reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Tajemnica skarbowa na podstawie Ordynacji podatkowej

Tajemnica skarbowa na podstawie Ordynacji podatkowej

Czy sołtysi i inkasenci zobowiązani są do zachowania tajemnicy skarbowej? Czy mogą oni otrzymywać od burmistrza informacje o podatnikach lub kwotach rat podatku? Odpowiedzi na te dość istotne pytania przedstawiła opolska Regionalna Izba Obrachunkowa.

Obszerna ustawa o Ordynacji podatkowej zawiera enumeratywnie wymienione grupy osób, które są zobowiązanie do zachowania tajemnicy skarbowej. Ów obowiązek nałożony jest m. in. na pracowników urzędów i izb skarbowych, funkcjonariuszy i pracowników urzędów celnych; wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę, marszałka województwa oraz pracowników obsługujących ich biura; ministra właściwego ds. finansów publicznych oraz pracowników jego Ministerstwa. Dodatkowo do listy zobowiązanych ustawa dolicza również inne osoby, którym udostępniono informacje objęte tajemnicą skarbową.

 Z prostej interpretacji wynika, iż pomimo niefigurowania sołtysów i inkasentów na ustawowej liście z Ordynacji podatkowej, są oni jednak zobowiązani do przestrzegania tajemnicy skarbowej, o ile zostaną im udzielone i udostępnione informacje objęte tajemnicą. Jest to jedyny warunek, który nakłada na nich ww. obowiązek.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Dodatkowo powstaje kwestia składania przyrzeczenia o zachowaniu tajemnicy skarbowej. RIO orzekł, że tylko osoby wymienione na liście w ustawie zobowiązane są do złożenia takiego przyrzeczenia oraz znajomości konsekwencji karnych z jej niedochowania. Zatem ten konkretny wymóg nie dotyczy omawianych sołtysów i inkasentów.

 Czy burmistrz i pracownicy Urzędu Miasta mogą zatem udostępniać sołtysowi/inkasentom informacje dot. podatników lub kwotach rat podatku? Według Regionalnej Izby Obrachunkowej jest to niedopuszczalne. Ordynacja podatkowa jasno wylicza podmioty uprawnione do udostępniania i otrzymywania danych zawartych w aktach spraw podatkowych, a sołtys i inkasent nie znajdują się wśród wymienionych przez ustawę osób. Burmistrz zatem nie jest podmiotem uprawnionym do udostępniania takich informacji.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu (NA.III-0221-10/2014)

Zobacz również: Opłata skarbowa przy dodatku energetycznym

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama