reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Nowość na rynku kształcenia - bezpieczeństwo publiczne

Aktualizacja: 12.01.2010

Od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę specjalizującą się w tematyce porządku publicznego. Odpowiedzią na to jest nowy kierunek studiów – administracja bezpieczeństwa publicznego. Ma go w programie coraz więcej szkół wyższych. »

Efekty promocji miast

Aktualizacja: 12.01.2010

Tylko przemyślane i dobrze adresowane kampanie promocyjne przynoszą miastom oczekiwane efekty w postaci nowych mieszkańców, turystów czy inwestorów. »

Jak samorządy mogą wspierać Policję

Aktualizacja: 12.01.2010

Finansowanie Policji przez samorządy – mimo że jest powszechną praktyką – budzi coraz więcej kontrowersji dotyczących zbyt dużego uzależniania się jej od władzy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce jednak pozbawić samorządów możliwości wspierania tych służb. »

Bezdomni mają swoich rzeczników

Aktualizacja: 12.01.2010

Bezdomność to duży problem społeczny, który dotyka przede wszystkim większe miasta. Walka z tym zjawiskiem jest trudna, dlatego samorządy i organizacje pozarządowe podejmują nowe inicjatywy, mające przeciwdziałać bezdomności. Jednym z takich pomysłów jest instytucja Rzecznika Osoby Bezdomnej. »

Partnerstwo zwiększa szanse na unijne dotacje

Aktualizacja: 12.01.2010

Partnerstwo powiatów to doskonały sposób na realizację ważnych przedsięwzięć o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym. Dzięki współpracy mogą uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Są już dobre przykłady projektów przygotowanych i realizowanych w takim partnerstwie.   »

Większe uprawnienia dla samorządów

Aktualizacja: 12.01.2010

Przekazanie szkoły przez samorządy innym podmiotom bez konieczności jej likwidacji, mniejsze uprawnienia dla kuratorów oraz większy wpływ na obsadę stanowisk dyrektorów szkół prowadzonych przez samorządy - to tylko kilka najważniejszych zmian w nowelizacji ustawy o systemie oświaty. »

Jak finansować deficytowe usługi komunalne

Aktualizacja: 12.01.2010

Świadczenie większości usług komunalnych jest deficytowe i samorządy muszą do nich dopłacać. Jednak możliwość i procedura przekazywania dopłat zależą od sposobu, w jaki te usługi są realizowane. »

Zasady obiegu korespondencji urzędowej

Aktualizacja: 12.01.2010

Pisma adresowane na radę miejską trafiają do kancelarii ogólnej urzędu miejskiego. Tam koperty są otwierane, a pisma rejestrowane i dopiero po dyspozycji sekretarza urzędu lub burmistrza przekazywane do biura rady.  Datę wpływu i numer pisma można przecież napisać na kopercie. Jak rozstrzygnąć ten spór?   »

Stypendia dla uczniów

Aktualizacja: 12.01.2010

Urząd gminy wypłaca stypendia socjalne dla uczniów na podstawie art. 90f ustawy o systemie oświaty. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, dla uczniów zamieszkałych na terenie naszej gminy, został określony w drodze uchwały podjętej na podstawie tego przepisu. »

Nowe zasady włączania terenów publicznych do specjalnych stref ekonomicznych

Aktualizacja: 12.01.2010

Rada Ministrów przyjęła 27 stycznia 2009 r. „Koncepcję rozwoju specjalnych stref ekonomicznych”. Dokument zawiera szczegółowe zasady włączania nowych gruntów do specjalnych stref ekonomicznych. »

Jakie są kompetencje kierowników instytucji kultury

Aktualizacja: 23.03.2010

Przepisy dotyczące funkcjonowania instytucji kultury nie precyzują jasno, jak daleko sięgają uprawnienia jej kierownika. Mówią jedynie, że osoba ta zarządza instytucją kultury i reprezentuje ją na zewnątrz. Dlatego konieczne jest określenie szczegółów kompetencji dyrektora w statucie lub w regulaminie instytucji. »

Uprawnienia i kompetencje wojewodów

Aktualizacja: 12.01.2010

Wojewoda może powierzyć prowadzenie, w jego imieniu, niektórych spraw z zakresu swojej właściwości jednostkom samorządu terytorialnego lub organom innych samorządów działających na obszarze województwa. Wojewoda będzie mógł, w drodze decyzji administracyjnej, wstrzymać egzekucję administracyjną. »

Jak rozliczać wspólne wydatki zespołów szkół

Aktualizacja: 23.03.2010

Wydatki wspólne zespołów szkół i placówek oświatowych powinny być rozliczane między poszczególne placówki wchodzące w ich skład, ale nie ma jednolitych zasad określających, jak to trzeba czynić. Wskazówki, jak rozliczać te wydatki, podało Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytanie „Gazety Samorządu i Administracji”. »

Czy Centra Integracji Społecznej zostaną zlikwidowane

Aktualizacja: 12.01.2010

Rząd w projekcie ustawy o finansach publicznych z 2008 r. zaproponował likwidację gospodarstw pomocniczych. Do tej grupy jednostek zaliczane są m.in. Centra Integracji Społecznej. Pracownicy Centrów są zaniepokojeni planowanymi zmianami. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu kontrowersyjnemu pomysłowi. »

Okresy pracy uprawniające pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej

Aktualizacja: 12.01.2010

Czy do nagrody jubileuszowej można zaliczyć prowadzenie działalności jako osoba współpracująca (hurtownia spożywczo-przemysłowa)? Które okresy pracy można wliczyć do okresu uprawniającego do takiej nagrody? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama