Bezpłatny dowóz do szkoły nie tylko obowiązkowo
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek zapewnienia przez gminę bezpłatnego transportu do szkoły wynika z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Jak stanowi art. 17 ust. 2 przedmiotowej ustawy, droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:
REKLAMA
- 3 km – w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych;
- 4 km – w przypadku uczniów klas Vi VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.
Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka przekracza odległości wymienione w ust. 2, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji elektronicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat – także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej. W sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka nie przekracza odległości wymienionych w ust. 2, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę w czasie przewozu.
Zobacz również: Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego
REKLAMA
Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu w piśmie z dnia 10 września 2015 r., (NA.III-0221-26/2015) przypomina, iż gmina ma obowiązek zapewnić uczniowi objętemu kształceniem specjalnym ze względu na określoną w przepisach niepełnosprawność bezpłatny transport i opiekę do najbliższej szkoły. W przypadkach innych niż te, które zostały wskazane w wyliczeniu ustawowym jako obowiązkowe gmina może zapewnić bezpłatny transport dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, gwarantując opiekę w trakcie jego trwania. Izba powołuje się przy tym na pismo MEN z dnia 18 czerwca 2015 r. (sygn. DZSE-WSPE.054.18.2015.JK). Jak wskazuje RIO do podjęcia decyzji w przedmiotowym zakresie uprawniony jest organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, iż gmina jest jednostką samorządu terytorialnego o najszerszym zakresie kompetencji, bowiem art. 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wprowadza domniemanie właściwości gminy dla wszystkich spraw publicznych o znaczeniu lokalnym, jeżeli nie są one zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Ponadto, zgodnie z ww. ustawą o samorządzie gminnym, gmina realizuje zadania własne, które mogą być:
- obowiązkowe - gmina nie może zrezygnować z ich realizacji, musi zapewnić w budżecie środki na ich realizowanie,
- fakultatywne - gmina realizuje je w takim zakresie, w jakim jest to możliwe ze względu na środki posiadane w budżecie oraz lokalne potrzeby (samodzielnie na własną odpowiedzialność z własnego budżetu).
Ustawa o systemie oświaty nie zawiera wykluczenia możliwości zorganizowania przez gminę bezpłatnego dowozu dzieci do szkoły wówczas, gdy odległości są mniejsze niż wskazane w art. 17 ust. 2 - jako fakultatywnego zadania własnego (pismo Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 16 lutego 2009 r., sygn. DKOW-4-DD-5021/05/09).
WMM
Polecamy serwis: Oświata
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.