Jakie są zasady przeniesienia na inne stanowisko pracownika samorządowego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie można przenieść pracownika zatrudnionego na zastępstwo do innej jednostki samorządowej nawet za jego zgodą. Umowa na zastępstwo jest umową celową i zawartą na czas ściśle określony, związany z usprawiedliwioną nieobecnością zastępowanego pracownika. Z chwilą powrotu pracownika umowa się rozwiązuje.
REKLAMA
Artykuł 22 ustawy o pracownikach samorządowych dopuszcza możliwość przeniesienia pracownika zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym urzędniczym do pracy w innej jednostce samorządowej w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Z przeniesienia do innej jednostki można skorzystać tylko w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jak podkreśla się w orzecznictwie, porozumienie pracodawców zakresie przeniesienia pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce nie obejmuje rozwiązania stosunku pracy łączącego tego podwładnego z dotychczasowym pracodawcą oraz nawiązania stosunku pracy z jednostką przejmującą pracownika.
Zobacz również: Naruszenie przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć
Zmiana pracodawcy dokonywana w tym trybie następuje w ramach tego samego stosunku pracy, który podlega jedynie modyfikacji, m.in. w zakresie podmiotu zatrudniającego (wyrok Sądu Najwyższego ?z 12 czerwca 2013 r., sygn. I PK 2/13, OSNP 2014/3/38). Przeniesienia dokonuje się na wniosek pracownika lub z urzędu za jego zgodą. W tym celu konieczne jest porozumienie pracodawców dotychczasowego oraz przyszłego. Porozumienie powinno określić stanowisko na jakie ma być przeniesiony pracownik jak również wysokość wynagrodzenia. Wymienione elementy wynagrodzenia powinny być uzgodnione z przenoszonym pracownikiem. Ustawa ustala także, że w przypadku przeniesienia pracownika samorządowego, do innej jednostki jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przekazuje się do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony. Oznacza to, że przeniesienie pracownika nie powoduje rozwiązania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie nowego stosunku pracy z pracodawcą, do którego jest przenoszony pracownik. Stosunek pracy trwa nadal a nowy pracodawca staje się z mocy porozumienia stroną w dotychczasowym stosunku pracy.
Podstawa prawna:
Art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1202).
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA