REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sygnalista - kto to?

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Sygnalista - kto to?
Sygnalista - kto to?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sygnalista - kto to? Czy sygnaliście będzie przysłuchiwała specjalna ochrona?

Sygnalista – kto to?

W artykule „Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?” omówiłem czemu często sygnaliści nie zgłaszają naruszeń. Natomiast w artykule „Whistleblowing – mity o sygnalistach” wskazałem najczęstsze mity o sygnalistach. Oczywiście nie wyczerpują one tematyki za to wzbudziły ożywioną dyskusję.

REKLAMA

Czy obecnie pracownicy mają obowiązek zgłaszania naruszeń lub optymalizacji? Czy też obowiązek taki powstanie 17 grudnia br.?

Według mnie już dziś, zgodnie z art. 100 kodeksu pracy pracownik ma obowiązek zgłaszania naruszeń oraz uprawnienie do zgłaszania wniosków optymalizacyjnych czy racjonalizatorskich.

Sygnalista - ochrona

Po 17 grudnia br. nic w tym zakresie się nie zmieni. Natomiast po 17 grudniu br. Pracownikowi zgłaszającemu naruszenia będzie przysługiwała ochrona przed działaniami odwetowymi. Niestety obecny projekt ustawy jest błędny, bo nie każde zgłoszenia naruszenia będzie sygnaliście przyznawać z mocy ustawy ochronę przed działaniami odwetowymi.

Co jest kluczowe by w organizacji pracownicy dokonywali zgłoszeń?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Myślę, że zaufanie.

Po pierwsze pracownik musi ufać, że ktoś jego zgłoszenie potraktuje serio i zajmie się rzetelnie wyjaśnieniem zgłoszenia, a potem podejmie odpowiednie działania następcze.

Po drugie pracownik musi być pewny, że nie spotka się z działaniami odwetowymi.

W większości podmiotów niezbędne będą kanały anonimowe, w niektórych wystarczą poufne. W nielicznych, o najwyższej kulturze organizacyjnej pracownicy będą dokonywać jawnych zgłoszeń.

W każdym jednak podmiocie każde zgłoszenie powinno być rzetelnie wyjaśnione, a potem powinny być podjęte odpowiednie działania następcze.

Przypominam, że w każdej organizacji będzie też niezbędna właściwa komunikacja w tym szkolenia.

Dlaczego dla jednych sygnalista to bohater a dla drugich czarny charakter?

To wynika, głównie z naszej historii oraz źle pojętej lojalności stadnej.

REKLAMA

Przez okres zaborów oraz później za PRL, Państwo nie było nasze. Każdy kto składał zgłoszenie do władz zaborców lub PZPR był uważany za donosiciela. Mimo upływu 30 lat nadal nie nauczyliśmy się szanować, dbać i ufać naszemu Państwu (notabene obecna władza nie działa w tym kierunku). Do dziś nikt się nie chwali, że uczciwie płaci podatki, za to bohatera traktuje się kogoś kto oszukuje na podatkach (choć to przestępstwo). Mało kto traktuje podatki jak inwestycje i swój obywatelski obowiązek. Natomiast większość traktuje podatki jakby to był haracz dla mafii. Z tego powodu nadal są osoby traktujące sygnalistów jako donosicieli, a nie bohaterów czy patriotów. Dopóki nie będziemy szanować i przestrzegać prawa oraz być z tego dumni to postrzeganie sygnalistów się nie zmieni. Niestety obecny rząd nie daje tutaj dobrego przykładu, łamiąc Konstytucję i niszcząc praworządność.

W naturze ludzi jest tak zwana lojalność stadna. Gdy ktoś obcy łamie przepisy to jesteśmy oburzeni i chcemy by został ukarany. Gdy natomiast przepisy łamie ktoś z naszego środowiska już nie jesteśmy często tacy oburzeni. Często zaczynamy go tłumaczyć i rozgrzeszać. Błędnie interpretując zasadę „Zły to ptak, który kala własne gniazdo” ludzie zaczynają potępiać sygnalistę a nie sprawcę naruszenia. Taki mechanizm widać nie tylko w służbach mundurowych, kościele katolickim ale i każdym innym podmiocie – „biją naszych to trzeba ich bronić”. Potrzeba wiele edukacji by ludzie pojęli, że to osoba dokonująca naruszenia powinna być potępiana bo „kala własne gniazdo” a ci co ją tłumaczą, ukrywają lub odwracają wzrok też powinni być potępieni jako pomocnicy.

Dla mnie osoba dokonująca zgłoszenia (inaczej sygnalista lub demaskator) to bohater. Postępuje słusznie i naraża się na działania odwetowe. Natomiast czarnym charakterem jest ten co dokonuje naruszania lub dokonuje działań odwetowych wobec osoby zgłaszającej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

CKE: harmonogram egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w 2025 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

Masowa likwidacja porodówek? Gdzie? 1/3 nie spełnia limitu 400 porodów rocznie. Bez tego nie będzie umowy z NFZ

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

REKLAMA

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

REKLAMA

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Noszenie maseczek wraca. Jest wyraźne ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wzrastającej liczbie zakażeń na Covid-19. W związku z tym zapowiada nowe zalecenia, które mają dotyczyć m.in. obowiązku noszenia maseczek. GIS ostrzega przed szczytem zachorowań, który spodziewany jest w drugiej połowie października.

REKLAMA