REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinne wywiady środowiskowe w formie elektronicznej

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Rodzinne wywiady środowiskowe w formie elektronicznej./ fot. Shutterstock
Rodzinne wywiady środowiskowe w formie elektronicznej./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej mają możliwość przeprowadzać wywiady nie tylko w formie papierowej, ale również elektronicznej. Okazuje się, że z przeprowadzania wywiadów w formie elektronicznej korzystają niechętnie.

Tylko 44,8 proc. ośrodków pomocy społecznej realizuje wywiady środowiskowe z rodzinami w formie elektronicznej. A i te narzekają na funkcjonalność systemu

REKLAMA

Od września ubiegłego roku pracownicy socjalni mają możliwość przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych nie tylko w formie papierowej, ale też elektronicznej. Jednak na razie większość preferuje tradycyjny sposób ich wypełniania. Z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że e-wywiady są przeprowadzane w 44,8 proc. ośrodków pomocy społecznej (OPS). Dlatego resort w specjalnym piśmie wysłanym do jednostek zachęca do ich stosowania, wskazując na korzyści z tym związane oraz nowe oprogramowanie, które ułatwia ich sporządzanie.

Z rezerwą do tabletów

REKLAMA

Rodzinny wywiad środowiskowy służy ustaleniu sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej osób starających się o wsparcie z systemu pomocy społecznej. Jest też wykorzystywany do weryfikowania uprawnień do innych świadczeń, np. przysługujących za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, oraz zgłoszeń o marnotrawieniu 500 zł na dziecko. Druk tego kwestionariusza jest określony przepisami rozporządzenia ministra rodziny i przez długi czas jego wypełnianie było możliwe tylko na papierze. Potem zebrane w wywiadzie dane są ręcznie wprowadzane do systemu dziedzinowego (SD) służącego do obsługi pomocy społecznej.

Ta sytuacja zmieniła się we wrześniu 2016 r., kiedy pojawiła się możliwość przeprowadzania e-wywiadów. Do tego celu miały służyć terminale mobilne, które zostały wszystkim OPS bezpłatnie przekazane przez ministerstwo w ramach realizacji projektu Emp@tia – Platforma komunikacyjna obszaru zabezpieczenia społecznego (ich przyjęcia odmówiło 51 jednostek).

– Otrzymaliśmy dwa terminale, które są na bieżąco użytkowane. Początkowo pracownicy socjalni podchodzili z rezerwą do e-wywiadów, a nawet z obawą o bezpieczeństwo sprzętu w trakcie wizyt w terenie, ale teraz są z tego rozwiązania zadowoleni – mówi Jarosław Borowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Giżycku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tablety są wykorzystywane również w Świdniku, we Wrześni i w Bochni.

– Wiele zależy od osobowości pracownika i tego, na ile chce wykorzystywać nowe technologie w pracy. Dlatego jeśli woli papierową formę wywiadu, to może dalej w ten sposób go przeprowadzać – podkreśla Norbert Paprota, dyrektor MOPS w Bochni.

Zobacz również: Finanse

Oszczędność czasu

Wiele OPS, które do tej pory nie stosowały terminali, zwraca uwagę, że było to spowodowane ich słabą funkcjonalnością.

REKLAMA

– Oprogramowanie tabletów nie jest kompatybilne z SD. W efekcie dane z terminalu nie są automatycznie do niego przekazywane. Były też problemy z tym, aby na tablet trafiły informacje dotyczące danej rodziny, które znajdują się już w systemie – wskazuje Sławomir Pietrucha, kierownik działu realizacji pomocy, analiz i informatyki MOPS w Ostródzie.

Danuta Bojarska, dyrektor MOPS w Stargardzie, również zwraca uwagę, że stosowanie tabletów z takim oprogramowaniem było pozornym ułatwieniem. Dlatego pracownicy po pierwszych wywiadach przeprowadzonych za ich pomocą wrócili do formy papierowej, skoro musieli i tak ręcznie wprowadzać dane do systemu.

Ten problem został dostrzeżony przez resort rodziny, który w piśmie skierowanym do dyrektorów OPS w całej Polsce informuje, że przygotowane zostało nowe oprogramowanie do obsługi rejestracji wywiadu (MSD). Umożliwia ono przekazywanie danych wprost z terminalu do SD oraz odwrotnie. Jednocześnie ministerstwo zachęca ośrodki, aby w większym stopniu przeprowadzały e-wywiady i wskazuje na wymierne korzyści z tym związane, takie jak oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo danych (wywiad papierowy jest bardziej dostępny dla osób trzecich) oraz minimalizacja ryzyka popełnienia błędu, które jest większe, gdy wywiad jest przepisywany ręcznie do SD.

– Faktycznie po tych zmianach przeprowadzanie e-wywiadów może być znacznym ułatwieniem w pracy, zwłaszcza że nowe oprogramowanie może być instalowane nie tylko na otrzymanych tabletach, ale też na innych urządzeniach – mówi Sławomir Pietrucha.

Jest to o tyle istotne, że ośrodki dysponują ograniczoną liczbą terminali przekazanych przez MRPiPS. Na przykład OPS w Wrześni dysponuje dwoma tabletami na 24 pracowników socjalnych, a MOPS w Bochni na 15 pracowników. To oznacza, że jeśli jednostki chcą zwiększać liczbę wywiadów przeprowadzanych elektronicznie, muszą kupić urządzenia z własnych środków. ⒸⓅ

3,5 tys. terminali mobilnych w ramach projektu Emp@tia otrzymały od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ośrodki pomocy społecznej

5,1 mln zł kosztował ich zakup

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA