reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Egzekucja komornicza z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem?

Egzekucja komornicza z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem?

Niebawem wejdą w życie bardzo ważne zmiany dotyczące egzekucji komorniczej z nieruchomości. Wyjaśniamy, dlaczego dłużnicy mogą cieszyć się z nowych przepisów.

We wspomnianej ustawie z 14 maja 2020 roku, znajdziemy przepisy wprowadzające do kodeksu postępowania cywilnego artykuł 952 (1). Paragraf 2 tego nowego artykułu mówi, że: „wierzyciel jest uprawniony do złożenia wniosku, o którym mowa w § 1 (wniosku o wyznaczenie terminu licytacji lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika - przyp. red.), jeżeli wysokość egzekwowanej należności głównej stanowi co najmniej równowartość jednej dwudziestej części sumy oszacowania”. W praktyce analizowany przepis uniemożliwi licytację nieruchomości mieszkaniowych jeśli należności jednego wierzyciela lub zsumowane należności kilku wierzycieli (bez uwzględnienia odsetek) stanowią mniej niż 5% szacunkowej wartości lokum.

Ograniczenia nie dotyczą długów względem Skarbu Państwa

W nawiązaniu do artykułu 952 (1), który już niebawem znajdzie się w kodeksie postępowania cywilnego, warto zwrócić uwagę na pewne dość kontrowersyjne rozwiązanie. Okazuje się bowiem, że ustawodawca pozostawił możliwość licytowania nieruchomości za długi stanowiące mniej niż 5% jej wartości w przypadku należności Skarbu Państwa. Podobny wyjątek od nowej zasady związanej z zakazem licytacji domów i mieszkań za małe długi (< 5% sumy oszacowania) dotyczy również sytuacji, w których egzekucja ma związek z wyrokiem w sprawie karnej lub dłużnik wyraził zgodę na licytację swojego lokum. Dług mniejszy niż 5% wartości nieruchomości mieszkaniowej będzie mógł doprowadzić do licytacji również wtedy, gdy sąd na wniosek wierzyciela uzna, że egzekucję uzasadnia wysokość i charakter dochodzonej należności lub brak możliwości zaspokojenia z innych składników majątku dłużnika.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Egzekucja komornicza z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem? /fot. shutterstock
Egzekucja komornicza z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem? /fot. shutterstock

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama