REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę

 Blog Prawa Zamówień Publicznych
Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych
Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę w prawie zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę w prawie zamówień publicznych/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Problematyka uzupełnienia dokumentów przez wykonawcę kształtowała się w orzecznictwie dość niejasno. Sytuację powinien zmienić najnowszy wyrok KIO z grudnia 2014 r.

Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę

REKLAMA

Problematyka uzupełnienia dokumentów przez wykonawców była juz wielokrotnie poruszana w orzecznictwie KIO oraz sądów powszechnych. Najnowszy wyrok KIO z grudnia 2014r. również porusza ta tematykę, jednak w kontekście złożenia przez wykonawcę informacji z Krajowego Rejestru Karnego. 

REKLAMA

Stan faktyczny, który stanowił przedmiot rozważań Krajowej Izby Odwoławczej i stał się podstawą wydania tego wyroku przedstawiał się w następujący sposób: wykonawca po wezwaniu go do uzupełnienia dokumentów przez zamawiającego złożył informacje z rejestru dotycząca braku karalności  podmiotu trzeciego. Dokument ten został jednak przez niego złożony po upływie terminu do składania ofert w postępowaniu. Po zapoznaniu sie ze złożoną dokumentacją zamawiający poinformował wykonawcę o odrzuceniu jego oferty argumentując swoją decyzje faktem, że przedstawione z Krajowego Rejestru Karnego zaświadczenie potwierdza stan prawny jedynie na dzień jego wystawienia. Tym samym uznał, że nie było ono aktualne na dzień zamknięcia ofert. Od decyzji zamawiającego wykonawca złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej żądając unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty dokonanego przez zamawiającego w postępowaniu, unieważnienia czynności wyłączenia i odrzucenia oferty odwołującego oraz powtórzenia czynności oceny ofert z uwzględnieniem oferty odwołującego.

Zobacz również: Hierarchia dokumentów składanych przez wykonawców

REKLAMA

Rozpoznając wniesione odwołanie Izba wzięła pod uwagę brzmienie art. 26 ust.3 PZP zgodnie, z którym dokumenty składane przez wykonawcę na skutek wezwania zamawiającego powinny spełniać warunki udziału w postępowaniu nie później niż w dniu, w którym upłynął dzień składania ofert. Przepis ten stanowi wyjątek od zasady, w myśl której wykonawca składając ofertę zobowiązany jest wykazać zamawiającemu spełnienie warunków udziału w postępowaniu poprzez złożenie odpowiednich dokumentów. Zgodnie z treścią w/w przepisu dokumenty złożone przez wykonawcę w ramach uzupełnienia dokumentacji powinny w swojej treści potwierdzać spełnienie tych warunków na dzień składania ofert. Tym samym nie ma znaczenia data ich wystawienia, lecz fakt by z ich treści wynikało, że wykonawca spełnił wymagane warunki uczestnictwa w postępowaniu najpóźniej w dniu składania ofert. Ustawodawca umożliwił wykonawcom złożenie wymaganych dokumentów nawet po terminie składania ofert, zastrzegając jednak by z treści dokumentu wynikało jednoznacznie, że warunek został przez nich spełniony przed upływem terminu do złożenia ofert lub najpóźniej w tym właśnie dniu.

Izba wydając orzeczenie wskazała na nieco odmienny charakter ważności zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Dokument ten, bowiem zaświadcza okoliczności wynikające z jego treści według stanu rzeczy na dzień udzielenia informacji. Ustawodawca w rozporządzeniu w sprawie rodzaju dokumentów jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form w jakich dokumenty te mogą być składane uregulował na potrzeby postępowania jaka jest aktualność tej informacji. Zgodnie z §3 ust.1 pkt.5 za aktualną uznać należy informacje wystawioną nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed terminem składania ofert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie okoliczność braku karalności w myśl w/w rozporządzenia wykonawca nie może wykazać w inny sposób. Tak, wiec biorąc pod uwagę powyższe Izba stwierdziła, że informacja wykonawcy złożona po terminie składania ofert nie potwierdzała prawidłowego spełnienia tego warunku.

Biorąc pod uwagę powyższe Izba nie uwzględniła złożonego odwołania uznając, tym samym, że ocena oferty złożonej przez odwołującego została dokonana przez zamawiającego w sposób prawidłowy.
Podsumowując orzeczenie to w pewien sposób jednoznacznie pozwala nam rozstrzygnąć kwestie złożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego, która w dotychczasowym orzecznictwie zdawała się być kształtowana nieco niejasno i w tym konkretnym przypadku dala podstawę do wydania tego rozstrzygnięcia.

Autor: Daria Rychlik

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA