REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027 – ważne zmiany w ochronie zdrowia

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak działa e-zdrowie?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centrum e-Zdrowia przyjęło dokument „Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” – wyznacza on długofalowe cele na kolejne pięć lat, mowa m.in. o rozwoju nowych rozwiązań e-zdrowia, standaryzacji usług cyfrowych i wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa. Jak zaznaczają autorzy, najważniejszym elementem działalności jest tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia, wynikających m.in. z potrzeb oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.
rozwiń >

Jeszcze lepsze e-usługi 

Przyjęta strategia w opinii przedstawicieli Centrum e-Zdrowia, ma pomóc wykorzystywać swoje mocne strony, pracować nad słabymi, optymalizować działania i rozwijać się. Te wszystkie czynniki wpłyną na tworzenie jeszcze lepszych e-usług, które będą odpowiadały potrzebom wszystkich interesariuszy: pacjentów, podmiotów leczniczych i farmaceutycznych, dostawców oprogramowania medycznego oraz organów administracji publicznej. 

REKLAMA

Digitalizacja rynku zdrowia 

Strategia określa długofalowe cele digitalizacji rynku zdrowia w Polsce. Jak wskazują eksperci ma to wpłynąć na uporządkowanie działania Centrum e-Zdrowia i utrzymać trend rozwoju digitalizacji. Dokument opisuje misję, cele strategiczne CeZ, sposoby wdrażania projektów, jak i monitorowania efektów. Ponadto wyznacza ramy działania Centrum e-Zdrowia, jako instytucji, a także przedstawia planowane projekty e-zdrowia w Polsce. 

Co najważniejszego w strategii Centrum e-Zdrowia  

Wprowadzane zmiany mają się opierać na otwartości na nowe potrzeby interesariuszy, technologie – zarówno organizacyjne, jak i zewnętrzne.  Katalizatorem zmian ma być wykorzystanie w najbliższym czasie, w e-zdrowiu Big Data oraz sztucznej inteligencji. Przedstawiciele Centrum e-Zdrowia kładą nacisk na wzmocnienie zasobów w obszarze wymienionych technologii. W związku z tym planowane jest utworzenie w strukturach instytucji wyspecjalizowanego zespołu AI, który będzie zajmował się tworzeniem modeli sztucznej inteligencji, wykorzystując do tego posiadane i przyszłe zbiory danych. Ważne też będzie śledzenie globalnych trendów w obszarze IT, między innymi analizy danych i zastosowanie ich w obszarze e-zdrowia.

Misja, wizja i rozwiązania IT dostarczane przez Centrum e-Zdrowia

Centrum e-Zdrowia realizując cele oraz priorytety e-zdrowia tworzy, dostarcza, rozwija i utrzymuje bezpieczne rozwiązania informatyczne dla systemu ochrony zdrowia, odpowiadające na potrzeby użytkowników. Jest liderem w kreowaniu i dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla systemu ochrony zdrowia. To dostawca kluczowych e-usług, postrzeganych przez pacjentów i innych uczestników systemu ochrony zdrowia, jako adekwatne do potrzeb, niezawodne i przede wszystkim bezpieczne. Pomaga wspierać procesy z obszaru zdrowia publicznego, jak i kształtowania polityki zdrowotnej. Mowa tutaj o: 

 • promocji zdrowia i profilaktyki; 
 • diagnostyki, leczenia, rehabilitacji; 
 • kształcenia kadr medycznych; 
 • nadzoru epidemiologicznego i zwalczania sytuacji nagłych oraz zagrażających zdrowiu publicznemu; 
 • zarządzania produktami leczniczymi i kreowania polityki lekowej; 
 • prowadzenia różnego rodzaju analiz i monitoringu.

Najważniejsze cele Centrum e-Zdrowia

W dokumencie zaakcentowano, że tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia jest najważniejszym elementem działalności Centrum e-Zdrowia i wynika między innymi z potrzeb, a także oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W planach jest m.in. 

 • udostępnianie szerokiego wachlarza łatwo dostępnych e-usług dla pacjentów;
 • rozwój IKP i mobilnej wersji IKP;
 • współpraca ze środowiskiem pacjenckim;
 • publikacja roadmap dla nowych funkcjonalności systemów e-zdrowia;
 • dialog z przedstawicielami podmiotów leczniczych (m.in. zbieranie opinii od PWDL w formie tzw. userathonów);
 • podnoszenie kompetencji cyfrowych (także z obszaru cyberbezpieczeństwa);
 • zwiększanie świadomości użytkowników na temat wdrażanych rozwiązań e-zdrowia;
 • utworzenie CSIRT sektorowego (zespołu reagowania na incydenty);
 • zwiększanie dojrzałości projektowej;
 • organizowanie cyklicznych spotkań międzyprojektowych;
 • podniesienie bezpieczeństwa przetwarzania informacji w sektorze ochrony zdrowia;
 • nawiązywanie współpracy z jednostkami badawczymi.

Rozwój systemów i elementów e-zdrowia 

 Przez najbliższe 5 lat będą rozwijane systemy i elementy e-zdrowia, jak m.in.  

 • portal ezdrowie.gov.pl, IKP, mojeIKP;
 • system e-Krew;
 • system Poltransplant (z zastosowaniem algorytmów AI);
 • system e-Hemofilia;
 • system dla chorób rzadkich;
 • teleporady;
 • elektroniczna dokumentacja medyczna EDM;
 • centralna e-Rejestracja,
 • Elektroniczna Karta Zgonu (e-KZ). 

Przykładowo system e-Krew stanie się centralnym systemem gospodarowania zasobami krwi i jej składnikami w celu wsparcia publicznej służby krwi, jak i nadzoru nad krwiodawstwem oraz krwiolecznictwem. System e-Transplant wraz z zastosowaniem innowacyjnych algorytmów, usprawni przebieg procesów odnoszących się do tematu medycyny transplantacyjnej komórek, tkanek i narządów w skali kraju, w tym także rozwój przeszczepień krzyżowych i łańcuchowych. System będzie gromadził dane i centralne rejestry na temat żywych dawców, informacje o przeszczepieniach narządów i tkanek, dawcach szpiku i krwi pępowinowej oraz dane dotyczące osób czekających na przeszczepienie. 

Wdrażanie strategii 

Jak czytamy w dokumencie, strategia będzie skutecznie wdrożona wtedy, gdy zespół pracowników Centrum e-Zdrowia i interesariuszy zewnętrznych będzie ją dobrze znał, gdy stanie się ona dla niego swoistym przewodnikiem. 5–letni okres obowiązywania strategii, pozwoli zarówno kontynuować aktualne projekty i programy wspierające realizację celów strategicznych, ale i zaplanować, uruchomić oraz realizować kolejne inicjatywy.  

Wdrażanie strategii w Centrum e-Zdrowia, jako jednostce sektora finansów publicznych, przebiegać będzie w zgodności ze standardami kontroli zarządczej. Poprzez kontrolę zarządczą rozumie się ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny oraz terminowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA