Kategorie

Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016

Aleksandra Kolbus-Kucharska
Wynagrodzenia, nauczyciele/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia
Od 1 września 2015 r. kwoty wynagrodzeń minimalnych nauczycieli nie zmieniły się. W dalszym ciągu obowiązują stawki przyjęte w 2012 roku.

Coroczna nowelizacja Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego stawek minimalnych wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie zmieniła wysokości ich poborów. Kwoty przyjęte w 2012 roku w dalszym ciągu obowiązują.

Reklama

Nauczyciele to jedna z grup zawodowych, która ma szczególne znaczenia dla społeczeństwa. Głównym ich zadaniem jest kształtowanie wiedzy i rozwoju młodych obywateli, którzy dzięki odpowiedniej edukacji stają się kompetentnymi i wartościowymi z punktu widzenia pracodawcy uczestnikami rynku pracy. W społeczeństwie przyjęło się, że nauczyciel ma wielki wpływ na swoich uczniów nie tylko dlatego, że przekazuje im niezbędną wiedzę ogólną, ale również dlatego, że może w odpowiedni sposób kształtować ich zainteresowania. Nie można też zapomnieć od tym, że według wielu rodziców nauczyciel przyczynia się do wychowania w prawie równym stopniu co rodzina dziecka.

Mimo przyznania im ogromnej władzy w zakresie oddziaływania na najmłodszych jest to jedna z najbardziej niedocenionych po względem finansowym  grup zawodowych. Wielokrotnie obywały się strajki i protesty nauczycieli mające na celu walkę o podwyższenie wynagrodzeń, co przynosiło różne efekty. Porównując zarobki nauczycieli z Polski i z krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada wyjątkowo niekorzystnie. Obecnie obowiązujące stawki minimalne nie zmieniły się od 2012 roku.

Zobacz również: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa

Składniki wynagrodzenia i kryteria określania jego wysokości

Na wynagrodzenie nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz z nagród. Jako nagrody nie traktuje się świadczenia wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dodatków socjalnych. W zależności od stopnia awansu zawodowego wysokość wypłaty może się różnić między pracownikami, którzy wykonują te same obowiązki.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela istnieją 4 stopnie awansu zawodowego.

Reklama

Nauczyciel stażysta, czyli osoba która w dniu nawiązania stosunku pracy nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, staż trwa 9 miesięcy;
Nauczyciel kontraktowy – nauczyciel po odbyciu stażu, który uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie albo osoba, która rozpoczynając pracę w szkole jest już nauczycielem akademickim z co najmniej trzyletnim stażem pracy w szkole wyższej lub osoba posiadająca co najmniej pięcioletni staż pracy i znaczący dorobek zawodowy;
Nauczyciel mianowany – osoba, która przepracowała w szkole co najmniej 2 lata i odbyła staż trwający 2 lata i 9 miesięcy oraz zdała egzamin przed komisją egzaminacyjną albo nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej trzy letnim okresem pracy w szkole wyższej, jeżeli nawiązuje stosunek pracy z zakładem kształcenia nauczycieli lub kolegium pracowników służb społecznych;
Nauczyciel dyplomowany, czyli osoba, która przepracowała co najmniej rok od czasu uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego, może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego trwający 2 lata i 9 miesięcy. Należy również uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego i przeprowadzonej rozmowie.

Minister Edukacji Narodowej ma obowiązek w drodze rozporządzenia corocznie określić wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Akt ten dotyczy wszystkich nauczycieli pracujących w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Ze względu na to, że w szkołach prywatnych nie obowiązuje Karta Nauczyciela w zakresie wynagradzania postanowienia wspomnianego rozporządzenia również nie mają tam zastosowania.

Wpływ na wysokość stawek minimalnych ma nie tylko stopień awansu zawodowego, ale również poziom wykształcenia. Rozporządzenie Ministra Edukacji nie zmieniło obowiązujących stawek, obowiązują one w następującej wysokości: osoby posiadające tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym  pracujące jako nauczyciel stażysta obowiązuje stawka minimalna w wysokości 2265 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 2331 złotych, jako nauczyciel mianowany 2647 złotych, jako nauczyciel dyplomowany 3109 złotych.

Dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego lub posiadających tytuł licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym pracujących jako nauczyciel stażysta obowiązuje stawka minimalna w wysokości 1993 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 2042 złotych, jako nauczyciel mianowany 2306 złotych, jako nauczyciel dyplomowany 2606 złotych.

Nauczyciele posiadający tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych obywający staż objęci są stawką 1759 złotych, nauczyciele kontraktowi 1802 złotych, nauczyciele mianowani 2024 złotych, nauczyciele dyplomowani 2366 złotych.

Osoby, które mają inne wykształcenie niż wyżej wymienione, a pracują jako nauczyciel stażysta mogą liczyć na stawkę minimalną 1513 złotych, jako nauczyciel kontraktowy 1548 złotych, jako nauczyciel mianowany 1724 złote, jako nauczyciel dyplomowany 2006 złotych.

Istotą wprowadzenia stawek minimalnych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest umożliwienie podniesienia faktycznie wypłacanych wynagrodzeń przez jednostki samorządu terytorialnego, które w zakresie swoich zadań mają obowiązek zapewnienia finansowania szkół publicznych. W praktyce jednak z tej możliwości skorzystał tylko samorząd Warszawy.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 24 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 868).

-  Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 357) 

Polecamy serwis: Oświata

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?