Kategorie

Rodzinne wywiady środowiskowe w formie elektronicznej

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Rodzinne wywiady środowiskowe w formie elektronicznej./ fot. Shutterstock
Pracownicy ośrodków pomocy społecznej mają możliwość przeprowadzać wywiady nie tylko w formie papierowej, ale również elektronicznej. Okazuje się, że z przeprowadzania wywiadów w formie elektronicznej korzystają niechętnie.

Tylko 44,8 proc. ośrodków pomocy społecznej realizuje wywiady środowiskowe z rodzinami w formie elektronicznej. A i te narzekają na funkcjonalność systemu

Od września ubiegłego roku pracownicy socjalni mają możliwość przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych nie tylko w formie papierowej, ale też elektronicznej. Jednak na razie większość preferuje tradycyjny sposób ich wypełniania. Z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że e-wywiady są przeprowadzane w 44,8 proc. ośrodków pomocy społecznej (OPS). Dlatego resort w specjalnym piśmie wysłanym do jednostek zachęca do ich stosowania, wskazując na korzyści z tym związane oraz nowe oprogramowanie, które ułatwia ich sporządzanie.

Z rezerwą do tabletów

Reklama

Rodzinny wywiad środowiskowy służy ustaleniu sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej osób starających się o wsparcie z systemu pomocy społecznej. Jest też wykorzystywany do weryfikowania uprawnień do innych świadczeń, np. przysługujących za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, oraz zgłoszeń o marnotrawieniu 500 zł na dziecko. Druk tego kwestionariusza jest określony przepisami rozporządzenia ministra rodziny i przez długi czas jego wypełnianie było możliwe tylko na papierze. Potem zebrane w wywiadzie dane są ręcznie wprowadzane do systemu dziedzinowego (SD) służącego do obsługi pomocy społecznej.

Ta sytuacja zmieniła się we wrześniu 2016 r., kiedy pojawiła się możliwość przeprowadzania e-wywiadów. Do tego celu miały służyć terminale mobilne, które zostały wszystkim OPS bezpłatnie przekazane przez ministerstwo w ramach realizacji projektu Emp@tia – Platforma komunikacyjna obszaru zabezpieczenia społecznego (ich przyjęcia odmówiło 51 jednostek).

– Otrzymaliśmy dwa terminale, które są na bieżąco użytkowane. Początkowo pracownicy socjalni podchodzili z rezerwą do e-wywiadów, a nawet z obawą o bezpieczeństwo sprzętu w trakcie wizyt w terenie, ale teraz są z tego rozwiązania zadowoleni – mówi Jarosław Borowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Giżycku.

Tablety są wykorzystywane również w Świdniku, we Wrześni i w Bochni.

– Wiele zależy od osobowości pracownika i tego, na ile chce wykorzystywać nowe technologie w pracy. Dlatego jeśli woli papierową formę wywiadu, to może dalej w ten sposób go przeprowadzać – podkreśla Norbert Paprota, dyrektor MOPS w Bochni.

Zobacz również: Finanse

Oszczędność czasu

Wiele OPS, które do tej pory nie stosowały terminali, zwraca uwagę, że było to spowodowane ich słabą funkcjonalnością.

Reklama

– Oprogramowanie tabletów nie jest kompatybilne z SD. W efekcie dane z terminalu nie są automatycznie do niego przekazywane. Były też problemy z tym, aby na tablet trafiły informacje dotyczące danej rodziny, które znajdują się już w systemie – wskazuje Sławomir Pietrucha, kierownik działu realizacji pomocy, analiz i informatyki MOPS w Ostródzie.

Danuta Bojarska, dyrektor MOPS w Stargardzie, również zwraca uwagę, że stosowanie tabletów z takim oprogramowaniem było pozornym ułatwieniem. Dlatego pracownicy po pierwszych wywiadach przeprowadzonych za ich pomocą wrócili do formy papierowej, skoro musieli i tak ręcznie wprowadzać dane do systemu.

Ten problem został dostrzeżony przez resort rodziny, który w piśmie skierowanym do dyrektorów OPS w całej Polsce informuje, że przygotowane zostało nowe oprogramowanie do obsługi rejestracji wywiadu (MSD). Umożliwia ono przekazywanie danych wprost z terminalu do SD oraz odwrotnie. Jednocześnie ministerstwo zachęca ośrodki, aby w większym stopniu przeprowadzały e-wywiady i wskazuje na wymierne korzyści z tym związane, takie jak oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo danych (wywiad papierowy jest bardziej dostępny dla osób trzecich) oraz minimalizacja ryzyka popełnienia błędu, które jest większe, gdy wywiad jest przepisywany ręcznie do SD.

– Faktycznie po tych zmianach przeprowadzanie e-wywiadów może być znacznym ułatwieniem w pracy, zwłaszcza że nowe oprogramowanie może być instalowane nie tylko na otrzymanych tabletach, ale też na innych urządzeniach – mówi Sławomir Pietrucha.

Jest to o tyle istotne, że ośrodki dysponują ograniczoną liczbą terminali przekazanych przez MRPiPS. Na przykład OPS w Wrześni dysponuje dwoma tabletami na 24 pracowników socjalnych, a MOPS w Bochni na 15 pracowników. To oznacza, że jeśli jednostki chcą zwiększać liczbę wywiadów przeprowadzanych elektronicznie, muszą kupić urządzenia z własnych środków. ⒸⓅ

3,5 tys. terminali mobilnych w ramach projektu Emp@tia otrzymały od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ośrodki pomocy społecznej

5,1 mln zł kosztował ich zakup

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.