REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja planistyczna - terminy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dokumentacja planistyczna - terminy./ fot. Fotolia
Dokumentacja planistyczna - terminy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaniechanie przekazania wojewodzie dokumentacji planistycznej związanej ze zmianą studium w ustawowym terminie skutkuje możliwością jego unieważnienia także po upływie roku od dnia uchwalenia zmiany.

Wyżej wspomnianą, szeroko komentowaną w obiegu medialnym, tezę sformułował NSA w niedawno opublikowanym wyroku z dnia 20 lipca 2018 r., sygn. akt II OSK 2053/16.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z ważniejszych kwestii spornych rozstrzyganych przez NSA w przytoczonym powyżej wyroku, była ocena zakresu związania sądów administracyjnych określoną w art. 94 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym instytucją „sanacji błędu” uchwały lub zarządzenia. Przepis ten stanowi mianowicie, że „Nie stwierdza się nieważności uchwały lub zarządzenia organu gminy po upływie jednego roku od dnia ich podjęcia, chyba że uchybiono obowiązkowi przedłożenia uchwały lub zarządzenia w terminie określonym w art. 90 ust. 1 [tj. co do zasady w terminie 7 dni od dnia podjęcia], albo jeżeli są one aktem prawa miejscowego.”.

W sprawie rozpatrywanej przez NSA bezsporne było, że na dzień orzekania przez Sąd I instancji upłynął roczny termin od dnia uchwalenia zmiany studium, które jako akt prawa wewnętrznie obowiązującego objęte jest dobrodziejstwem przytoczonego przepisu art. 94 ust. 1 ustawy samorządowej. Sąd kasacyjny ustosunkowując się jednak do podnoszonego w skardze kasacyjnej zarzutu przekroczenia przez WSA w Warszawie kompetencji kontrolnych poprzez stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały po upływie rocznego terminu od dnia jej podjęcia, uznał że sanacja błędu nie znajduje zastosowania zarówno w sytuacji naruszenia terminu na przekazanie wojewodzie uchwały do skontrolowania, o czym literalnie stanowi przepis art. 94 ust. 1, jak również w sytuacji nieprzekazania dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia przez wojewodę postępowania nadzorczego. W rozpoznawanej natomiast przez WSA w Warszawie sprawie uchwała w przedmiocie zmiany studium została przekazana wojewodzie w ustawowym terminie, jednak dokumentacja planistyczna znacznie później, bo dopiero po upływie 20 dni od dnia uchwalenia zmiany studium.

Zobacz: Prawo administracyjne

REKLAMA

Uzasadniając potrzebę rozszerzającej wykładni przepisu art. 94 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym NSA wskazał, że kontrola aktów planistycznych opiera się na szczególnych zasadach. Sąd kasacyjny wskazał mianowicie, że określony w art. 90 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym obowiązek przedłożenia wojewodzie podjętej uchwały w terminie 7 dni odczytywać należy łącznie z określonym w art. 12 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obowiązkiem przedstawienia wojewodzie uchwały o zmianie studium wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi. Zakres wymaganej do przedłożenia dokumentacji planistycznej został przy tym określony w przypadku studium wyraźnie w obowiązujących przepisach prawa tj. w § 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwijając powyższe, NSA wskazał, że z przytoczonych regulacji normatywnych jednoznacznie wynika, że dopiero przekazanie podjętej uchwały wraz z załącznikami i dokumentacją prac planistycznych do organu nadzoru rozpoczyna bieg 30 dniowego terminu na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego, o którym mowa w art. 91 ust. 1 ustawy samorządowej. Sąd kasacyjny podkreślił w tym kontekście, że za taką interpretacją przemawia fakt, że organ nadzoru, dokonując oceny legalności studium musi zbadać, czy nie doszło do istotnego naruszenia trybu jego sporządzania. Oceny, w tym zakresie, organ nadzoru może natomiast dokonać jedynie w oparciu o pełną dokumentację prac planistycznych.

NSA wskazał także, że za uznaniem, że art. 12 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi lex specialis w stosunku do art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym przemawia ponadto fakt, że w pierwszej z wymienionych ustaw obowiązek przedłożenia uchwały z dokumentacją prac planistycznych ustanowiono na potrzeby postępowania nadzorczego. Świadczy o tym użycie przez ustawodawcę sformułowania: "w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi". NSA podkreślił, że przyjęcie innego stanowiska interpretacyjnego skutkowałoby pozbawieniem organu nadzoru uprawnień kontrolnych, a tym samym umożliwiałoby pozostawanie w obiegu prawnym uchwał sprzecznych z prawem. Sąd kasacyjny wskazał także, że w świetle obowiązującej konstrukcji postępowania planistycznego nie można przyjąć, że brak przekazania, w terminie 7 dni, dokumentacji prac planistycznych, upoważnia organu nadzoru do przyjęcia we własnym zakresie domniemania, że organ wykonawczy gminy w ogóle nie dokonał żadnych czynności związanych ze sporządzeniem studium, a tym samym do automatycznego wydania w tej sprawie rozstrzygnięcia nadzorczego, albowiem wojewoda jest również jednym z organów współdziałających przy tworzeniu projektu studium, a więc w jego posiadaniu są zawiadomienia organu wykonawczego gminy o przystąpieniu do sporządzania studium oraz projekty studium wraz z prognozami oddziaływania na środowisko, przekazane celem dokonania uzgodnień.

Reasumując, NSA uznał, że uchybienie obowiązkowi przedłożenia w terminie 7 dni wraz z podjętą uchwałą w sprawie zmiany studium dokumentacji planistycznej należy rozumieć jako uchybienie obowiązkowi przedłożenia wojewodzie uchwały w 7-dniowym terminie, co zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym umożliwia stwierdzenie nieważności aktu prawa wewnętrznie obowiązującego także po upływie roku od dnia jego uchwalenia.

Anna Kudra

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu,

doktorant WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA