Czy parafie są zamawiającymi subsydiowanymi?
REKLAMA
REKLAMA
Parafia, jako osoba prawna, może być zamawiającym subsydiowanym w rozumieniu art. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Parafia, co do zasady, nie jest podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. W wyjątkowych sytuacjach istnieje jednak konieczność udzielenia zamówienia z zastosowaniem procedur ustawy Prawo zamówień publicznych, również przez tzw. podmioty prywatne, czyli przez innych zamawiających, niż zamawiający publiczni i sektorowi.
Zgodnie z art. 6 ustawy Pzp „Przepisy ustawy stosuje się do zamawiających subsydiowanych, którymi są zamawiający inni niż zamawiający publiczni lub zamawiający sektorowi, jeżeli zachodzą łącznie następujące okoliczności:
1) ponad 50% wartości udzielanego przez ten podmiot zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub zamawiających, o których mowa w art. 4 i art. 5 ust. 1 pkt 1;
2) wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne;
REKLAMA
3) przedmiotem zamówienia są roboty budowlane w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej określone w załączniku II do dyrektywy 2014/24/UE, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub budynków wykorzystywanych przez administrację publiczną lub usługi związane z takimi robotami budowlanymi.”
Jak wynika z powyższego przepisu, parafia jako zamawiający nie będący zamawiającym publicznym, ani sektorowym, będzie zobowiązana do stosowania przepisów ustawy Pzp, gdy wystąpią wspólnie wszystkie trzy przesłanki opisane w art. 6 ustawy Pzp.
Przede wszystkim poziom finansowania danego zamówienia przez zamawiających publicznych, np. gminy, powiaty (art. 4 ustawy Pzp) lub zamawiających publicznych w zakresie, w jakim wykonują jeden z rodzajów działalności sektorowej (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp) musi być wyższy niż 50% wartości udzielanego zamówienia.
Po drugie wartość tego zamówienia musi być równa lub przekraczać progi unijne. Próg unijny dla zamawiających subsydiowanych wynosi dla robót budowlanych 5 382 000 euro, co stanowi równowartość kwoty 23 969 275 zł,
Wreszcie, po trzecie, przedmiotem zamówienia muszą być roboty budowlane w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej określone w załączniku II do dyrektywy 2014/24/UE, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub budynków wykorzystywanych przez administrację publiczną lub usługi związane z takimi robotami budowlanymi.
Jak podaje Komentarz do ustawy Prawo zamówień publicznych, wydany przez Urząd Zamówień Publicznych:
REKLAMA
„Wprawdzie Pzp nie definiuje pojęcia „robót budowlanych w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej”, ale odesłanie do załącznika II do dyrektywy klasycznej w definicji robót budowlanych umożliwia jego sprecyzowanie. Zgodnie z tym załącznikiem, który opiera się na kategoriach robót wg. NACE, w grupie 45.2 znalazło się wyszczególnienie – m.in. inżynieria lądowa i wodna, która obejmuje budowę: mostów, wiaduktów, tuneli, rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych (klasa 45.21), a także dróg wodnych, portów, zapór wodnych i kanałów oraz roboty budowlane związane z pogłębianiem i prace podwodne (klasa 45.24). Usługi związane z robotami budowlanymi w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej lub związane z budową obiektów typu: szkoły, szpitale nie muszą polegać tylko na wykonywaniu działań pomocniczych towarzyszących realizacji robót budowlanych, ale również mogą obejmować inne usługi powiązane, jak np. menadżerskie czy inspekcji nadzoru, pod warunkiem że zostały objęte dofinansowaniem.”
Z powyższego wynika, że tylko największe zamówienia na niektóre roboty budowlane, dofinansowane w większości przez zamawiających publicznych spowodują konieczność stosowania ustawy Pzp przez parafię.
Podstawa prawna:
art. 6 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.)
Piotr Wiśniewski
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA