REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odblokować gminy zasypane wnioskami o dodatek węglowy?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak odblokować gminy zasypane wnioskami o dodatek węglowy?
Jak odblokować gminy zasypane wnioskami o dodatek węglowy?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Związek Miast Polskich poinformował, że w przypadku nieotrzymania środków wystarczających na wypłatę dodatków węglowych, gminy mogą informować wnioskodawców o przyznaniu dodatku z jednoczesną informacją o tym, że wypłata nastąpi natychmiast po otrzymaniu dotacji z budżetu państwa.

Pozwoliłoby to odkorkować gminy zasypane wnioskami o dodatek węglowy.

REKLAMA

W piśmie ZMP z 13 września 2022 r. czytamy:

„Miasta sygnalizują, że dotychczas nie otrzymały żadnych środków na nowe zadanie. Proponujemy, by:

  1. stanowczo wnioskować do wojewodów o przekazanie dotacji, na podstawie złożonych już wniosków,
  2. w przypadku nieotrzymania środków wystarczających na wypłatę dodatków informować wnioskodawców o przyznaniu dodatku z jednoczesną informacją o tym, że wypłata nastąpi natychmiast po otrzymaniu dotacji z budżetu państwa; wzór takiego pisma przedstawimy niebawem.”

Pełna treść pisma ZMP:

Gmina wysyła emaila o przyznaniu dodatku węglowego

Rozsyłanie emailem informacji o przyznaniu dodatku węglowego, pozwoliłoby gminom przyspieszyć załatwianie spraw według schematu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1. Gmina przyznaje dodatki węglowe informując wnioskodawców emailem i zmniejszając kolejkę [nie ma wypłaty pieniędzy].

Krok 2. Gmina otrzymuje pieniądze od rządu.

Krok 3. Gmina wypłaca dodatki węglowe.

Czy gmina może przyznać dodatek węglowy nie mając pieniędzy od rządu?

Tak, prawnie jest to możliwe. Pisaliśmy o tym w poniższym artykule:

W skrócie – wystarczy, że gmina wyśle do wnioskodawcy emaila o wyjściowej treści: „W odpowiedzi na złożony wniosek przez Panią/Pana o wypłatę dodatku węglowego z dnia ..... , przyznaliśmy w dniu …. dodatek węglowy w kwocie 3000 zł.”

Tyle wystarczy, by uznać, że dodatek został przyznany. Możliwość taka wynika z art. 2 ust. 16 i 17 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

REKLAMA

Stanowisko ZMP oznacza, że gminy mają teoretycznie możliwość przyznawania dodatku węglowego jeszcze przed otrzymaniem pieniędzy od rządu. To pozwoliłoby rozładować spiętrzenie pilnych do rozpatrzenie wniosków (przecież gminy zajmują się równolegle innymi sprawami np. dodatkiem osłonowym). I pozwolić na przekazanie pieniędzy przed nadejściem zimy.

Czy pomysł ma wady? Tak. Gminy mogą naruszyć dyscyplinę finansów publicznych przyznając dodatki węglowe o wartości 3000 zł każdy, gdy finalnie okaże się, że wartość każdego z nich to np. 2400 zł. Mamy bowiem zbliżający się problem redukcji wartości dodatków. Rząd zapisał w ustawie o dodatku węglowym za mało pieniędzy. A jednocześnie w ustawie umieścił mechanizm redukcji wartości dodatków.

Zmniejszenie wartości dodatku węglowego

Gminy złożą wnioski o przekazanie im większej kwoty niż 11,5 mld zł, które zaplanował rząd. Plan ten został zawarty w art. 27 ustawy o dodatku węglowym. To jeden z ostatnich przepisów tej ustawy. I stanowi, że maksymalny limit wydatków na dodatek, to 11,5 mld zł. W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95% z 11,5 mld zł, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi 11,5 mld zł.

I ta reguła blokuje przyznawanie dodatku węglowego przed otrzymaniem przez gminy pieniędzy od wojewodów.

Jakie jest rozwiązanie? Gmina nie musi określać w informacji dla wnioskodawcy kwoty dodatku. A więc ww. email do wnioskodawców miałby treść: „W odpowiedzi na złożony wniosek przez Panią/Pana o wypłatę dodatku węglowego z dnia ..... , przyznaliśmy w dniu …. dodatek węglowy w wartości określonej w art. 2 ust. 8 i art. 27 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.”

Czy możliwa jest wypłata dodatków węglowych przed otrzymaniem pieniędzy od rządu?

Nie, gdyż będzie to stanowiło naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Jednoznacznie wynika to z pisma ZMP. Czytamy w nim:

„Art. 49 ust. 5 ustawy o dochodach j.s.t. stanowi, że: „Dotacje celowe, o których mowa w ust. 1, powinny być przekazywane w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonanie zlecanych zadań.” Z orzecznictwa wynika, że wydatkowanie środków na niezaplanowane w budżecie, nagle nałożone zadania, nie powinno mieć miejsca przed otrzymaniem dotacji na ten cel. Regionalne izby obrachun­kowe – nawet w odniesieniu do zaplanowanych zadań zleconych – wskazują, że j.s.t. powinny otrzymy­wać z budżetu państwa dotacje celowe w wysokości zapewniającej realizację zadań zleconych, a w przepisach nie przewidziano możliwości planowania i finansowania tych zadań ze środków własnych j.s.t.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

REKLAMA

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

REKLAMA

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

REKLAMA