REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?/ fot. Shutterstock
Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć program Mieszkanie dla Młodych zakończył swoją misję z początkiem br. po definitywnym wyczerpaniu środków na dopłaty mieszkaniowe, to wciąż wszyscy jego beneficjenci muszą mieć się na baczności. Chodzi o ryzyko utraty części bądź całości subwencji za sprawą niedotrzymania warunków zapisanych w trzech paragrafach ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

5 lat karencji

Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, artykuł 14 ustawy wprowadza 5-letni okres karencji, po upływie którego beneficjent programu dopłat będzie mógł bez ograniczeń dysponować zakupionym w MdM lokum. Do czasu upłynięcia tego terminu ustawodawca zastrzega szereg czynności związanych z przedmiotowym mieszkaniem, których przeprowadzenie wbrew przyjętym przepisom skutkować będzie zwrotem dopłaty w całości lub części. 

REKLAMA

Przede wszystkim nabytego z dopłatą MdM mieszkania nie można w okresie 5-letnim sprzedać albo dokonać zbycia współwłasności. Podobnie jest z wynajmem a nawet z użyczeniem, czyli nieodpłatnym udostępnieniem.

Stanowczo zakazana jest również zmiana sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co to oznacza? Na przykład to, że nie można w takim lokum zarejestrować a następnie praktykować takiej działalności gospodarczej, która by uniemożliwiała normalne w nim zamieszkiwanie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Kolejną sytuacją warunkującą zwrot części dopłaty w ramach MdM jest uzyskanie prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego. Dotyczy to również spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Natomiast dopuszczalne jest uzyskanie tych praw w drodze dziedziczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl tłumaczy także, że należy też wystrzegać się wcześniejszej spłaty kredytu. Beneficjent MdM-u, który przed terminem spłaci hipotekę albo jej część przekraczającą wysokość udzielonego dofinansowania, także będzie musiał zwrócić część finansowego wsparcia.

Czas na zwrot i jego wymiar

W okolicznościach zaistnienia któregoś z powyższych przypadków, kredytobiorca ma dokładnie 30 dni na poinformowanie Banku Gospodarstwa Krajowego o zaistniałym zdarzeniu, zaś 60 dni od jego powstania na zwrot nienależnej kwoty. Nieujawnienie sytuacji nakazującej zwrot części lub całości subwencji mieszkaniowej skutkuje naliczeniem odsetek ustawowych.

Zobacz: Finanse

Kwota zwrotu do Funduszu Dopłat odpowiada iloczynowi sumy uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

Skutki wyłudzenia dopłaty w MDM

REKLAMA

Ustawodawca w Art. 15 przewidział również bardziej drastyczne przypadki nieuprawnionego uzyskania dopłaty w programie MdM. Chodzi o sytuacje wynikające z art. 297 § 1 oraz § 2 Kodeksu karnego, a więc prawomocny wyrok skazujący beneficjenta MdM za przestępstwo przedłożenia dokumentu poświadczającego nieprawdę, tudzież celowo podrobionego lub przerobionego. Konsekwencją tego typu czynu zabronionego jest zwrot pełnej kwoty wsparcia wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia wypłaty subwencji.

Z kolei Art. 16 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi obliguje beneficjenta do zwrotu dopłaty w całości, jeżeli ich wypłata nastąpiła z naruszeniem głównych warunków programu subwencji mieszkaniowych, czyli dopuszczalnego wieku beneficjenta lub posiadania przez niego w przeszłości praw własnościowych do innej nieruchomości mieszkaniowej.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

REKLAMA