Zwolnienia urzędników administracji państwowej w sierpniu 2020 - stanowisko OPZZ
REKLAMA
REKLAMA
Oświadczenie Kierownictwa OPZZ w sprawie zwolnień w administracji:
REKLAMA
W przestrzeni medialnej pojawiają się niepokojące informacje dotyczące masowych zwolnień urzędników administracji publicznej, planowanych przez rząd na początku sierpnia.
Obawy OPZZ dot. zagrożeń dla pracowników wynikających z antypracowniczych rozwiązań kolejnych wersji Tarcz Antykryzysowych w dalszym ciągu ulegają pogłębieniu. Obecne rozwiązania nie zabezpieczają pracowników, a wręcz przeciwnie, redukcje etatów dosięgną coraz szerszych grup zawodowych. Zwolnienia mogą dotyczyć także m. in. pracowników zatrudnionych w państwowych funduszach celowych, ZUS, KRUS i NFZ. OPZZ już od samego początku postulowało o wprowadzenie bardziej bezpiecznych i pro-pracowniczych rozwiązań, które powinny zawierać ustawy związane z zabezpieczeniem interesów naszego państwa przed skutkami ekonomicznymi pandemii.
Polecamy: Nowa matryca stawek VAT
REKLAMA
W kolejnych wersjach Tarcz Antykryzysowych, rząd przyznaje sobie prawo do kolejnych redukcji etatów na kolejnych grup zawodowych. Intencja takiego rozwiązania jest tym bardziej ciążka do zrozumienia, ponieważ nastąpiło zintensyfikowanie ilości zadań czekających instytucje sektora finansów publicznych.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie akceptuje tych przepisów. Uważamy, że największym wyzwaniem dla państwa w czasie pandemii jest zahamowanie odpływu wysoko wykwalifikowanych pracowników z sektora publicznego oraz zapewnienie należytego poziomu realizacji zadań administracji publicznej. Państwo, jako istotny pracodawca – w obliczu pesymistycznych prognoz rządu w zakresie kształtowania się koniunktury gospodarczej i wzrostu stopy bezrobocia – powinno dać dobry przykład prywatnym przedsiębiorcom i skoncentrować się na ochronie miejsc pracy członków korpusu służby cywilnej oraz zapewnieniu im właściwych warunków pełnienia służby publicznej. Warto przypomnieć, że 12 postulat sierpniowego przełomu 1980 roku mówił „Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej…”
REKLAMA
REKLAMA