reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Postępowanie administracyjne > Czy rada gminy może zakazać psom wstępu do parków?

Czy rada gminy może zakazać psom wstępu do parków?

Na takie pytanie orzecznictwo sądów administracyjnych nie udzieliło - jak do tej pory definitywnej odpowiedzi. Z istniejących wyroków jedynie pośrednio można wnioskować, że zakaz taki może wynikać jedynie z uchwalonych na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym aktów prawa miejscowego określających zasady i tryb korzystania z komunalnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Pierwszym wyrokiem, który zapadł w tym sporze było orzeczenie WSA w Lublinie z 26 marca 2015 r. (sygn. akt III SA/Lu 810/14). Lubelski sąd uznał w nim, że właściciele czworonogów nie mają interesu prawnego, aby regulamin korzystania z parku Ogród Saski skarżyć do sądu. Inaczej uznał jednak NSA, który wyrokiem z 22 marca 2017 r. (sygn. akt II OSK 1747/15) uwzględnił wniesioną przez właścicieli psów kasację, wskazując, że ci mieli interes prawny do wniesienia skargi na uchwalony przez radę miasta regulamin, i nakazał sądowi I instancji ponownie sprawę rozpatrzyć.

W wyroku WSA w Lublinie z 18 lipca br. (sygn. akt II SA/Lu 548/17, nieprawomocny), w którym sąd - po merytorycznym zbadaniu sprawy - uznał, że władze Lublina nie naruszyły przepisów, wprowadzając do uchwalonego na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4 u.s.g. regulaminu postanowienie zakazujące wprowadzania psów do parku Ogród Saski. W ustnych motywach tego orzeczenia sędzia Jacek Czaja wskazał, że rada miasta może stanowić akty prawa miejscowego w zakresie korzystania z miejsc użyteczności publicznej. - Takim dobrem wspólnym jest niewątpliwie Ogród Saski o 180-letniej historii. Ogród Saski ma swoje wyjątkowe miejsce w historii Lublina i jest jedynym takim obiektem zieleni zorganizowanej - uzasadniał wyrok sędzia Czaja. Wskazał, że zakaz nie dotyczy właścicieli psów, tylko wprowadzania psów do parku. - I w związku z tym nie można stawiać tu zarzutu dyskryminacji - podkreślał sędzia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Czy rada gminy może zakazać psom wstępu do parków

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama