reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Budżet gminy 2014 - niezrealizowane wydatki budżetowe z roku poprzedniego

Budżet gminy 2014 - niezrealizowane wydatki budżetowe z roku poprzedniego

Czy budżet gminy na 2014 rok należy powiększyć o kwotę niezrealizowanych wydatków z roku poprzedniego? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

Zgodnie ze stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z 9 grudnia 2013 r. niezrealizowane kwoty wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego wygasają z upływem roku budżetowego. Wyjątkiem są tu wydatki niewygasające.

O udzielenie wyjaśnień do RIO zgłosił się wójt jednej z gmin. We wniosku zapytano o to, czy w związku z art. 182 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi gmina, planując przyszłoroczny budżet ma obowiązek zaplanowania wydatków wyższych o kwotę niezrealizowanych wydatków roku poprzedniego?

W odpowiedzi RIO odwołała się do ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z art. 263 ust. 1 tej ustawy co do zasady niezrealizowane kwoty wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego wygasają z upływem roku budżetowego. Wyjątkiem są natomiast wydatki niewygasające, ustalone przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały w trybie art. 263 ust. 2 w/w ustawy. 

Zobacz również: Budżet jst na 2014 r. a przekroczenie indywidualnego wskaźnika zadłużenia

Zasady gospodarki budżetowej wynikające z ustawy o finansach publicznych przewidują wygasanie wydatków niezrealizowanych w danym roku budżetowym. To z kolei powoduje, iż stają się one nadwyżką ogólną i mogą być wykorzystane w kolejnym roku na cele wskazane w budżecie bez żadnych ograniczeń. Nie dotyczy to jednak wydatków niewygasających ustalonych w uchwale organu stanowiącego, bądź w ustawie szczególnej. Z uwagi na fakt, że w przypadku wskazanych we wniosku środków ustawy szczególne nie przewidują takiego wyjątku, wydatki te wygasają z końcem danego roku.

Wobec zaś wygaśnięcia wydatków z upływem roku budżetowego nie ma obowiązku przeznaczenia środków niewykorzystanych w roku poprzednim na wskazane powyżej cele w roku następnym. Środki te oczywiście mogą zostać w taki sposób wykorzystane, ale zależy to wyłącznie od woli organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.

Źródło: RIO w Gdańsku

Polecamy serwis: Finanse

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama