REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciężka praca z trudnym szefem

Jakub Koguciuk

REKLAMA

Duża ilość obowiązków, zawrotne tempo pracy, mało satysfakcjonująca pensja, które doskwierają większości pracowników, są tylko tłem dla źródła największej frustracji w pracy: szefa despoty. Badania dowodzą, że dla wielu największym źródłem stresu w pracy jest właśnie przełożony. Jak sobie z tym radzić?

Mówi się, że to ludzie tworzą atmosferę w miejscu pracy. Jeśli to prawda to ON mówi tym ludziom jak mają to robić…

REKLAMA

REKLAMA

Szef, przełożony, kierownik – osoba stojąca nad szeregowym pracownikiem w strukturze organizacyjnej danego pracodawcy. Teoretycznie posiadająca zdolności przywódcze, wiedzę, doświadczenie i umiejętności przeważające pozostałych pracowników. To on decyduje o tym, kto, gdzie, jak i za ile pracuje. Taki obraz swojego przełożonego ma wielu Polaków. Wynika to z faktu, że nasz kadra kierownicza w dalszym ciągu nie przykłada należnej wagi do bardzo istotnych spraw z punktu widzenia pracowników.

Odpowiednia motywacja (nie tylko finansowa, ale także słowna), dobre relacje, zdrowa atmosfera i wzajemny szacunek to cechy, których brak najbardziej doskwiera nam u przełożonych. Wielu szefów robi tak, ponieważ zna tylko jeden model zarządzania, który stosuje - despotyzm. Jeśli więc twój przełożony, pytając, czy powierzone Ci zadanie zostało wykonane nie przyjmuje innej odpowiedzi niż „tak” lub „nie”, wszelkie próby wyjaśnień kwituje krótkim „nie obchodzi mnie to”, a za swoje hasło przewodnie uważa znamienne hasło Stalina: „kontrola najwyższą formą zaufania” możesz mieć do czynienia z despotą.

Takie osoby za wszelką cenę starają się eksponować swoją pozycję. Używają w tym celu najniższych instynktów, nierzadko poniżając swoich podwładnych. Jeśli taka osoba ma dodatkowo ego większe niż przeciętny „Kowalski” to mamy przykład typowego biurowego despoty.

Czytaj także: Konflikt pracowniczy a jakość pracy>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety nie ma uniwersalnego sposobu by sobie z tym poradzić. Istnieje kilka sposobów by nasz despotyczny przełożony stał się bardziej ludzki. 

1. Czy na pewno despota?

Warto upewnić się, że problem nie leży po naszej stronie. Czy przypadkiem nie jest tak, że tylko my go tak odbieramy. Bądźmy więc przygotowani, wykonujmy swoje obowiązki sumiennie i obserwujmy jak układa się współpraca naszego przełożonego z innymi pracownikami. 

2. Dyplomatyczne wytyczenie granicy

Jeśli czujemy, że szef przekracza barierą pracodawca – pracownik, warto jasno wytyczyć granice, których przekraczania sobie nie życzymy. Nie obawiajmy się reakcji z jego strony, bo mamy do tego pełne prawo. Jasny sygnał, że jesteśmy pracownikami, a nie jego własnością i wykonujemy określoną pracę w zamian za wynagrodzenie często wystarczy by taka osoba oprzytomniała i opamiętała się. Siłę naszych argumentów warto poprzeć odniesieniem do konkretnych sytuacji, unikajmy uogólnień. Zachowajmy przy tym spokój, starajmy się nie podnosić głosu. Róbmy to w sposób maksymalnie bezkonfliktowy.

3. Czas na skargę

REKLAMA

Jeśli nasz przełożony nagminnie przekracza granice relacji pracownik – podwładny lub narusza w jakikolwiek sposób naszą godność i łamie tym samym przepisy prawa pracy, wówczas mamy pełne prawo do tego by zgłosić to odpowiednim służbom. Jeśli sytuacja stanie się tak konfliktowa to pamiętajmy żeby kontaktować się z nim przy świadkach lub pisemną drogą oficjalną.

Warto pamiętać, że każdy przełożony ma swojego przełożonego. Nasza skarga powinna sięgnąć, więc jak najwyżej w strukturze miejsca pracy. Warto odwołać się także do specjalnie do tego celu powołanych służb: Państwowej Inspekcji Pracy, Sądu Pracy. Do PIP możemy zgłosić się anonimowo, jeżeli obawiamy się reakcji ze strony przełożonego, a niezawisłe Sądy Pracy oferują darmowe porady prawne oraz w razie potrzeby usługi procesowe.

Czytaj także: Mobbing>>

Polacy według badań należą do najbardziej sfrustrowanych pracowników Europy. O ile przyjemniejsze i prostsze byłoby nasze życie zawodowe gdyby zarówno szefowie jak i ich pracownicy pamiętali, że współczesny dobry pracownik powinien znać swoje prawa i wypełniać swoje obowiązki w sposób niebudzący wątpliwości jego przełożonego. Dobry przełożony powinien z kolei egzekwować swoje wątpliwości tylko wtedy, gdy ma ku temu solidne podstawy pamiętając przy tym o prawach swojego pracownika. Stanowisko kierownicze niesie ze sobą znacznie więcej obowiązków, bo stara prawda mówi, że władza niesie ze sobą także większą odpowiedzialność.

Jakub Koguciuk

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  REKLAMA

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  REKLAMA

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  REKLAMA