REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej

Maciej J. Nowak
Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej?
Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej?

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel działki przyległej do drogi publicznej wystąpił do zarządcy drogi z wnioskiem o udostępnienie mu do niej dostępu. Wykazał, że w każdym innym wariancie musiałby ustanawiać służebności przez kilka sąsiednich działek, co łączyłoby się dla niego z dużymi nakładami finansowymi. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zarządca drogi?

Odpowiedź

Do zarządcy drogi publicznej nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące służebności drogi koniecznej, ani inne, na podstawie których właściciel nieruchomości mógłby dochodzić dostępu do drogi. Nie można bowiem tych relacji sprowadzać do przepisów cywilnych. Właściciel może jedynie, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej: u.d.p.), wystąpić do zarządcy drogi z wnioskiem o wydanie decyzji-zezwolenia na budowę lub przebudowę zjazdu.

REKLAMA

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Uzasadnienie

REKLAMA

Decyzja o zezwoleniu na budowę lub przebudowę zjazdu z drogi stanowi pewien odpowiednik decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która w tym przypadku nie musi być wydawana (wyrok WSA w Rzeszowie z 28 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 112/14). Po wydaniu zezwolenia dla zjazdu powinno zostać jeszcze uzyskane pozwolenie na budowę.

Ustalając lokalizację zjazdu, zarządca nie jest związany ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli taki dla danej działki obowiązuje). Przy wydaniu zezwolenia ma pewną swobodę działania, jest to bowiem decyzja uznaniowa. Zgodnie z art. 29 ust. 4 u.d.p., można odmówić wydania zezwolenia ze względu na wymogi wynikające z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne. Także wyrażenie zgody na lokalizację zjazdu następuje w ramach uznania administracyjnego i zgodnie z tym organ ma możliwość wyboru rozstrzygnięcia. Wybór ten jednak musi wynikać z wszechstronnego rozważenia okoliczności faktycznych sprawy (wyrok WSA w Warszawie z 11 grudnia 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 1464/12).

Zarządca drogi musi więc określić, jakie byłyby konsekwencje lokalizacji zjazdu w danym miejscu (również z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego). Okoliczności te dokładnie muszą zostać wskazane w uzasadnieniu do decyzji (wyrok NSA z 27 lutego 2014 r., sygn. akt I OSK 1786/12). Przy tej okazji zawsze musi być brany pod uwagę stan faktyczny z dnia wydawania decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji zjazdu z drogi można wyróżnić konflikt dwóch interesów:

1) indywidualnego, który może się przejawiać zarówno w ograniczeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, jak również ułatwieniu realizacji funkcji mieszkaniowej działki,

2) społecznego, który wyraża się w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W orzecznictwie nie budzi wątpliwości to, że interes społeczny ma tutaj zdecydowany prymat (wyrok WSA w Poznaniu z 9 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Po 1075/12). Dla lokalizacji zjazdu decydującego znaczenia nie ma również ustanowienie służebności drogi koniecznej na przedmiotowej działce (wyrok WSA w Gdańsku z 14 marca 2013 r., sygn. akt III SA/Gd 66/13).

MACIEJ J. NOWAK

radca prawny, ekspert w zakresie prawa administracyjnego

PODSTAWA PRAWNA

● art. 29 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 260; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1310)

Zobacz również: Zatwierdzenie organizacji ruchu - zaskarżenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA