REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027 – ważne zmiany w ochronie zdrowia

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak działa e-zdrowie?
Jak działa e-zdrowie?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centrum e-Zdrowia przyjęło dokument „Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” – wyznacza on długofalowe cele na kolejne pięć lat, mowa m.in. o rozwoju nowych rozwiązań e-zdrowia, standaryzacji usług cyfrowych i wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa. Jak zaznaczają autorzy, najważniejszym elementem działalności jest tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia, wynikających m.in. z potrzeb oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.
rozwiń >

Jeszcze lepsze e-usługi 

Przyjęta strategia w opinii przedstawicieli Centrum e-Zdrowia, ma pomóc wykorzystywać swoje mocne strony, pracować nad słabymi, optymalizować działania i rozwijać się. Te wszystkie czynniki wpłyną na tworzenie jeszcze lepszych e-usług, które będą odpowiadały potrzebom wszystkich interesariuszy: pacjentów, podmiotów leczniczych i farmaceutycznych, dostawców oprogramowania medycznego oraz organów administracji publicznej. 

REKLAMA

Digitalizacja rynku zdrowia 

Strategia określa długofalowe cele digitalizacji rynku zdrowia w Polsce. Jak wskazują eksperci ma to wpłynąć na uporządkowanie działania Centrum e-Zdrowia i utrzymać trend rozwoju digitalizacji. Dokument opisuje misję, cele strategiczne CeZ, sposoby wdrażania projektów, jak i monitorowania efektów. Ponadto wyznacza ramy działania Centrum e-Zdrowia, jako instytucji, a także przedstawia planowane projekty e-zdrowia w Polsce. 

Co najważniejszego w strategii Centrum e-Zdrowia  

Wprowadzane zmiany mają się opierać na otwartości na nowe potrzeby interesariuszy, technologie – zarówno organizacyjne, jak i zewnętrzne.  Katalizatorem zmian ma być wykorzystanie w najbliższym czasie, w e-zdrowiu Big Data oraz sztucznej inteligencji. Przedstawiciele Centrum e-Zdrowia kładą nacisk na wzmocnienie zasobów w obszarze wymienionych technologii. W związku z tym planowane jest utworzenie w strukturach instytucji wyspecjalizowanego zespołu AI, który będzie zajmował się tworzeniem modeli sztucznej inteligencji, wykorzystując do tego posiadane i przyszłe zbiory danych. Ważne też będzie śledzenie globalnych trendów w obszarze IT, między innymi analizy danych i zastosowanie ich w obszarze e-zdrowia.

Misja, wizja i rozwiązania IT dostarczane przez Centrum e-Zdrowia

Centrum e-Zdrowia realizując cele oraz priorytety e-zdrowia tworzy, dostarcza, rozwija i utrzymuje bezpieczne rozwiązania informatyczne dla systemu ochrony zdrowia, odpowiadające na potrzeby użytkowników. Jest liderem w kreowaniu i dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla systemu ochrony zdrowia. To dostawca kluczowych e-usług, postrzeganych przez pacjentów i innych uczestników systemu ochrony zdrowia, jako adekwatne do potrzeb, niezawodne i przede wszystkim bezpieczne. Pomaga wspierać procesy z obszaru zdrowia publicznego, jak i kształtowania polityki zdrowotnej. Mowa tutaj o: 

 • promocji zdrowia i profilaktyki; 
 • diagnostyki, leczenia, rehabilitacji; 
 • kształcenia kadr medycznych; 
 • nadzoru epidemiologicznego i zwalczania sytuacji nagłych oraz zagrażających zdrowiu publicznemu; 
 • zarządzania produktami leczniczymi i kreowania polityki lekowej; 
 • prowadzenia różnego rodzaju analiz i monitoringu.

Najważniejsze cele Centrum e-Zdrowia

W dokumencie zaakcentowano, że tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia jest najważniejszym elementem działalności Centrum e-Zdrowia i wynika między innymi z potrzeb, a także oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W planach jest m.in. 

 • udostępnianie szerokiego wachlarza łatwo dostępnych e-usług dla pacjentów;
 • rozwój IKP i mobilnej wersji IKP;
 • współpraca ze środowiskiem pacjenckim;
 • publikacja roadmap dla nowych funkcjonalności systemów e-zdrowia;
 • dialog z przedstawicielami podmiotów leczniczych (m.in. zbieranie opinii od PWDL w formie tzw. userathonów);
 • podnoszenie kompetencji cyfrowych (także z obszaru cyberbezpieczeństwa);
 • zwiększanie świadomości użytkowników na temat wdrażanych rozwiązań e-zdrowia;
 • utworzenie CSIRT sektorowego (zespołu reagowania na incydenty);
 • zwiększanie dojrzałości projektowej;
 • organizowanie cyklicznych spotkań międzyprojektowych;
 • podniesienie bezpieczeństwa przetwarzania informacji w sektorze ochrony zdrowia;
 • nawiązywanie współpracy z jednostkami badawczymi.

Rozwój systemów i elementów e-zdrowia 

 Przez najbliższe 5 lat będą rozwijane systemy i elementy e-zdrowia, jak m.in.  

 • portal ezdrowie.gov.pl, IKP, mojeIKP;
 • system e-Krew;
 • system Poltransplant (z zastosowaniem algorytmów AI);
 • system e-Hemofilia;
 • system dla chorób rzadkich;
 • teleporady;
 • elektroniczna dokumentacja medyczna EDM;
 • centralna e-Rejestracja,
 • Elektroniczna Karta Zgonu (e-KZ). 

Przykładowo system e-Krew stanie się centralnym systemem gospodarowania zasobami krwi i jej składnikami w celu wsparcia publicznej służby krwi, jak i nadzoru nad krwiodawstwem oraz krwiolecznictwem. System e-Transplant wraz z zastosowaniem innowacyjnych algorytmów, usprawni przebieg procesów odnoszących się do tematu medycyny transplantacyjnej komórek, tkanek i narządów w skali kraju, w tym także rozwój przeszczepień krzyżowych i łańcuchowych. System będzie gromadził dane i centralne rejestry na temat żywych dawców, informacje o przeszczepieniach narządów i tkanek, dawcach szpiku i krwi pępowinowej oraz dane dotyczące osób czekających na przeszczepienie. 

Wdrażanie strategii 

Jak czytamy w dokumencie, strategia będzie skutecznie wdrożona wtedy, gdy zespół pracowników Centrum e-Zdrowia i interesariuszy zewnętrznych będzie ją dobrze znał, gdy stanie się ona dla niego swoistym przewodnikiem. 5–letni okres obowiązywania strategii, pozwoli zarówno kontynuować aktualne projekty i programy wspierające realizację celów strategicznych, ale i zaplanować, uruchomić oraz realizować kolejne inicjatywy.  

Wdrażanie strategii w Centrum e-Zdrowia, jako jednostce sektora finansów publicznych, przebiegać będzie w zgodności ze standardami kontroli zarządczej. Poprzez kontrolę zarządczą rozumie się ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny oraz terminowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli – powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi 26 lutego 2024 r. w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy na KPO? Ekspert: 43 inwestycje zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  REKLAMA

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA