Wymagania stawiane przez zamawiającego
REKLAMA
REKLAMA
Wielokrotnie zdarza się, że wykonawcy kwestionują warunki, jakie muszą spełnić, aby wziąć udział w postępowaniu przetargowym, argumentując, iż ze względu na sam przedmiot zamówienia są one zbyt wygórowane. W wyniku tego zamawiający w sposób niedopuszczalny ogranicza im udział w postępowaniu i faworyzuje wykonawców, którzy te warunki mogą spełnić. W takich sytuacjach należy zbadać czym kierował się zamawiający określając te warunki. Powstaje jednak wątpliwość: w jaki sposób tą okoliczność należy ustalić, skoro brak jest przepisu, który by tą kwestię wprost regulował?
REKLAMA
Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 10 maja 2016 r., sygn. akt: KIO 623/16 (LEX nr 2048563) stwierdziła, iż: „wymagania stawiane przez zamawiającego winny znajdować potwierdzenie w jego rzeczywistych potrzebach i nie mogą w sposób nieuzasadniony ograniczać dostępu do zamówienia innym wykonawcom, zdolnym do jego wykonania.”
Wynika z powyższego, iż zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu przetargowym, kierując się jedynie swoimi rzeczywistymi potrzebami. Jest to bardzo subiektywne kryterium, w związku z czym zasadność zarzutów wykonawców będzie uzależniona od treści uzasadnienia decyzji zamawiającego o wyborze warunków udziału wykonawców w postępowaniu. W praktyce jakość tych uzasadnień budzi niekiedy wiele wątpliwości. Wykonawcy winni upatrywać w tym swoją szansę w przypadku odwoływania się od np. odrzucenia oferty z powodu niepełnienie wszystkich warunków określonych przez zamawiającego.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.