reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Zwolnienia z VAT 2014 - nowe rozporządzenie

Zwolnienia z VAT 2014 - nowe rozporządzenie

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., a przeważająca część regulacji w nim zawartych stanowi kontynuację dotychczasowych rozwiązań zawartych w rozporządzeniu MF z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług.

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT

W dniu 31 grudnia 2013 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw nowe rozporządzenie MF z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2013 r. poz. 1722, dalej: „rozporządzenie w sprawie zwolnień”).

Rozporządzenie w sprawie zwolnień obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., a przeważająca część regulacji w nim zawartych stanowi kontynuację dotychczasowych rozwiązań zawartych w rozporządzeniu MF z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 247 ze zm., dalej: „rozporządzenie wykonawcze”).

Ustawodawca zrezygnował z utrzymania w rozporządzeniu w sprawie zwolnień niektórych zwolnień przewidzianych w rozporządzeniu wykonawczym. Najczęstszą przyczyną był fakt przeniesienia ich wprost do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”). Tak było w przypadku m.in.:
• usług ściśle związanych z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą (art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT);
• usług zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi (art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. d ustawy o VAT);
• usług, w tym także pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w spółkach oraz innych niż spółki podmiotach posiadających osobowość prawną, z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi (art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy o VAT).

Rezygnacja z części zwolnień przewidzianych dotychczas w rozporządzeniu wykonawczym jest z kolei konsekwencją braku konieczności dalszego utrzymywania przepisów szczególnych regulujących dane kategorie zwolnień z uwagi na ukształtowaną już praktykę stosowania przepisów. Przykładowo, rezygnacja ze zwolnień dotyczących: zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele rolnicze i oddania w użytkowanie wieczyste takich gruntów, jak również zbycia prawa wieczystego użytkowania wieczystego gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli te budynki i budowle są zwolnione z VAT, wynika z faktu że zbycie użytkowania wieczystego uznawane jest za dostawę towaru oraz z tego, że grunt dzieli stawkę VAT zabudowań na nim posadowionych (art. 29a ust. 8 ustawy o VAT). Z kolei zwolnienia dotyczące zadań własnych wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, czy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, na których są dokonywane usługi, stały w sprzeczności z wyłączeniem tych czynności z opodatkowania VAT wynikającego z przepisów ustawy o VAT (odpowiednio art. 15 ust. 6 oraz art. 12 ust. 1 pkt 4-7 ustawy o VAT).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

doradca podatkowy / adwokat w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

VAT w 2014 r. - nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień./ Fot. Fotolia
VAT w 2014 r. - nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień./ Fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama