Kategorie

Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę

Blog Prawa Zamówień Publicznych
Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych
Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę w prawie zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Problematyka uzupełnienia dokumentów przez wykonawcę kształtowała się w orzecznictwie dość niejasno. Sytuację powinien zmienić najnowszy wyrok KIO z grudnia 2014 r.

Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę

Reklama

Problematyka uzupełnienia dokumentów przez wykonawców była juz wielokrotnie poruszana w orzecznictwie KIO oraz sądów powszechnych. Najnowszy wyrok KIO z grudnia 2014r. również porusza ta tematykę, jednak w kontekście złożenia przez wykonawcę informacji z Krajowego Rejestru Karnego. 

Stan faktyczny, który stanowił przedmiot rozważań Krajowej Izby Odwoławczej i stał się podstawą wydania tego wyroku przedstawiał się w następujący sposób: wykonawca po wezwaniu go do uzupełnienia dokumentów przez zamawiającego złożył informacje z rejestru dotycząca braku karalności  podmiotu trzeciego. Dokument ten został jednak przez niego złożony po upływie terminu do składania ofert w postępowaniu. Po zapoznaniu sie ze złożoną dokumentacją zamawiający poinformował wykonawcę o odrzuceniu jego oferty argumentując swoją decyzje faktem, że przedstawione z Krajowego Rejestru Karnego zaświadczenie potwierdza stan prawny jedynie na dzień jego wystawienia. Tym samym uznał, że nie było ono aktualne na dzień zamknięcia ofert. Od decyzji zamawiającego wykonawca złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej żądając unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty dokonanego przez zamawiającego w postępowaniu, unieważnienia czynności wyłączenia i odrzucenia oferty odwołującego oraz powtórzenia czynności oceny ofert z uwzględnieniem oferty odwołującego.

Zobacz również: Hierarchia dokumentów składanych przez wykonawców

Reklama

Rozpoznając wniesione odwołanie Izba wzięła pod uwagę brzmienie art. 26 ust.3 PZP zgodnie, z którym dokumenty składane przez wykonawcę na skutek wezwania zamawiającego powinny spełniać warunki udziału w postępowaniu nie później niż w dniu, w którym upłynął dzień składania ofert. Przepis ten stanowi wyjątek od zasady, w myśl której wykonawca składając ofertę zobowiązany jest wykazać zamawiającemu spełnienie warunków udziału w postępowaniu poprzez złożenie odpowiednich dokumentów. Zgodnie z treścią w/w przepisu dokumenty złożone przez wykonawcę w ramach uzupełnienia dokumentacji powinny w swojej treści potwierdzać spełnienie tych warunków na dzień składania ofert. Tym samym nie ma znaczenia data ich wystawienia, lecz fakt by z ich treści wynikało, że wykonawca spełnił wymagane warunki uczestnictwa w postępowaniu najpóźniej w dniu składania ofert. Ustawodawca umożliwił wykonawcom złożenie wymaganych dokumentów nawet po terminie składania ofert, zastrzegając jednak by z treści dokumentu wynikało jednoznacznie, że warunek został przez nich spełniony przed upływem terminu do złożenia ofert lub najpóźniej w tym właśnie dniu.

Izba wydając orzeczenie wskazała na nieco odmienny charakter ważności zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Dokument ten, bowiem zaświadcza okoliczności wynikające z jego treści według stanu rzeczy na dzień udzielenia informacji. Ustawodawca w rozporządzeniu w sprawie rodzaju dokumentów jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form w jakich dokumenty te mogą być składane uregulował na potrzeby postępowania jaka jest aktualność tej informacji. Zgodnie z §3 ust.1 pkt.5 za aktualną uznać należy informacje wystawioną nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed terminem składania ofert.

Jednocześnie okoliczność braku karalności w myśl w/w rozporządzenia wykonawca nie może wykazać w inny sposób. Tak, wiec biorąc pod uwagę powyższe Izba stwierdziła, że informacja wykonawcy złożona po terminie składania ofert nie potwierdzała prawidłowego spełnienia tego warunku.

Biorąc pod uwagę powyższe Izba nie uwzględniła złożonego odwołania uznając, tym samym, że ocena oferty złożonej przez odwołującego została dokonana przez zamawiającego w sposób prawidłowy.
Podsumowując orzeczenie to w pewien sposób jednoznacznie pozwala nam rozstrzygnąć kwestie złożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego, która w dotychczasowym orzecznictwie zdawała się być kształtowana nieco niejasno i w tym konkretnym przypadku dala podstawę do wydania tego rozstrzygnięcia.

Autor: Daria Rychlik

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne?

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne? Rząd łagodzi obostrzenia covidowe, ale utrzymuje całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych. RPO przesłał swoje stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego.

  Rola najwyższego kierownictwa we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów 

  Najwyższe kierownictwo - rola we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, zwaną potocznie dyrektywą o sygnalistach, pozostało 6 i pół miesiąca, aby sektor publiczny oraz duże przedsiębiorstwa wdrożyły systemy dla sygnalistów. Odpowiedzialność za to ponosi najwyższe kierownictwo.

  Program "Sportowe Wakacje+" w 2021 roku

  "Sportowe Wakacje+". Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej przeznaczyły 30 milionów złotych na drugą edycję programu "Sportowe Wakacje+" - poinformował szef resortu, wicepremier Piotr Gliński.

  Polski Ład - utrata dochodów samorządów

  Polski Ład - w dużej mierze zapłacą za niego samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że ich dochody mają spaść o ok. 10–11 mld zł, ale rząd obiecuje, że ten ubytek pokryje specjalna subwencja inwestycyjna. Według ekspertów może ona jednak się okazać niewystarczająca.

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.