REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot bonifikaty udzielonej na zakup nieruchomości

Katarzyna Piętka

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy mogą domagać się zwrotu bonifikat udzielonych na zakup lokali komunalnych od tych nabywców, którzy sprzedali mieszkania przed upływem 5 lat od daty zakupu. Kiedy i jak zażądać zwrotu środków?

Centralne Biuro Antykorupcyjne (dalej: CBA) przeprowadziło w Szczecinie w 2008 r. kontrolę wykorzystania nieruchomości miejskich kupionych od miasta z bonifikatą. Raport z kontroli trafił do władz miasta w listopadzie 2008 r. Okazało się, że wielu nabywców mieszkań komunalnych, którym udzielono bonifikaty, sprzedało lokale przed upływem 5 lat. CBA chce, by zwrócili bonifikatę miastu. Do miejskiej kasy może trafić z tego tytułu nawet klika milionów złotych, bonifikata w Szczecinie wynosiła bowiem 95% wartości kupowanej nieruchomości, a nieprawidłowości dotyczyły kilkudziesięciu mieszkań.

REKLAMA

Kiedy udziela się bonifikaty

Bonifikaty od ceny nieruchomości samorząd może udzielić w związku z jej sprzedażą w przypadkach określonych w art. 68 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.o.g.n.). Okoliczności uzasadniające ustanowienie bonifikaty to sprzedaż nieruchomości m.in.:

• na cele mieszkaniowe,

• na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych,

• na rzecz instytucji, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową, turystyczną lub pożytku publicznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali lub przeniesieniem własności lokali lub domów jednorodzinnych.

Wysokość bonifikaty ustala w odniesieniu do nieruchomości:

• gminnych - wójt, burmistrz, prezydent miasta,

• powiatowych - zarząd powiatu,

• będących własnością samorządu województwa - zarząd województwa,

• Skarbu Państwa - starosta.

Przy czym zgodę na bonifikatę musi wydać rada gminy lub powiatu, sejmik wojewódzki albo wojewoda (w odniesieniu do nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa).

Obowiązek zwrotu bonifikaty

REKLAMA

Każdy nabywca, który uzyskał przy zakupie nieruchomości od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego bonifikatę, jest zobowiązany do jej zwrotu, jeżeli zbył tę nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 10 lat. W przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny termin ten wynosi 5 lat.

Nie każde zbycie lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od jego nabycia uzasadnia żądanie zwrotu udzielonej bonifikaty. Nie ma do tego podstaw, jeśli sprzedaż czy darowizna nastąpiły na rzecz osoby bliskiej.

Osobą bliską jest zstępny, wstępny, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoba przysposabiająca i przysposobiona oraz osoba, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.

REKLAMA

Wyjątek ten był wykorzystywany przez nabywców do obchodzenia zakazu zbywania nieruchomości przed upływem 5 lat. Najpierw przenoszono lokal na osobę bliską, ta zaś mogła już swobodnie zbyć dany lokal osobie trzeciej. Zmieniła to ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja u.o.g.n.), która przyznała samorządom prawo żądania zwrotu bonifikaty bezpośrednio od osoby bliskiej w przypadku zbycia przez nią lokalu osobie trzeciej lub wykorzystania go na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.

Nie ma podstaw do żądania zwrotu bonifikaty w przypadku zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal tego rodzaju albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Sprzedaż mieszkania kupionego z bonifikatą przed upływem 5 lat jest również dopuszczalna, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

Ten ostatni przepis budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. O ile bowiem jest jasne, że środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania mogą być przeznaczone na zapłatę ceny za inny lokal mieszalny lub nieruchomość, o tyle już niepokoi możliwość przeznaczenia ich na zapłatę:

• kosztów notarialnych,

• podatków i innych opłat związanych z transakcją nabycia nieruchomości,

• kosztów uzyskania kredytu hipotecznego,

• wynagrodzenia dla pośrednika nieruchomości.

Procedura zwrotu bonifikaty

Jeżeli władze gminy, powiatu lub województwa dowiedzą się o zaistnieniu okoliczności uzasadniających żądanie zwrotu bonifikaty udzielonej na zakup nieruchomości, mają obowiązek zażądać jej zwrotu od nabywcy. Obowiązek taki został nałożony nowelizacją u.o.g.n. Wcześniej było to jedynie prawo do żądania zwrotu, z którego samorząd mógł nie skorzystać.

Jeśli osoby zobowiązane do zwrotu bonifikaty odmawiają zapłaty pieniędzy, samorządy muszą skierować przeciwko nim powództwo w postępowaniu cywilnym. Kwota bonifikaty jest zwracana w zwaloryzowanej wysokości, co oznacza, że wysokość zobowiązania ustala się na dzień żądania zwrotu.

Katarzyna Piętka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261 poz. 2603; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 220, poz. 1412)

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 173, poz. 1218)

 

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA