reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > „Przygotowania na szóstkę? – o raporcie NIK-u o szkołach dla sześciolatków

„Przygotowania na szóstkę? – o raporcie NIK-u o szkołach dla sześciolatków

Wrzesień rozpoczyna dla jednych wesoły dla innych mniej radosny okres obowiązku szkolnego. W 2014 roku kadra nauczycielska i dyrektorzy będą musieli pochylić się z właściwą troską nad nowym rocznikiem. Do szkoły pierwszy raz pójdą sześciolatki, dzieci urodzone w 2008 roku.

Kolejną trudnością, z którą borykać się będzie oświata jest tzw. efekt zmasowania roczników. Skondensowanie kilku roczników, zarówno sześcio – jak i siedmiolatków – w jednym czasie, sprawi że do szkół trafi półmilionowa rzesza dzieci. To o dwieście tysięcy więcej uczniów niż w roku ubiegłym.  Taka sytuacja zmusi dyrektorów do wprowadzenia systemów zmianowych lekcji i posiłków. Jest za mało sal i stołówek, które mogły pomieścić tylu podopiecznych. Problem jest poważny. Od 30-63 procent placówek ma stołówki zbyt małe. Brak na razie miarodajnych danych co do systemu zmian na zajęciach w szkołach, ale wiadomo że problem ten dotknie przede wszystkim ośrodki z dużych miast powyżej 50 tys. mieszkańców.

W sprawie wprowadzenia lekcji odbywających się w systemie zmianowym MEN podkreśla, że jest to w pełni zgodne z prawem, bo liczy się równomierne rozłożenie materiału w tygodniu szkolnym,  a nie godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć.

Cieszy skuteczność szkolnictwa w realizacji zaleceń NIK z poprzednich lat, jednak nadal pozostaje kilka podstawowych problemów do rozwiązania.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 12.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szkoła, sześciolatki w szkole w 2014 roku/ Fot. Fotolia
Szkoła, sześciolatki w szkole w 2014 roku/ Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama