Zwolnienie świadczeń rzeczowych sfinansowanych z ZFŚS
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie od podatku odejmuje wartość wspomnianych swiadczeń do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.
REKLAMA
Należy wyraźnie podkreślić, że rzeczowymi świadczeniami nie są:
- bony,
- talony,
- inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
REKLAMA
Z przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s., wynika, że z ZFŚS mogą być m.in. finansowane usługi w zakresie różnych form wypoczynku oraz może być udzielana pomoc materialna - rzeczowa lub finansowa.
Niewątpliwie z ZFŚS może być wypłacana pracownikom dopłata do wczasów, także w formie tzw. dopłaty na wczasy "pod gruszą" (czyli bez przedstawienia rachunku, bądź faktury). Taka dopłata jest świadczeniem pieniężnym otrzymanym przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, sfinansowanym w całości ze środków ZFŚS. W związku z tym - od 22 sierpnia 2009 r. jest wolna od podatku dochodowego u pracownika (do kwoty 380 zł rocznie);
UWAGA!
Jest jeden limit dla świadczeń pieniężnych i rzeczowych łącznie, oczywiście nie należy wykazywać takiego świadczenia w PIT-11 pracownika. Dotyczy to również świadczeń wypłaconych pracownikom w 2009 r., lecz przed 22 sierpnia 2009 r. One również objęte są zwolnieniem (które obejmuje przychody wypłacone od 1 stycznia 2009 r.). W związku z tym (niezależnie, że pobrano już od nich zaliczki na podatek dochodowy) - także tych świadczeń (z 2009 r., lecz sprzed 22 sierpnia 2009 r.) nie wykazujemy w PIT-11.
Czytaj także: Dofinansowanie z ZFŚS do opieki nad dziećmi>>
REKLAMA
Korygować zaliczek na podatek (dochodzić nadpłaty) przed zakończeniem roku podatkowego nie można. Stoi temu na przeszkodzie art. 76c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Przepis art. 77a Ordynacji - na mocy którego można domagać się zwrotu nadwyżek wpłaconych zaliczek na podatek - także nie ma tu zastosowania, bowiem zaliczki nie były wpłacane przez podatnika, lecz pobrane i odprowadzone przez płatnika.
W ciągu roku zatem - względem kwot świadczeń wypłaconych przed 22 sierpnia 2009 r., które powinny być objęte zwolnieniem, lecz pobrano od nich zaliczkę - nic nie należy robić. Po zakończeniu roku należy wystawić PIT-11, w którym wykazane zostaną dochody pracownika bez świadczeń z funduszu objętych zwolnieniem, zaś zaliczki w faktycznej wysokości. Podatnik (pracownik) "odbierze" sobie wówczas nadpłaconą kwotę podatku w zeznaniu rocznym.
Sebastian Szlagowski
trener/doradca
Grupa Ergo Szkolenia, dotacje dla administracji publicznej oraz biznesu
REKLAMA
REKLAMA