| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę

Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę

Problematyka uzupełnienia dokumentów przez wykonawcę kształtowała się w orzecznictwie dość niejasno. Sytuację powinien zmienić najnowszy wyrok KIO z grudnia 2014 r.

Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę

Problematyka uzupełnienia dokumentów przez wykonawców była juz wielokrotnie poruszana w orzecznictwie KIO oraz sądów powszechnych. Najnowszy wyrok KIO z grudnia 2014r. również porusza ta tematykę, jednak w kontekście złożenia przez wykonawcę informacji z Krajowego Rejestru Karnego. 

Stan faktyczny, który stanowił przedmiot rozważań Krajowej Izby Odwoławczej i stał się podstawą wydania tego wyroku przedstawiał się w następujący sposób: wykonawca po wezwaniu go do uzupełnienia dokumentów przez zamawiającego złożył informacje z rejestru dotycząca braku karalności  podmiotu trzeciego. Dokument ten został jednak przez niego złożony po upływie terminu do składania ofert w postępowaniu. Po zapoznaniu sie ze złożoną dokumentacją zamawiający poinformował wykonawcę o odrzuceniu jego oferty argumentując swoją decyzje faktem, że przedstawione z Krajowego Rejestru Karnego zaświadczenie potwierdza stan prawny jedynie na dzień jego wystawienia. Tym samym uznał, że nie było ono aktualne na dzień zamknięcia ofert. Od decyzji zamawiającego wykonawca złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej żądając unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty dokonanego przez zamawiającego w postępowaniu, unieważnienia czynności wyłączenia i odrzucenia oferty odwołującego oraz powtórzenia czynności oceny ofert z uwzględnieniem oferty odwołującego.

Zobacz również: Hierarchia dokumentów składanych przez wykonawców

Rozpoznając wniesione odwołanie Izba wzięła pod uwagę brzmienie art. 26 ust.3 PZP zgodnie, z którym dokumenty składane przez wykonawcę na skutek wezwania zamawiającego powinny spełniać warunki udziału w postępowaniu nie później niż w dniu, w którym upłynął dzień składania ofert. Przepis ten stanowi wyjątek od zasady, w myśl której wykonawca składając ofertę zobowiązany jest wykazać zamawiającemu spełnienie warunków udziału w postępowaniu poprzez złożenie odpowiednich dokumentów. Zgodnie z treścią w/w przepisu dokumenty złożone przez wykonawcę w ramach uzupełnienia dokumentacji powinny w swojej treści potwierdzać spełnienie tych warunków na dzień składania ofert. Tym samym nie ma znaczenia data ich wystawienia, lecz fakt by z ich treści wynikało, że wykonawca spełnił wymagane warunki uczestnictwa w postępowaniu najpóźniej w dniu składania ofert. Ustawodawca umożliwił wykonawcom złożenie wymaganych dokumentów nawet po terminie składania ofert, zastrzegając jednak by z treści dokumentu wynikało jednoznacznie, że warunek został przez nich spełniony przed upływem terminu do złożenia ofert lub najpóźniej w tym właśnie dniu.

Czytaj także

Ekspert:

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę w prawie zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę w prawie zamówień publicznych/ Fot. Fotolia

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »