REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odblokować gminy zasypane wnioskami o dodatek węglowy?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak odblokować gminy zasypane wnioskami o dodatek węglowy?
Jak odblokować gminy zasypane wnioskami o dodatek węglowy?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Związek Miast Polskich poinformował, że w przypadku nieotrzymania środków wystarczających na wypłatę dodatków węglowych, gminy mogą informować wnioskodawców o przyznaniu dodatku z jednoczesną informacją o tym, że wypłata nastąpi natychmiast po otrzymaniu dotacji z budżetu państwa.

Pozwoliłoby to odkorkować gminy zasypane wnioskami o dodatek węglowy.

REKLAMA

W piśmie ZMP z 13 września 2022 r. czytamy:

„Miasta sygnalizują, że dotychczas nie otrzymały żadnych środków na nowe zadanie. Proponujemy, by:

 1. stanowczo wnioskować do wojewodów o przekazanie dotacji, na podstawie złożonych już wniosków,
 2. w przypadku nieotrzymania środków wystarczających na wypłatę dodatków informować wnioskodawców o przyznaniu dodatku z jednoczesną informacją o tym, że wypłata nastąpi natychmiast po otrzymaniu dotacji z budżetu państwa; wzór takiego pisma przedstawimy niebawem.”

Pełna treść pisma ZMP:

Gmina wysyła emaila o przyznaniu dodatku węglowego

Rozsyłanie emailem informacji o przyznaniu dodatku węglowego, pozwoliłoby gminom przyspieszyć załatwianie spraw według schematu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1. Gmina przyznaje dodatki węglowe informując wnioskodawców emailem i zmniejszając kolejkę [nie ma wypłaty pieniędzy].

Krok 2. Gmina otrzymuje pieniądze od rządu.

Krok 3. Gmina wypłaca dodatki węglowe.

Czy gmina może przyznać dodatek węglowy nie mając pieniędzy od rządu?

Tak, prawnie jest to możliwe. Pisaliśmy o tym w poniższym artykule:

W skrócie – wystarczy, że gmina wyśle do wnioskodawcy emaila o wyjściowej treści: „W odpowiedzi na złożony wniosek przez Panią/Pana o wypłatę dodatku węglowego z dnia ..... , przyznaliśmy w dniu …. dodatek węglowy w kwocie 3000 zł.”

Tyle wystarczy, by uznać, że dodatek został przyznany. Możliwość taka wynika z art. 2 ust. 16 i 17 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

REKLAMA

Stanowisko ZMP oznacza, że gminy mają teoretycznie możliwość przyznawania dodatku węglowego jeszcze przed otrzymaniem pieniędzy od rządu. To pozwoliłoby rozładować spiętrzenie pilnych do rozpatrzenie wniosków (przecież gminy zajmują się równolegle innymi sprawami np. dodatkiem osłonowym). I pozwolić na przekazanie pieniędzy przed nadejściem zimy.

Czy pomysł ma wady? Tak. Gminy mogą naruszyć dyscyplinę finansów publicznych przyznając dodatki węglowe o wartości 3000 zł każdy, gdy finalnie okaże się, że wartość każdego z nich to np. 2400 zł. Mamy bowiem zbliżający się problem redukcji wartości dodatków. Rząd zapisał w ustawie o dodatku węglowym za mało pieniędzy. A jednocześnie w ustawie umieścił mechanizm redukcji wartości dodatków.

Zmniejszenie wartości dodatku węglowego

Gminy złożą wnioski o przekazanie im większej kwoty niż 11,5 mld zł, które zaplanował rząd. Plan ten został zawarty w art. 27 ustawy o dodatku węglowym. To jeden z ostatnich przepisów tej ustawy. I stanowi, że maksymalny limit wydatków na dodatek, to 11,5 mld zł. W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95% z 11,5 mld zł, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi 11,5 mld zł.

I ta reguła blokuje przyznawanie dodatku węglowego przed otrzymaniem przez gminy pieniędzy od wojewodów.

Jakie jest rozwiązanie? Gmina nie musi określać w informacji dla wnioskodawcy kwoty dodatku. A więc ww. email do wnioskodawców miałby treść: „W odpowiedzi na złożony wniosek przez Panią/Pana o wypłatę dodatku węglowego z dnia ..... , przyznaliśmy w dniu …. dodatek węglowy w wartości określonej w art. 2 ust. 8 i art. 27 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.”

Czy możliwa jest wypłata dodatków węglowych przed otrzymaniem pieniędzy od rządu?

Nie, gdyż będzie to stanowiło naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Jednoznacznie wynika to z pisma ZMP. Czytamy w nim:

„Art. 49 ust. 5 ustawy o dochodach j.s.t. stanowi, że: „Dotacje celowe, o których mowa w ust. 1, powinny być przekazywane w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonanie zlecanych zadań.” Z orzecznictwa wynika, że wydatkowanie środków na niezaplanowane w budżecie, nagle nałożone zadania, nie powinno mieć miejsca przed otrzymaniem dotacji na ten cel. Regionalne izby obrachun­kowe – nawet w odniesieniu do zaplanowanych zadań zleconych – wskazują, że j.s.t. powinny otrzymy­wać z budżetu państwa dotacje celowe w wysokości zapewniającej realizację zadań zleconych, a w przepisach nie przewidziano możliwości planowania i finansowania tych zadań ze środków własnych j.s.t.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA