REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna

Subskrybuj nas na Youtube
Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna./ fot. Fotolia
Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gmina Wiązowna podpisała umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym z dotacją UE. Dzięki tej umowie uruchomiony został kompleksowy system modernizacji obiektów oświatowych.

REKLAMA

Wiązowna to podwarszawska gmina wiejska, położona w powiecie otwockim, zamieszkana przez prawie 12 tys. osób. Mieszkańców gminy stale przybywa, w związku z czym rośnie liczba dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych. Niektóre szkoły już są przepełnione. W 2015 roku władze gminy postanowiły sięgnąć po partnerstwo publiczno-prywatne (PPP), upatrując w nim szansy na rozwiązanie tego problemu. Zwłaszcza, że podobne przedsięwzięcia zostały już zrealizowane w innych mazowieckich gminach, takich jak: KarczewDębe WielkieKobyłka, czy Płock. Wyjątkowość projektu miała polegać na uzyskaniu podwójnego efektu, zrealizowania prac inwestycyjnych polegających na remontach i rozbudowach obiektów, z jednoczesnym wykorzystaniem rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków. W prace nad wdrożeniem projektu zaangażowany był zarówno zespół pracowników gminy, jak też zewnętrzny doradca.

REKLAMA

Przygotowanie projektu i procedura wyboru partnera prywatnego zajęły nieco ponad półtora roku. Ogłoszenie o zamówieniu, dotyczące postępowania, zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 6 października 2015 r. pod numerem S-193/349104-2015. Dialog konkurencyjny trwał dokładnie rok, od grudnia 2015 r. do grudnia 2016 r. Uczestniczyło w nim dwóch wykonawców. W tym czasie odbyło się 6 tur negocjacyjnych, obejmujących wszelkie aspekty współpracy w ramach PPP, po czym wykonawcy zostali zaproszeni do składania ofert. Podpisanie umowy z wybranym partnerem prywatnym odbyło się 1 marca 2017 r. Projekt znajduje się już w fazie realizacyjnej. Etap inwestycyjny zakończy się najpóźniej we wrześniu 2018 r., po czym partner prywatny zapewni utrzymanie obiektów i zarządzanie gospodarką energetyczną przez okres 15 lat. Wartość umowy o PPP wynosi niemal 70 mln zł.

Zobacz również: Oświata

Szczegółowy zakres projektu

Ostateczny zakres projektu, wynikający z zawartej umowy o PPP, obejmuje nie tylko modernizację energetyczną, ale przede wszystkim rozbudowę i remonty obiektów. Tym samym gminie udało się połączyć duży projekt inwestycyjny z wykorzystaniem efektywności energetycznej. Z tego względu warto bliżej przyjrzeć się inwestycjom w poszczególnych obiektach:

  • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Wiązownie - termomodernizacja budynku i rozbudowa szkoły o nowe skrzydło, w tym: wymiana źródeł ciepła i instalacji centralnego ogrzewania, modernizacja i rozbudowa systemu wentylacji mechanicznej z zastosowaniem odzysku ciepła, wymiana instalacji ciepłej wody, wymiana oświetlenia na energooszczędne, wymiana drzwi zewnętrznych i okien. Szkoła uzyska docelowo 31 sal lekcyjnych, a także elementy małej architektury. Szkoła będzie w pełni dostępna dla uczniów niepełnosprawnych.
  • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie - termomodernizacja budynku, w tym wymiana drzwi zewnętrznych i okien, modernizacja źródła ciepła (wysoko kondensacyjny kocioł gazowy), modernizacja instalacji, w tym grzewczej i ciepłej wody, elektrycznej i wentylacji mechanicznej. Powstanie także nowe skrzydło, w którym znajdzie się 19 sal lekcyjnych, w tym dedykowane pracownie tematyczne oraz 6 sal do edukacji wczesnoszkolnej, ponadto przewidziano tam kuchnię. Przy szkole przebudowane zostaną też parkingi i chodniki.
  • Gimnazjum w Gliniance - termomodernizacja budynku, w tym modernizacja instalacji grzewczej, zastosowanie odzysku ciepła z systemu wentylacji mechanicznej, wymiana drzwi, ocieplenie stropu, wykorzystanie zewnętrznych pomp ciepła jako podstawowego źródła ciepła; instalacja fotowoltaiczna, adaptacja strychu na 4 sale dydaktyczne z zapleczami, wykonanie ciągów pieszych i chodników, budowa oświetlenia oraz budowa drogi dojazdowej do budynku szkoły wraz z parkingiem i odwodnieniem terenu.
  • Szkoła Podstawowa w Gliniance - przebudowa budynku, budowa nowego skrzydła (sześć sal) i sali gimnastycznej. Przewiduje się także rozbiórkę budynku parterowego i gospodarczego, ocieplenie ścian i stropodachu, wymianę drzwi i okien, dachu i posadzki, modernizacja instalacji grzewczej (pompa ciepła i kocioł olejowy), ciepłej wody użytkowej i instalacji elektrycznej.
  • Przedszkole i świetlica w Woli Duckiej - docelowo powstaną cztery oddziały przedszkolne i sala wielofunkcyjna na potrzeby świetlicy. Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany, a sam budynek ocieplony i wyposażony w instalacje teletechniczną i wentylacyjną.

Przedsięwzięcie zostanie dostosowane do planowanej reformy edukacyjnej, przewidującej likwidację gimnazjów. Inwestycja będzie spłacana przez 15 lat, przy czym nieuzyskanie przez gminę gwarantowanych oszczędności lub poziomu zużycia energii w obiektach albo niedochowanie przez partnera prywatnego uzgodnionego standardu dostępności, skutkować będzie obniżeniem wynagrodzenia partnera prywatnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie ze środków UE

Przedsięwzięcie gminy Wiązowna uzyskało także dofinansowanie ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (działanie 4.2 "Efektywność energetyczna"). Warto zaznaczyć, że nie jest to "ustawowa" hybryda. Województwo Mazowieckie nie przewidziało bowiem w regulaminie konkursu możliwości realizacji projektów hybrydowych, czyli łączących środki unijne z PPP. Oznacza to, że wykorzystanie środków UE będzie możliwe na dwa sposoby:

  1. poprzez wniesienie przez gminę wkładu własnego do projektu, co stanowi rozwiązanie najprostsze, lub
  2. poprzez upoważnienie partnera prywatnego do ponoszenia wydatków kwalifikowanych i rozliczenia ich z instytucją wdrażającą.

Jak widać, bez względu na to, czy projekt PPP ma formalny status projektu hybrydowego, czy też nie, w każdym przypadku możliwy jest montaż finansowy przewidujący udział środków zewnętrznych, w tym przede wszystkim środków unijnych.

dr Rafał Cieślak

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA