REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?/ fot. Shutterstock
Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć program Mieszkanie dla Młodych zakończył swoją misję z początkiem br. po definitywnym wyczerpaniu środków na dopłaty mieszkaniowe, to wciąż wszyscy jego beneficjenci muszą mieć się na baczności. Chodzi o ryzyko utraty części bądź całości subwencji za sprawą niedotrzymania warunków zapisanych w trzech paragrafach ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

5 lat karencji

Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, artykuł 14 ustawy wprowadza 5-letni okres karencji, po upływie którego beneficjent programu dopłat będzie mógł bez ograniczeń dysponować zakupionym w MdM lokum. Do czasu upłynięcia tego terminu ustawodawca zastrzega szereg czynności związanych z przedmiotowym mieszkaniem, których przeprowadzenie wbrew przyjętym przepisom skutkować będzie zwrotem dopłaty w całości lub części. 

REKLAMA

Przede wszystkim nabytego z dopłatą MdM mieszkania nie można w okresie 5-letnim sprzedać albo dokonać zbycia współwłasności. Podobnie jest z wynajmem a nawet z użyczeniem, czyli nieodpłatnym udostępnieniem.

Stanowczo zakazana jest również zmiana sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co to oznacza? Na przykład to, że nie można w takim lokum zarejestrować a następnie praktykować takiej działalności gospodarczej, która by uniemożliwiała normalne w nim zamieszkiwanie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Kolejną sytuacją warunkującą zwrot części dopłaty w ramach MdM jest uzyskanie prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego. Dotyczy to również spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Natomiast dopuszczalne jest uzyskanie tych praw w drodze dziedziczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl tłumaczy także, że należy też wystrzegać się wcześniejszej spłaty kredytu. Beneficjent MdM-u, który przed terminem spłaci hipotekę albo jej część przekraczającą wysokość udzielonego dofinansowania, także będzie musiał zwrócić część finansowego wsparcia.

Czas na zwrot i jego wymiar

W okolicznościach zaistnienia któregoś z powyższych przypadków, kredytobiorca ma dokładnie 30 dni na poinformowanie Banku Gospodarstwa Krajowego o zaistniałym zdarzeniu, zaś 60 dni od jego powstania na zwrot nienależnej kwoty. Nieujawnienie sytuacji nakazującej zwrot części lub całości subwencji mieszkaniowej skutkuje naliczeniem odsetek ustawowych.

Zobacz: Finanse

Kwota zwrotu do Funduszu Dopłat odpowiada iloczynowi sumy uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

Skutki wyłudzenia dopłaty w MDM

REKLAMA

Ustawodawca w Art. 15 przewidział również bardziej drastyczne przypadki nieuprawnionego uzyskania dopłaty w programie MdM. Chodzi o sytuacje wynikające z art. 297 § 1 oraz § 2 Kodeksu karnego, a więc prawomocny wyrok skazujący beneficjenta MdM za przestępstwo przedłożenia dokumentu poświadczającego nieprawdę, tudzież celowo podrobionego lub przerobionego. Konsekwencją tego typu czynu zabronionego jest zwrot pełnej kwoty wsparcia wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia wypłaty subwencji.

Z kolei Art. 16 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi obliguje beneficjenta do zwrotu dopłaty w całości, jeżeli ich wypłata nastąpiła z naruszeniem głównych warunków programu subwencji mieszkaniowych, czyli dopuszczalnego wieku beneficjenta lub posiadania przez niego w przeszłości praw własnościowych do innej nieruchomości mieszkaniowej.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA