REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus: wszystkie służby w gotowości na ewentualny przypadek w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Koronawirus: wszystkie służby w gotowości na ewentualny przypadek w Polsce /fot. Fotolia
Koronawirus: wszystkie służby w gotowości na ewentualny przypadek w Polsce /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że prowadzone są wszystkie niezbędne działania, aby zapobiec pojawieniu się koronawirusa w Polsce oraz zatrzymać jego ewentualne rozprzestrzenianie się. Polacy wracający z zagranicy mają otrzymać specjalne komunikaty sms-owe z instrukcją postępowania. Gotowe są dwa laboratoria diagnostyczne, wkrótce mają być uruchamiane kolejne.

Wszystkie służby są gotowe, wyposażone w wiedzę, materiały i w procedury na wypadek pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że zostały podjęte wszystkie możliwe działania, by temu zapobiec.

REKLAMA

"Wszystko to, co należy zrobić w takim momencie, w jakim jesteśmy, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się, ewentualnemu pojawianiu się tego wirusa w Polsce jest robione" – zapewnił Morawiecki. Premier dodał, że jest w stałym kontakcie z prezydentem, który jest na bieżąco informowany o ryzyku związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

"Dwa (laboratoria – PAP) cały czas są pod parą, a sześć kolejnych jest już uruchamianych, chociaż nie ma na dzisiaj takiej potrzeby, żeby były czynne i w sposób bieżący pobierały materiał do badań" – powiedział Morawiecki.

"Chcemy jednak być przygotowani, nawet nadmiarowo można powiedzieć, na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób" – dodał.

Polecamy: Komplet błyskawic Prawo pracy i ZUS 2020

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W poniedziałek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie koronawirusa z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i szefem MSWiA, a także odprawa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami i z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi.

Po odprawie premier poinformował o podejmowanych działaniach z związku ze wzrostem liczby zachorowań wywołanych koronawirusem we Włoszech. Stan na poniedziałek po godzinie 16.00 to 229 zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w tym kraju, w tym sześć ofiar śmiertelnych. Trzy z nich zmarły w poniedziałek. Główne ogniska zachorowań to region Lombardii i Wenecji Euganejskiej.

Premier w świetle tej dynamicznie rozwijającej się sytuacji epidemiologicznej oraz licznych powrotów Polaków po feriach z Włoch zapewnił, że otrzymają oni "pigułę informacyjną", komunikaty SMS-owe, by wiedzieć, jak postępować w razie wystąpienia u nich niepokojących objawów. Uczulił też, aby bacznie przyglądali się stanowi swojego zdrowia i postępowali zgodnie z komunikatami Ministerstwa Zdrowia.

"Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy z wakacji, misji dyplomatycznych czy gospodarczych, czy po prostu od znajomych, przygotowaliśmy komunikaty SMS-owe, w których przekażemy odpowiedni zasób informacji, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że koronawirus wystąpił lub nie i czego należy się wystrzegać" – powiedział.

"Staramy się docierać do obywateli z najwłaściwsza pigułą, nomem omen, informacyjną na ten moment i robić to wszystko, co trzeba, co robią profesjonalne służby państw, żeby zapobiegać raczej niż leczyć" – dodał.

Premier zaznaczył także, że dla osób podróżujących samolotami odbywać się będą dodatkowe badania temperatury, by "ten element diagnostyki móc bardzo szybko wykorzystać".

Szef rządu wskazał, że wszystkie służby w urzędach wojewódzkich i służby medyczne są we właściwy sposób wyposażone we wszystkie materiały, procedury i wiedzę.

W podobnym tonie wypowiadali się też szef MSWiA Mariusz Kamiński i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ten ostatni też zapewnił, że w Polsce nie ma przypadku zarażenia nowym wirusem, ale "prędzej czy później się pojawi".

REKLAMA

Szef MSWiA, mówiąc o przygotowaniu zaplecza do ewentualnej walki z koronawirusem w Polsce, powiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych – która ma obowiązek zabezpieczać państwo na czas kryzysów, także epidemiologicznych – ma odpowiednie środki, żeby "użyć ich na masową skalę", jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ponadto dodał, że służby państwowe monitorują i starają się być w kontakcie z Polakami, którzy są w rejonach świata, gdzie pojawiła się epidemia. Zapewnił też, że służby sanitarne pozostają w gotowości, aby być na lotnisku i udzielić odpowiedniej pomocy zarażonym wirusem, a wojewodowie codziennie przekazują bieżącą informację w tym zakresie do resortu zdrowia.

Z kolei minister zdrowia mówił o tym, że nie ma konieczności profilaktycznego noszenia maseczek na twarzy. "Nie potwierdzają tego także eksperci międzynarodowi. Maseczki potrzebne są wyłącznie osobom chorym, a takich w Polsce nie ma" – powiedział Szumowski i podkreślił, że "na razie ważne jest racjonalne zachowanie". 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA