REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?/ fot. Shutterstock
Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć program Mieszkanie dla Młodych zakończył swoją misję z początkiem br. po definitywnym wyczerpaniu środków na dopłaty mieszkaniowe, to wciąż wszyscy jego beneficjenci muszą mieć się na baczności. Chodzi o ryzyko utraty części bądź całości subwencji za sprawą niedotrzymania warunków zapisanych w trzech paragrafach ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

5 lat karencji

Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, artykuł 14 ustawy wprowadza 5-letni okres karencji, po upływie którego beneficjent programu dopłat będzie mógł bez ograniczeń dysponować zakupionym w MdM lokum. Do czasu upłynięcia tego terminu ustawodawca zastrzega szereg czynności związanych z przedmiotowym mieszkaniem, których przeprowadzenie wbrew przyjętym przepisom skutkować będzie zwrotem dopłaty w całości lub części. 

REKLAMA

Przede wszystkim nabytego z dopłatą MdM mieszkania nie można w okresie 5-letnim sprzedać albo dokonać zbycia współwłasności. Podobnie jest z wynajmem a nawet z użyczeniem, czyli nieodpłatnym udostępnieniem.

Stanowczo zakazana jest również zmiana sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co to oznacza? Na przykład to, że nie można w takim lokum zarejestrować a następnie praktykować takiej działalności gospodarczej, która by uniemożliwiała normalne w nim zamieszkiwanie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Kolejną sytuacją warunkującą zwrot części dopłaty w ramach MdM jest uzyskanie prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego. Dotyczy to również spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Natomiast dopuszczalne jest uzyskanie tych praw w drodze dziedziczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl tłumaczy także, że należy też wystrzegać się wcześniejszej spłaty kredytu. Beneficjent MdM-u, który przed terminem spłaci hipotekę albo jej część przekraczającą wysokość udzielonego dofinansowania, także będzie musiał zwrócić część finansowego wsparcia.

Czas na zwrot i jego wymiar

W okolicznościach zaistnienia któregoś z powyższych przypadków, kredytobiorca ma dokładnie 30 dni na poinformowanie Banku Gospodarstwa Krajowego o zaistniałym zdarzeniu, zaś 60 dni od jego powstania na zwrot nienależnej kwoty. Nieujawnienie sytuacji nakazującej zwrot części lub całości subwencji mieszkaniowej skutkuje naliczeniem odsetek ustawowych.

Zobacz: Finanse

Kwota zwrotu do Funduszu Dopłat odpowiada iloczynowi sumy uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

Skutki wyłudzenia dopłaty w MDM

REKLAMA

Ustawodawca w Art. 15 przewidział również bardziej drastyczne przypadki nieuprawnionego uzyskania dopłaty w programie MdM. Chodzi o sytuacje wynikające z art. 297 § 1 oraz § 2 Kodeksu karnego, a więc prawomocny wyrok skazujący beneficjenta MdM za przestępstwo przedłożenia dokumentu poświadczającego nieprawdę, tudzież celowo podrobionego lub przerobionego. Konsekwencją tego typu czynu zabronionego jest zwrot pełnej kwoty wsparcia wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia wypłaty subwencji.

Z kolei Art. 16 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi obliguje beneficjenta do zwrotu dopłaty w całości, jeżeli ich wypłata nastąpiła z naruszeniem głównych warunków programu subwencji mieszkaniowych, czyli dopuszczalnego wieku beneficjenta lub posiadania przez niego w przeszłości praw własnościowych do innej nieruchomości mieszkaniowej.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA