REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czeka nas spółdzielcza rewolucja?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czeka nas spółdzielcza rewolucja?/ fot. Fotolia
Czeka nas spółdzielcza rewolucja?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z roku na rok, maleje liczba Polaków mieszkających w spółdzielczych blokach. Tym niemniej, spółdzielnie pozostają ważnym graczem na polskim rynku mieszkaniowym. Wspomniane podmioty wciąż posiadają ponad dwa miliony lokali. Zatem trudno się dziwić, że doniesienia o zmianach przepisów regulujących działanie spółdzielni, wzbudziły spore zainteresowanie mediów oraz samych spółdzielców. Warto przeanalizować te zmiany prawne dotyczące spółdzielni, gdyż będą one miały znaczenie dla setek tysięcy Polaków.

Członkowie oczekujący już nie przesądzą o wynikach głosowań

REKLAMA

Krajowe media w ostatnim czasie dość często informują o zmianach przepisów regulujących działalność spółdzielni mieszkaniowych. Szczególnym zainteresowaniem dziennikarzy cieszą się regulacje uzależniające członkostwo w spółdzielni od posiadania spółdzielczego lub własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jak dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, nowe przepisy przewidują również status spółdzielcy dla osób posiadających roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu albo ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje też, że roszczenie o przyjęcie do spółdzielni będzie posiadał nabywca wyodrębnionego mieszkania, które znajduje się w spółdzielczym bloku. Co ważne, nowe regulacje wprowadzone ustawą z 20 lipca 2017 roku, znoszą instytucję tzw. członków oczekujących.

REKLAMA

Likwidacja instytucji członków oczekujących jest odpowiedzią rządu na doniesienia mediów o możliwości nieuczciwego wykorzystywania takich osób podczas głosowań. Zdarzały się już przypadki celowego przyjmowania do spółdzielni oczekujących członków (np. krewnych lub znajomych prezesa), którzy głosowali zgodnie z wytycznymi zarządu. Warto wspomnieć, że likwidacja instytucji członka oczekującego, nie jest tylko odpowiedzią na niewłaściwe praktyki władz niektórych spółdzielni. Jak tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl niedawna zmiana zasad członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, uwzględnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt K 60/13). We wspomnianym wyroku TK wskazał na niekonstytucyjność przepisów dopuszczających członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej osób, którym nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa odrębnej własności lokalu.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Nowe przepisy będą korzystne np. dla zadłużonych lokatorów …

Oprócz najbardziej medialnej zmiany dotyczącej zasad członkostwa i członków oczekujących, ustawa z 20 lipca 2017 roku wprowadza również inne, nie mniej ważne modyfikacje zasad działania spółdzielni mieszkaniowych. Do tej kategorii, można zaliczyć następujące regulacje:

  • pozbawienie spółdzielni mieszkaniowej możliwości podejmowania uchwały dotyczącej wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ze względu na zaległości czynszowe, łamanie zasad porządku domowego albo niewłaściwe zachowanie lokatora (o wygaśnięciu prawa o lokalu w takich sytuacjach będzie decydował sąd)
  • wprowadzenie możliwości odzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przez osobę, która utraciła je na wskutek zaległości czynszowych i następnie spłaciła długi wobec spółdzielni razem z odsetkami (taki zwrot będzie możliwy, gdy danego mieszkania nie zasiedlił jeszcze inny lokator)
  • wyłączenie spod egzekucji komorniczej opłat za media wnoszonych przez osoby zamieszkujące w spółdzielczych blokach (brak wyłączenia tych kwot z egzekucji, skutkował powstaniem zaległości np. wobec firm dostarczających prąd lub wodę)
  • uniemożliwienie przeprowadzania okresowej kontroli (tzw. lustracji) przez osoby pełniące ważne funkcje w jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej
  • wprowadzenie możliwości uczestniczenia w walnym zebraniu członków spółdzielni poprzez pełnomocnika (jeden pełnomocnik może reprezentować tylko jedną osobę)
  • ustanowienie zasad rozliczenia funduszu remontowego z mieszkańcami bloku, w którym powstała wspólnota mieszkaniowa (były członek spółdzielni lub właściciel mieszkania niebędący członkiem spółdzielni stanie się współwłaścicielem środków zgromadzonych na funduszu remontowym proporcjonalnie do udziału w nieruchomości wspólnej)

REKLAMA

Ostatnia zmiana (dotycząca funduszu remontowego spółdzielni), również jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt K 60/13). Jak tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl, we wspomnianym wyroku TK uznał, że przepisy nie przewidujące prawa byłego członka spółdzielni mieszkaniowej do odpowiedniej części funduszu remontowego, były niezgodne z Konstytucją RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach podsumowania warto dodać, że na dzień 22 sierpień 2017 roku ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo spółdzielcze, nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wspomniana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

www.rynekpierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA