reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jak zawrzeć umowę leasingu w ramach prawa zamówień publicznych

Jak zawrzeć umowę leasingu w ramach prawa zamówień publicznych

Czy starostwo powiatowe może zakupić samochód osobowy w leasingu (operacyjnym) na podstawie procedury do 30.000 euro? Na ile lat może zostać zawarta umowa leasingu? Jaki jest najdłuższy możliwy termin trwania umowy leasingu nie naruszający przepisy Prawo zamówień publicznych? Czy zapytanie ofertowe może przewidywać możliwość rozliczenia w ramach leasingu "stary" samochód, który ma być zastąpiony przez samochód leasingowany?

Umowa leasingu w ustawie Pzp jest traktowana jako dostawa:

Art. 2 pkt 2): "Ilekroć w ustawie mowa o dostawach - należy przez to rozumieć nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu."

Umowy, co do zasady, mogą być zawierane na okres do 4 lat (art. 142 ust. Pzp). Tym bardziej w zamówieniach pozaustawowych można stosować tą formę umowy, pamiętając jednak o uprzednim oszacowaniu wartość przedmiotu zamówienia zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 2).

Zobacz również: Kary umowne dla wykonawcy

Jeżeli zamówienia udziela się na czas oznaczony:

a) nie dłuższy niż 12 miesięcy, wartością zamówienia jest wartość ustalona z uwzględnieniem okresu wykonywania zamówienia,
b) dłuższy niż 12 miesięcy, wartością zamówienia jest wartość ustalona z uwzględnieniem okresu wykonywania zamówienia, a w przypadku zamówień, których przedmiotem są dostawy nabywane na podstawie umowy dzierżawy, najmu lub leasingu z uwzględnieniem również wartości końcowej przedmiotu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Można również przygotowując udzielenie zamówienia do 30 tys. euro zastąpić stary samochód samochodem leasingowanym.

Podstawa prawna:

Art. 34, 142 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907)

Piotr Wiśniewski, specjalista prawa zamówień publicznych

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama