REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interes w uzyskaniu zamówienia

Daria Rychlik
 Blog Prawa Zamówień Publicznych
Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych
Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykazanie interesu przez potencjalnego wykonawcę nie pozbawia go jego posiadania również na późniejszych etapach postępowania. Okoliczności te zostały w sposób jednoznaczny uregulowane przez KIO w orzeczeniu z dnia 24 listopada 2014 r.

Zamówienia publiczne: Interes w uzyskaniu przedmiotowego zamówienia

REKLAMA

Zgodnie z art. 179 Pzp interes prawny wykonawcy stanowi przesłankę warunkującą rozpoznanie odwołania na rozprawie przez skład KIO. Wykazanie interesu przez potencjalnego wykonawcę nie pozbawia go jego posiadania również na późniejszych etapach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, nawet w sytuacji gdy zamawiający dokona unieważnienia postępowania.

REKLAMA

Okoliczności te zostały w sposób jednoznaczny uregulowane przez KIO w orzeczeniu z dnia 24 listopada 2014r., KIO 2358/14. Stan faktyczny, który był podstawą rozważań składu orzekającego przedstawiał się w następujący sposób: wykonawca zarzucił zamawiającemu naruszenie przepisów regulujących postępowanie o udzielenie zamówienia poprzez sporządzenie w sposób nieprecyzyjny i niejednoznaczny opisu sposobu dokonania oceny spełniania warunków do wykonania przedmiotu zamówienia. W ocenie wykonawcy zamawiający określając poszczególne wymagania względem potencjalnych wykonawców nie miał na uwadze obiektywnych potrzeb związanych z realizacją przedmiotu zamówienia. Ponadto nadmierne wymagania względem potencjalnych wykonawców, które zaproponował Zamawiający nie miały rzeczywistego znaczenia dla prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia. W odpowiedzi na złożone przez wykonawcę odwołanie Zamawiający wniósł o jego odrzucenie z uwagi na brak interesu w uzyskaniu zamówienia po stronie odwołującego.

Zobacz również: Uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert

Rozpatrując wniesione odwołanie KIO stanęło na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie istnienie interesu po stronie odwołującego jest bezsporne. Zamawiający błędnie wskazywał na utratę interesu przez odwołującego z uwagi na fakt unieważnienia postępowania. Zaznaczyć należy, że decyzja zamawiającego o unieważnieniu postępowania nie jest decyzją ostateczną, a potencjalnym wykonawcą nadal przysługuje prawo do wniesienia odwołania wobec czynności zamawiającego. Odwołujący ma więc interes w tym by dążyć do zmiany zaskarżonych postanowień SIWZ na etapie rozpatrywania poprawności działań podjętych przez Zamawiającego w postępowaniu. Interes ten odwołujący zachowuje, gdy czynność unieważnienia postępowania dokonana przez Zamawiającego zostanie unieważniona oraz do upływu ustawowego terminu do wniesienia odwołania. Po dokonaniu analizy dokumentacji postępowania ze szczególnym uwzględnieniem zapisów SIWZ w zakresie podnoszonym przez odwołującego KIO uwzględniło odwołanie przyznając słuszność całości zarzutów wskazanych przez odwołującego. Naruszenie przepisów postępowania w ocenie Izby miało istotny wpływ na ostateczny wynik postępowania. 

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA