reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Reforma oświaty > Z jakich podręczników będzie uczyć się Twoje dziecko?

Z jakich podręczników będzie uczyć się Twoje dziecko?

W Dzienniku Ustaw RP opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników. W rozporządzeniu określono m.in.  jakie warunki muszą spełniać podręczniki, z których będą uczyć się dzieci.

Rozporządzenie dotyczy podręczników do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, jak również społecznej. Przepisy obejmują także podręczniki do nauki języków obcych nowożytnych oraz podręczniki dla mniejszości narodowych, etnicznych i społeczności posługujących się językami regionalnymi.

Podręcznik powinien być napisany poprawnie językowo, uwzględniać stan wiedzy naukowej, a co za tym idzie metodycznej. W podręcznikach, dostosowanych oczywiście do poziomu kształcenia, powinien znaleźć się materiał rzeczowy oraz ilustracyjny.

Wydawca nie może zapomnieć o logicznej konstrukcji oraz o działaniach aktywizujących ucznia i motywujących. Treść podręcznika musi być zgodna z przepisami prawa oraz z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi. Zadaniem dla grafików będzie przygotowanie przejrzystej szaty graficznej.

Pod zadaniami oraz ćwiczeniami w podręczniku użytkownik znajdzie informację, że odpowiedzi nie należy umieszczać w podręcznikach.

Podręcznik ma uwzględniać wymagania Web Content Accessibility Guidelines

Podręczniki publikowane w formie elektronicznej, zgodnie z omawianym rozporządzeniem, także powinny zawierać kilka elementów. Przede wszystkim sposób uruchomienia lub instalacji i uruchomienia powinien zostać opisany. Podręcznik musi być także wyposażony w system pomocy zawierający opis użytkowania.

Uczniowie będą mogli drukować podręcznik z pominięciem dynamicznych elementów multimedialnych. W elektronicznych podręcznikach uwzględnione muszą być wymagania WCAG 2.0 na poziomie AA.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Rzeczoznawca dopuści podręcznik do użytku szkolnego

Podręcznik przed dopuszczeniem do użytku szkolnego musi uzyskać trzy pozytywne opinie. Dwie opinie muszą zawierać szczegółową ocenę poprawności pod względem merytorycznym. W opiniach, o których mowa w zdaniu poprzednim znajdzie się także ocena przydatności dydaktycznej.

Podręcznik otrzyma także ocenę poprawności pod względem językowym. Opinia językowa ma dotyczyć także tekstów umieszczonych pod materiałami ilustracyjnymi. Oceniona zostanie także komunikatywność tekstu podręcznika.

Rozporządzenie weszło w życie 7 marca 2017 r.

Opracowano na podstawie:

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 481)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama