reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Strajk nauczycieli 2019 r. – co z dziećmi?

Strajk nauczycieli 2019 r. – co z dziećmi?

Strajk nauczycieli już się rozpoczął. ZNP i FZZ przystąpiły do strajku. Co z dziećmi jeśli przedszkole lub szkoła są zamknięte?

Zdecydowana większość nauczycieli twierdzi, że podwyżki zapowiadane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej są za niskie. Rozpoczął się strajk nauczycieli. Od stycznia 2019 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych prowadzą procedury sporu zbiorowego. Jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego w strajku ma wziąć udział 79,5 % przedszkoli oraz szkół z całej Polski.

Rodzice młodszych dzieci (do lat 8) w sytuacji, gdy szkoła lub przedszkole będą zamknięte mogą wziąć wolne. Podkreślić należy, że rodzicowi przysługuje wówczas zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS. Już 3 kwietnia 2019 r. dyrektorzy placówek otrzymali informację ilu pracowników przystępuje do strajku. Może zdarzyć się, że wszyscy przystąpią do strajku. Wówczas dyrektor nie będzie miał wyjścia i będzie musiał podjąć decyzję o zamknięciu placówki. Co z dziećmi w takiej sytuacji?

Zobacz: Oświata

Odpowiedź znajduje się w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 32 ustawy o której mowa w zdaniu poprzednim:

Art. 32 Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 r. poz. 157 oraz z 2017 r. poz. 60), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka w wieku do ukończenia 8 lat. O zasiłek starać się może rodzic objęty ubezpieczeniem chorobowym. Podkreślić należy może to być zarówno ubezpieczenie obowiązkowe, jak i dobrowolne.

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w wysokości 80% wynagrodzenia rodzica. Aby go otrzymać należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem (druk Z-15A).

Jest to ten sam wniosek, który rodzic wypełnia opieki nad chorym dzieckiem. We wniosku poza danym osobowymi rodziców oraz dziecka należy złożyć kilka oświadczeń, mianowicie:

  • czy jest domownik, który może zapewnić opiekę dziecku w okresie, za który wypłacany jest zasiłek,
  • informację o zatrudnieniu w systemie pracy zmianowej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama