Kategorie

Czeka nas spółdzielcza rewolucja?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czeka nas spółdzielcza rewolucja?/ fot. Fotolia
Czeka nas spółdzielcza rewolucja?/ fot. Fotolia
Fotolia
Z roku na rok, maleje liczba Polaków mieszkających w spółdzielczych blokach. Tym niemniej, spółdzielnie pozostają ważnym graczem na polskim rynku mieszkaniowym. Wspomniane podmioty wciąż posiadają ponad dwa miliony lokali. Zatem trudno się dziwić, że doniesienia o zmianach przepisów regulujących działanie spółdzielni, wzbudziły spore zainteresowanie mediów oraz samych spółdzielców. Warto przeanalizować te zmiany prawne dotyczące spółdzielni, gdyż będą one miały znaczenie dla setek tysięcy Polaków.

Członkowie oczekujący już nie przesądzą o wynikach głosowań

Krajowe media w ostatnim czasie dość często informują o zmianach przepisów regulujących działalność spółdzielni mieszkaniowych. Szczególnym zainteresowaniem dziennikarzy cieszą się regulacje uzależniające członkostwo w spółdzielni od posiadania spółdzielczego lub własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jak dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, nowe przepisy przewidują również status spółdzielcy dla osób posiadających roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu albo ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje też, że roszczenie o przyjęcie do spółdzielni będzie posiadał nabywca wyodrębnionego mieszkania, które znajduje się w spółdzielczym bloku. Co ważne, nowe regulacje wprowadzone ustawą z 20 lipca 2017 roku, znoszą instytucję tzw. członków oczekujących.

Likwidacja instytucji członków oczekujących jest odpowiedzią rządu na doniesienia mediów o możliwości nieuczciwego wykorzystywania takich osób podczas głosowań. Zdarzały się już przypadki celowego przyjmowania do spółdzielni oczekujących członków (np. krewnych lub znajomych prezesa), którzy głosowali zgodnie z wytycznymi zarządu. Warto wspomnieć, że likwidacja instytucji członka oczekującego, nie jest tylko odpowiedzią na niewłaściwe praktyki władz niektórych spółdzielni. Jak tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl niedawna zmiana zasad członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, uwzględnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt K 60/13). We wspomnianym wyroku TK wskazał na niekonstytucyjność przepisów dopuszczających członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej osób, którym nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa odrębnej własności lokalu.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Nowe przepisy będą korzystne np. dla zadłużonych lokatorów …

Oprócz najbardziej medialnej zmiany dotyczącej zasad członkostwa i członków oczekujących, ustawa z 20 lipca 2017 roku wprowadza również inne, nie mniej ważne modyfikacje zasad działania spółdzielni mieszkaniowych. Do tej kategorii, można zaliczyć następujące regulacje:

 • pozbawienie spółdzielni mieszkaniowej możliwości podejmowania uchwały dotyczącej wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ze względu na zaległości czynszowe, łamanie zasad porządku domowego albo niewłaściwe zachowanie lokatora (o wygaśnięciu prawa o lokalu w takich sytuacjach będzie decydował sąd)
 • wprowadzenie możliwości odzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przez osobę, która utraciła je na wskutek zaległości czynszowych i następnie spłaciła długi wobec spółdzielni razem z odsetkami (taki zwrot będzie możliwy, gdy danego mieszkania nie zasiedlił jeszcze inny lokator)
 • wyłączenie spod egzekucji komorniczej opłat za media wnoszonych przez osoby zamieszkujące w spółdzielczych blokach (brak wyłączenia tych kwot z egzekucji, skutkował powstaniem zaległości np. wobec firm dostarczających prąd lub wodę)
 • uniemożliwienie przeprowadzania okresowej kontroli (tzw. lustracji) przez osoby pełniące ważne funkcje w jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej
 • wprowadzenie możliwości uczestniczenia w walnym zebraniu członków spółdzielni poprzez pełnomocnika (jeden pełnomocnik może reprezentować tylko jedną osobę)
 • ustanowienie zasad rozliczenia funduszu remontowego z mieszkańcami bloku, w którym powstała wspólnota mieszkaniowa (były członek spółdzielni lub właściciel mieszkania niebędący członkiem spółdzielni stanie się współwłaścicielem środków zgromadzonych na funduszu remontowym proporcjonalnie do udziału w nieruchomości wspólnej)

Ostatnia zmiana (dotycząca funduszu remontowego spółdzielni), również jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt K 60/13). Jak tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl, we wspomnianym wyroku TK uznał, że przepisy nie przewidujące prawa byłego członka spółdzielni mieszkaniowej do odpowiedniej części funduszu remontowego, były niezgodne z Konstytucją RP.

W ramach podsumowania warto dodać, że na dzień 22 sierpień 2017 roku ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo spółdzielcze, nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wspomniana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

www.rynekpierwotny.pl

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony?

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony? Oto odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i już działa pod numerem telefonu 800 800 605. Można na niej uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Połączenia są bezpłatne.

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 r.?

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 roku? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje kolejne propozycje dotyczące reformy systemu wynagradzania nauczycieli.