| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Wymagania stawiane przez zamawiającego

Wymagania stawiane przez zamawiającego

W jaki sposób zamawiający powinien określać wymogi, których spełnienie jest warunkiem udziału w postępowaniu? Czy może kierować się jedynie swoimi rzeczywistymi potrzebami?

Wielokrotnie zdarza się, że wykonawcy kwestionują warunki, jakie muszą spełnić, aby wziąć udział w postępowaniu przetargowym, argumentując, iż ze względu na sam przedmiot zamówienia są one zbyt wygórowane. W wyniku tego zamawiający w sposób niedopuszczalny ogranicza im udział w postępowaniu i faworyzuje wykonawców, którzy te warunki mogą spełnić. W takich sytuacjach należy zbadać czym kierował się zamawiający określając te warunki. Powstaje jednak wątpliwość: w jaki sposób tą okoliczność należy ustalić, skoro brak jest przepisu, który by tą kwestię wprost regulował?

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 10 maja 2016 r., sygn. akt: KIO 623/16 (LEX nr 2048563) stwierdziła, iż: „wymagania stawiane przez zamawiającego winny znajdować potwierdzenie w jego rzeczywistych potrzebach i nie mogą w sposób nieuzasadniony ograniczać dostępu do zamówienia innym wykonawcom, zdolnym do jego wykonania.”

Wynika z powyższego, iż zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu przetargowym, kierując się jedynie swoimi rzeczywistymi potrzebami. Jest to bardzo subiektywne kryterium, w związku z czym zasadność zarzutów wykonawców będzie uzależniona od treści uzasadnienia decyzji zamawiającego o wyborze  warunków udziału wykonawców w postępowaniu. W praktyce jakość tych uzasadnień budzi niekiedy wiele wątpliwości. Wykonawcy winni upatrywać w tym swoją szansę w przypadku odwoływania się od np. odrzucenia oferty z powodu niepełnienie wszystkich warunków określonych przez zamawiającego.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »