REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027 – ważne zmiany w ochronie zdrowia

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak działa e-zdrowie?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centrum e-Zdrowia przyjęło dokument „Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” – wyznacza on długofalowe cele na kolejne pięć lat, mowa m.in. o rozwoju nowych rozwiązań e-zdrowia, standaryzacji usług cyfrowych i wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa. Jak zaznaczają autorzy, najważniejszym elementem działalności jest tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia, wynikających m.in. z potrzeb oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.
rozwiń >

Jeszcze lepsze e-usługi 

Przyjęta strategia w opinii przedstawicieli Centrum e-Zdrowia, ma pomóc wykorzystywać swoje mocne strony, pracować nad słabymi, optymalizować działania i rozwijać się. Te wszystkie czynniki wpłyną na tworzenie jeszcze lepszych e-usług, które będą odpowiadały potrzebom wszystkich interesariuszy: pacjentów, podmiotów leczniczych i farmaceutycznych, dostawców oprogramowania medycznego oraz organów administracji publicznej. 

REKLAMA

Digitalizacja rynku zdrowia 

Strategia określa długofalowe cele digitalizacji rynku zdrowia w Polsce. Jak wskazują eksperci ma to wpłynąć na uporządkowanie działania Centrum e-Zdrowia i utrzymać trend rozwoju digitalizacji. Dokument opisuje misję, cele strategiczne CeZ, sposoby wdrażania projektów, jak i monitorowania efektów. Ponadto wyznacza ramy działania Centrum e-Zdrowia, jako instytucji, a także przedstawia planowane projekty e-zdrowia w Polsce. 

Co najważniejszego w strategii Centrum e-Zdrowia  

Wprowadzane zmiany mają się opierać na otwartości na nowe potrzeby interesariuszy, technologie – zarówno organizacyjne, jak i zewnętrzne.  Katalizatorem zmian ma być wykorzystanie w najbliższym czasie, w e-zdrowiu Big Data oraz sztucznej inteligencji. Przedstawiciele Centrum e-Zdrowia kładą nacisk na wzmocnienie zasobów w obszarze wymienionych technologii. W związku z tym planowane jest utworzenie w strukturach instytucji wyspecjalizowanego zespołu AI, który będzie zajmował się tworzeniem modeli sztucznej inteligencji, wykorzystując do tego posiadane i przyszłe zbiory danych. Ważne też będzie śledzenie globalnych trendów w obszarze IT, między innymi analizy danych i zastosowanie ich w obszarze e-zdrowia.

Misja, wizja i rozwiązania IT dostarczane przez Centrum e-Zdrowia

Centrum e-Zdrowia realizując cele oraz priorytety e-zdrowia tworzy, dostarcza, rozwija i utrzymuje bezpieczne rozwiązania informatyczne dla systemu ochrony zdrowia, odpowiadające na potrzeby użytkowników. Jest liderem w kreowaniu i dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla systemu ochrony zdrowia. To dostawca kluczowych e-usług, postrzeganych przez pacjentów i innych uczestników systemu ochrony zdrowia, jako adekwatne do potrzeb, niezawodne i przede wszystkim bezpieczne. Pomaga wspierać procesy z obszaru zdrowia publicznego, jak i kształtowania polityki zdrowotnej. Mowa tutaj o: 

  • promocji zdrowia i profilaktyki; 
  • diagnostyki, leczenia, rehabilitacji; 
  • kształcenia kadr medycznych; 
  • nadzoru epidemiologicznego i zwalczania sytuacji nagłych oraz zagrażających zdrowiu publicznemu; 
  • zarządzania produktami leczniczymi i kreowania polityki lekowej; 
  • prowadzenia różnego rodzaju analiz i monitoringu.

Najważniejsze cele Centrum e-Zdrowia

W dokumencie zaakcentowano, że tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia jest najważniejszym elementem działalności Centrum e-Zdrowia i wynika między innymi z potrzeb, a także oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W planach jest m.in. 

  • udostępnianie szerokiego wachlarza łatwo dostępnych e-usług dla pacjentów;
  • rozwój IKP i mobilnej wersji IKP;
  • współpraca ze środowiskiem pacjenckim;
  • publikacja roadmap dla nowych funkcjonalności systemów e-zdrowia;
  • dialog z przedstawicielami podmiotów leczniczych (m.in. zbieranie opinii od PWDL w formie tzw. userathonów);
  • podnoszenie kompetencji cyfrowych (także z obszaru cyberbezpieczeństwa);
  • zwiększanie świadomości użytkowników na temat wdrażanych rozwiązań e-zdrowia;
  • utworzenie CSIRT sektorowego (zespołu reagowania na incydenty);
  • zwiększanie dojrzałości projektowej;
  • organizowanie cyklicznych spotkań międzyprojektowych;
  • podniesienie bezpieczeństwa przetwarzania informacji w sektorze ochrony zdrowia;
  • nawiązywanie współpracy z jednostkami badawczymi.

Rozwój systemów i elementów e-zdrowia 

 Przez najbliższe 5 lat będą rozwijane systemy i elementy e-zdrowia, jak m.in.  

  • portal ezdrowie.gov.pl, IKP, mojeIKP;
  • system e-Krew;
  • system Poltransplant (z zastosowaniem algorytmów AI);
  • system e-Hemofilia;
  • system dla chorób rzadkich;
  • teleporady;
  • elektroniczna dokumentacja medyczna EDM;
  • centralna e-Rejestracja,
  • Elektroniczna Karta Zgonu (e-KZ). 

Przykładowo system e-Krew stanie się centralnym systemem gospodarowania zasobami krwi i jej składnikami w celu wsparcia publicznej służby krwi, jak i nadzoru nad krwiodawstwem oraz krwiolecznictwem. System e-Transplant wraz z zastosowaniem innowacyjnych algorytmów, usprawni przebieg procesów odnoszących się do tematu medycyny transplantacyjnej komórek, tkanek i narządów w skali kraju, w tym także rozwój przeszczepień krzyżowych i łańcuchowych. System będzie gromadził dane i centralne rejestry na temat żywych dawców, informacje o przeszczepieniach narządów i tkanek, dawcach szpiku i krwi pępowinowej oraz dane dotyczące osób czekających na przeszczepienie. 

Wdrażanie strategii 

Jak czytamy w dokumencie, strategia będzie skutecznie wdrożona wtedy, gdy zespół pracowników Centrum e-Zdrowia i interesariuszy zewnętrznych będzie ją dobrze znał, gdy stanie się ona dla niego swoistym przewodnikiem. 5–letni okres obowiązywania strategii, pozwoli zarówno kontynuować aktualne projekty i programy wspierające realizację celów strategicznych, ale i zaplanować, uruchomić oraz realizować kolejne inicjatywy.  

Wdrażanie strategii w Centrum e-Zdrowia, jako jednostce sektora finansów publicznych, przebiegać będzie w zgodności ze standardami kontroli zarządczej. Poprzez kontrolę zarządczą rozumie się ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny oraz terminowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA