Koronawirus: bieg terminów na dokonanie czynności prawnych i procesowych
REKLAMA
REKLAMA
Bieg terminów określonych przepisami prawa administracyjnego
Na okres stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii zgodnie z art. 15zzr projektu bieg terminów prawa administracyjnego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty zawiesza się w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Dotyczy to terminów:
REKLAMA
- nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
- od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem,
- do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki,
- przedawnienia,
- których niezachowanie powoduje wygaśnięcie lub zmianę praw rzeczowych oraz roszczeń i wierzytelności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych, a także popadnięcie w opóźnienie,
- zawitych, z niezachowaniem których ustawa wiąże ujemne skutki dla strony,
- do dokonania przez podmioty lub jednostki organizacyjne podlegające wpisowi do właściwego rejestru czynności, które powodują obowiązek zgłoszenia do tego rejestru, a także terminów na wykonanie przez te podmioty obowiązków wynikających z przepisów o ich ustroju.
Przy tym - czynności dokonane w okresie wstrzymania są skuteczne.
Sąd lub organ może jednak wezwać do dokonania czynności w określonym terminie jeśli jej niedokonanie mogłoby spowodować szkodę – wskazano tutaj przesłanki zagrożenia zdrowia lub życia ludzi lub zwierząt, interes społeczny oraz niepowetowanej szkoda materialna).
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Samorząd i administracja. Pakiet e-booków
Bieg terminów w postępowaniach sądowych, administracyjnych i innych
REKLAMA
Idąc dalej, także bieg terminów m.in. w postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych, postępowaniach egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych, w sprawach o wykroczenia, administracyjnych, sprawach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (art. 15zzs).
Powyższe nie dotyczy terminów w sprawach wyborów lub powołania organów konstytucyjnych ani terminów wniosków do Trybunału Konstytucyjnego. Wstrzymanie i zawieszenie biegu terminów, o których mowa w ust. 1, nie dotyczy także kontroli i postępowań wskazanych w dziale V rozdziale 3 oddziale 3 oraz dziale VI rozdziale 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
W tym okresie nie przeprowadza się rozpraw ani posiedzeń jawnych oprócz spraw pilnych, zdefiniowanych w art. 14a ustawy. Sprawy pilne to głównie sprawy karne, dotyczące władzy rodzicielskiej czy o udzielenie zabezpieczenia.
Sąd lub organ może jednak także wezwać do dokonania czynności w określonym terminie jeśli jej niedokonanie mogłoby spowodować szkodę – wskazano tutaj przesłanki zagrożenia zdrowia lub życia ludzi lub zwierząt, interes społeczny oraz niepowetowanej szkoda materialna).
Agnieszka Tomkowiak
Aplikant radcowski w Dziale Prawa Cywilnego w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu
Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu
www.ziemski.com.pl
Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl
REKLAMA
REKLAMA