REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady udostępniania stronom akt sprawy w postępowaniu administracyjnym

Magdalena Bado
Zasady udostępniania stronom akt sprawy w postępowaniu administracyjnym./ fot. Fotolia
Zasady udostępniania stronom akt sprawy w postępowaniu administracyjnym./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasady udostępniania stronom akt sprawy w postępowaniu administracyjnym znajdują się w art. 73 i 74 Kodeksu postępowania administracyjnego. Jakie prawa ma strona postępowania administracyjnego?

Udostępnianie stronom postępowania administracyjnego akt sprawy

REKLAMA

Strona postępowania administracyjnego ma prawo do:

 • wglądu w akta sprawy,
 • sporządzania z akt sprawy notatek, kopii lub odpisów.

Należy podkreślić, że prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania administracyjnego. Ponadto organ administracji publicznej może zapewnić stronie dokonanie powyższych czynności w swoim systemie teleinformatycznym. Na uwagę zasługuję fakt, że dopiero po uwierzytelnieniu strony w sposób określony w art. 20a ust. 1 albo 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Udostępnianie stronie akt sprawy czy sporządzanie przez stronę notatek, kopii lub odpisów akt musi być dokonane w lokalu organu administracji publicznej i w obecności pracownika tego organu.

Strona postępowania administracyjnego może również żądać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub
 • wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów,
 • przy czym ustawodawca wprowadził wymóg, że uprawnienie to przysługuje stronie, o ile jest to uzasadnione jej ważnym interesem.

Zobacz: Prawo administracyjne

Ochrona danych objętych tajemnicą

Nie udostępnia się stronom akt sprawy w postępowaniu administracyjnym jeżeli:

 • akta sprawy zawierają informacje niejawne o klauzuli tajności ,,tajne’’ lub ,,ściśle tajne’’
 • akta, zostały przez organ administracji publicznej wyłączone ze względu na ważny interes państwowy.

Należy podkreślić, że organ administracji może odmówić stronie czynności, o których mowa w art. 73 ust. 1 i 3 Kodeksu postępowania administracyjnego. Do czynności, o których mowa w zdaniu poprzednim należą:

 • przeglądania akt sprawy,
 • sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów,
 • uwierzytelniania takich kopii i odpisów lub
 • wydania uwierzytelnionych odpisów.

Odmowa organu administracji publicznej następuje w drodze postanowienia. Stronie postępowania administracyjnego przysługuje zażalenie na powyższe postanowienie.

Opracowano na podstawie art. 73 i 74 Kodeksu postępowania administracyjnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

REKLAMA

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA