reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Sprzeczność postanowień SIWZ z przepisami bezwzględnie obowiązującymi

Sprzeczność postanowień SIWZ z przepisami bezwzględnie obowiązującymi

Często zdarzają się SIWZ –y, zawierające postanowienia sprzeczne z przepisami bezwzględnie obowiązującymi. Czasami sprzeczność ta, jest widoczna już po pobieżnej lekturze samej specyfikacji, bez potrzeby zagłębiania się w przepisy prawa. Co w sytuacji, gdy postanowienia SIWZ są sprzeczne z przepisami bezwzględnie obowiązującymi?

Co do zasady wszystkie postanowienia Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia winny być zgodne z przepisami bezwzględnie obowiązującymi. Dodatkowo sama specyfikacja winna zawierać wszystkie elementy opisane w art. 36 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.). Jednakże niestety praktyka jest bardzo często daleka od ideału. Często zdarzają się SIWZ –y, zawierające postanowienia sprzeczne z przepisami bezwzględnie obowiązującymi. Czasami sprzeczność ta, jest widoczna już po pobieżnej lekturze samej specyfikacji, bez potrzeby zagłębiania się w przepisy prawa. Takie błędy powstają zazwyczaj w wyniku pośpiechu zamawiającego przy sporządzaniu SIWZ, bezmyślnym przekopiowywaniu SIWZ – ów z innych postępowań, nie dostosowując ich do potrzeb nowego zamówienia lub po prostu z powodu niedbalstwa zamawiających. Problem tak sporządzonych SIWZ – ów, jest taki, iż nie jest wiadomy, w jak sposób ma się zachować wykonawca. Czy ma przygotować swoją ofertę zgodnie ze wszystkimi postanowieniami SIWZ, w tym również tymi, które sprzeczne są z przepisami bezwzględnie obowiązującymi, czy też ma te postanowienia pominąć. Problem dla takiego wykonawcy jest poważny, gdyż jak pominie postanowienia sprzeczne z przepisami bezwzględnie obowiązującymi, to jego oferta będzie sporządzona zgodnie z przepisami prawa, ale sprzecznie z postanowieniami SIWZ. Zatem jeżeli zamawiający nie zauważy błędów w SIWZ, to może odrzucić wykonawcy jego ofertę, jako sprzeczną z SIWZ. Natomiast sporządzenie odwołania przez wykonawcę od takiej decyzji zamawiającego jest kosztowne, ze względu na wysokość opłaty od odwołania oraz długotrwałe.

Zobacz również: Uzasadnienie odrzucenia oferty wykonawcy

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 12 czerwca 2015 r., sygn. akt: KIO 1127/15 (LEX nr 1805929), stwierdziła, że: „SIWZ jest oświadczeniem zamawiającego o charakterze cywilnoprawnym, zatem postanowienie SIWZ sprzeczne z przepisem o charakterze bezwzględnie obowiązującym nie może być prawnie skuteczne, gdyż jest dotknięte sankcją nieważności (art. 58 § 1 in initio k.c. w zw. z art. 14 p.z.p.).”

Wynika z powyższego, że postanowienia SIWZ sprzeczne z przepisami bezwzględnie obowiązującymi, są nieważne. W konsekwencji czego wykonawca nie może brać ich pod uwagę przy sporządzaniu swojej oferty. Uważam, że takie rozwiązanie powyższego problemu nawet z przyczyn praktycznych jest lepsze, niż sporządzenie oferty biorąc pod uwagę nieważne postanowienia SIWZ. Jeżeli wykonawca sporządziłby ofertę biorąc pod uwagę również nieważne postanowienia SIWZ, to jego oferta byłaby sprzeczna z prawem. W konsekwencji czego nie mógłby jej już poprawić, jeżeli termin do składania ofert już upłynął. Natomiast jeżeli zamawiający spostrzegłby już błędy SIWZ po upływie terminu do składania ofert lub błędy te zostałyby wykazane w postępowaniu odwoławczym zainicjowanym przez wykonawcę, którego oferta została odrzucona, gdyż została sporządzona zgodnie z prawem, ale sprzecznie z postanowieniami SIWZ, to oferta wykonawcy, który wziął pod uwagę nieważne postanowienia SIWZ, musiałaby zostać w ostatecznym rozrachunku odrzucona. Zatem zbyt dużym ryzykiem jest dla wykonawcy sporządzanie oferty zgodnie ze wszystkimi postanowieniami SIWZ, kiedy wie, że część tych postanowień jest nieważna.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo zamówień publicznych./ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych./ Fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama