozporządzeniu w sprawie zwolnień niektórych zwolnień przewidzianych w rozporządzeniu wykonawczym. Najczęstszą przyczyną był fakt przeniesienia ich wprost do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”). Tak było w przypadku m.in.:
• usług ściśle związanych z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą (art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT);
• usług zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi (art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. d ustawy o VAT);
• usług, w tym także pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w spółkach oraz innych niż spółki podmiotach posiadających osobowość prawną, z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi (art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy o VAT).

Rezygnacja z części zwolnień przewidzianych dotychczas w rozporządzeniu wykonawczym jest z kolei konsekwencją braku konieczności dalszego utrzymywania przepisów szczególnych regulujących dane kategorie zwolnień z uwagi na ukształtowaną już praktykę stosowania przepisów. Przykładowo, rezygnacja ze zwolnień dotyczących: zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele rolnicze i oddania w użytkowanie wieczyste takich gruntów, jak również zbycia prawa wieczystego użytkowania wieczystego gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli te budynki i budowle są zwolnione z VAT, wynika z faktu że zbycie użytkowania wieczystego uznawane jest za dostawę towaru oraz z tego, że grunt dzieli stawkę VAT zabudowań na nim posadowionych (art. 29a ust. 8 ustawy o VAT). Z kolei zwolnienia dotyczące zadań własnych wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, czy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, na których są dokonywane usługi, stały w sprzeczności z wyłączeniem tych czynności z opodatkowania VAT wynikającego z przepisów ustawy o VAT (odpowiednio art. 15 ust. 6 oraz art. 12 ust. 1 pkt 4-7 ustawy o VAT).

Zobacz również: Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadal obowiązywać będą natomiast zwolnienia dotyczące m.in.:
1. dostaw określonych towarów dokonywanych przez organizacje pożytku publicznego (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień), z zastrzeżeniem spełnienia warunków wskazanych w § 3 ust. 2-3 tego rozporządzenia;
2. dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień);
3. usług w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenia usług i dostawy towarów ściśle z tymi usługami związanych (§ 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie zwolnień).

Ustawodawca utrzymał również zwolnienie dla dostawy samochodów osobowych, od których przysługiwało podatnikowi przy nabyciu tylko częściowe prawo do odliczenia VAT naliczonego (50% lub 60% nie więcej niż 5.000 lub 6.000 zł). Jednocześnie poprawił wcześniejsze przeoczenie i usunął z regulacji dotyczących tego zwolnienia odwołanie do definicji „towarów używanych”, która od 1 stycznia 2014 r. została usunięta z ustawy o VAT. Warto odnotować, że początkowo zwolnienia z VAT, podobnie jak stawki obniżone, miały zostać wprowadzone do nowego rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w którego projekcie znajdowało się odwołanie do wspomnianej właśnie definicji „towarów używanych”. Ostatecznie zrezygnowano z wydawania jednego rozporządzenia kompleksowo regulującego wiele zagadnień kosztem kilku nowych aktów prawnych.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Polecamy poradnik: Podatki 2014 Część III - Ustawa o VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    REKLAMA

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    REKLAMA