REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?/ fot. Shutterstock
Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć program Mieszkanie dla Młodych zakończył swoją misję z początkiem br. po definitywnym wyczerpaniu środków na dopłaty mieszkaniowe, to wciąż wszyscy jego beneficjenci muszą mieć się na baczności. Chodzi o ryzyko utraty części bądź całości subwencji za sprawą niedotrzymania warunków zapisanych w trzech paragrafach ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

5 lat karencji

Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, artykuł 14 ustawy wprowadza 5-letni okres karencji, po upływie którego beneficjent programu dopłat będzie mógł bez ograniczeń dysponować zakupionym w MdM lokum. Do czasu upłynięcia tego terminu ustawodawca zastrzega szereg czynności związanych z przedmiotowym mieszkaniem, których przeprowadzenie wbrew przyjętym przepisom skutkować będzie zwrotem dopłaty w całości lub części. 

REKLAMA

Przede wszystkim nabytego z dopłatą MdM mieszkania nie można w okresie 5-letnim sprzedać albo dokonać zbycia współwłasności. Podobnie jest z wynajmem a nawet z użyczeniem, czyli nieodpłatnym udostępnieniem.

Stanowczo zakazana jest również zmiana sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co to oznacza? Na przykład to, że nie można w takim lokum zarejestrować a następnie praktykować takiej działalności gospodarczej, która by uniemożliwiała normalne w nim zamieszkiwanie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Kolejną sytuacją warunkującą zwrot części dopłaty w ramach MdM jest uzyskanie prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego. Dotyczy to również spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Natomiast dopuszczalne jest uzyskanie tych praw w drodze dziedziczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl tłumaczy także, że należy też wystrzegać się wcześniejszej spłaty kredytu. Beneficjent MdM-u, który przed terminem spłaci hipotekę albo jej część przekraczającą wysokość udzielonego dofinansowania, także będzie musiał zwrócić część finansowego wsparcia.

Czas na zwrot i jego wymiar

W okolicznościach zaistnienia któregoś z powyższych przypadków, kredytobiorca ma dokładnie 30 dni na poinformowanie Banku Gospodarstwa Krajowego o zaistniałym zdarzeniu, zaś 60 dni od jego powstania na zwrot nienależnej kwoty. Nieujawnienie sytuacji nakazującej zwrot części lub całości subwencji mieszkaniowej skutkuje naliczeniem odsetek ustawowych.

Zobacz: Finanse

Kwota zwrotu do Funduszu Dopłat odpowiada iloczynowi sumy uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

Skutki wyłudzenia dopłaty w MDM

REKLAMA

Ustawodawca w Art. 15 przewidział również bardziej drastyczne przypadki nieuprawnionego uzyskania dopłaty w programie MdM. Chodzi o sytuacje wynikające z art. 297 § 1 oraz § 2 Kodeksu karnego, a więc prawomocny wyrok skazujący beneficjenta MdM za przestępstwo przedłożenia dokumentu poświadczającego nieprawdę, tudzież celowo podrobionego lub przerobionego. Konsekwencją tego typu czynu zabronionego jest zwrot pełnej kwoty wsparcia wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia wypłaty subwencji.

Z kolei Art. 16 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi obliguje beneficjenta do zwrotu dopłaty w całości, jeżeli ich wypłata nastąpiła z naruszeniem głównych warunków programu subwencji mieszkaniowych, czyli dopuszczalnego wieku beneficjenta lub posiadania przez niego w przeszłości praw własnościowych do innej nieruchomości mieszkaniowej.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    REKLAMA

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

    Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

    REKLAMA