| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Tajemnica skarbowa na podstawie Ordynacji podatkowej

Tajemnica skarbowa na podstawie Ordynacji podatkowej

Czy sołtysi i inkasenci zobowiązani są do zachowania tajemnicy skarbowej? Czy mogą oni otrzymywać od burmistrza informacje o podatnikach lub kwotach rat podatku? Odpowiedzi na te dość istotne pytania przedstawiła opolska Regionalna Izba Obrachunkowa.

Obszerna ustawa o Ordynacji podatkowej zawiera enumeratywnie wymienione grupy osób, które są zobowiązanie do zachowania tajemnicy skarbowej. Ów obowiązek nałożony jest m. in. na pracowników urzędów i izb skarbowych, funkcjonariuszy i pracowników urzędów celnych; wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę, marszałka województwa oraz pracowników obsługujących ich biura; ministra właściwego ds. finansów publicznych oraz pracowników jego Ministerstwa. Dodatkowo do listy zobowiązanych ustawa dolicza również inne osoby, którym udostępniono informacje objęte tajemnicą skarbową.

 Z prostej interpretacji wynika, iż pomimo niefigurowania sołtysów i inkasentów na ustawowej liście z Ordynacji podatkowej, są oni jednak zobowiązani do przestrzegania tajemnicy skarbowej, o ile zostaną im udzielone i udostępnione informacje objęte tajemnicą. Jest to jedyny warunek, który nakłada na nich ww. obowiązek.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Dodatkowo powstaje kwestia składania przyrzeczenia o zachowaniu tajemnicy skarbowej. RIO orzekł, że tylko osoby wymienione na liście w ustawie zobowiązane są do złożenia takiego przyrzeczenia oraz znajomości konsekwencji karnych z jej niedochowania. Zatem ten konkretny wymóg nie dotyczy omawianych sołtysów i inkasentów.

 Czy burmistrz i pracownicy Urzędu Miasta mogą zatem udostępniać sołtysowi/inkasentom informacje dot. podatników lub kwotach rat podatku? Według Regionalnej Izby Obrachunkowej jest to niedopuszczalne. Ordynacja podatkowa jasno wylicza podmioty uprawnione do udostępniania i otrzymywania danych zawartych w aktach spraw podatkowych, a sołtys i inkasent nie znajdują się wśród wymienionych przez ustawę osób. Burmistrz zatem nie jest podmiotem uprawnionym do udostępniania takich informacji.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu (NA.III-0221-10/2014)

Zobacz również: Opłata skarbowa przy dodatku energetycznym

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »