REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie będzie tempo przekazywania środków unijnych w 2010 r.

Wioletta Kępka
Złotówki i euro
Złotówki i euro
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. płatności unijne realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada również za wypłatę pożyczek dla samorządów realizujących projekty współfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. O sprawność nowego systemu spytaliśmy przedstawicieli Banku.

Rozmowa z Danutą Bruzik, Dyrektorem Departamentu Usług Agencyjnych oraz Pawłem Lisowskim, Dyrektorem Wspierania Rozwoju Regionalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

REKLAMA

 

Od 1 stycznia 2010 r. płatności dla beneficjentów programów unijnych realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego (dalej: BGK). Czy nowy system płatności unijnych będzie działał sprawnie, a samorządy nie muszą obawiać się opóźnień w przepływie środków?

 

REKLAMA

Danuta Bruzik: Nowy system płatności już działa. Płatności unijne na rzecz beneficjentów dokonywane są przez BGK już od początku 2010 r. Przekazywane są cyklicznie, zgodnie z terminarzem zatwierdzonym przez Ministerstwo Finansów, a dostępnym na stronie internetowej Banku (www.bgk.com.pl).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawą do dokonania płatności przez BGK jest przesłanie do nas zlecenia płatności w formie elektronicznej przez te instytucje, które zawarły umowy z beneficjentami oraz, w niektórych przypadkach, bezpośrednio przez uprawnionych beneficjentów (przede wszystkim państwowe jednostki budżetowe).

Bank nie jest instytucją systemu wdrażania środków unijnych – nie ma więc konieczności przeprowadzenia audytu zgodności istniejących w BGK rozwiązań z prawem unijnym i związanych z tym ewentualnych opóźnień. Weryfikacja wniosków pod kątem kwalifikowalności będzie prowadzona bowiem przez te instytucje, które dokonywały jej dotychczas. Bank nie będzie ingerował w kwestie związane z kwalifikowalnością wydatków.

 

Czy w nowym systemie procedura wypłaty płatności unijnych się wydłuży?

 

REKLAMA

Danuta Bruzik: Włączenie BGK do systemu płatności nie powinno powodować wydłużenia okresu oczekiwania na środki, który w głównej mierze zależy od czasu weryfikacji wniosku o płatność. Nowy system powinien wręcz przyspieszyć przekazywanie środków. Dzięki skróceniu „drogi” do beneficjentów nie powinny występować zatory w przepływach pomiędzy instytucjami.

Stworzony w BGK portal komunikacyjny BGK – ZLECENIA jest narzędziem informatycznym służącym do szybkiego i jednocześnie bezpiecznego tworzenia oraz przekazywania zleceń płatności. Składanie zleceń płatności w formie elektronicznej ma przyspieszyć otrzymywanie środków przez beneficjentów (niezależnie od miejsca ich siedziby).

Środki przelewane są na konta beneficjentów od 4 do 6 razy w ciągu miesiąca, zatem już w kilka lub maksymalnie kilkanaście dni po pozytywnym zweryfikowaniu przez właściwe instytucje wniosku beneficjenta o płatność lub zaliczkę. Beneficjent lub upoważniony przez niego podmiot albo wykonawca otrzyma środki unijne (a w niektórych przypadkach również środki współfinansowania krajowego) na swój rachunek.

 

ZALETY POŻYCZKI NA PROW

 

Beneficjenci PROW, którzy zdecydują się na pożyczkę z budżetu państwa w BGK, mogą liczyć na preferencyjne warunki, czyli oprocentowanie w wysokości 1,06%, prowizję tylko 0,1% kwoty pożyczki, brak konieczności przeprowadzenia przetargu oraz udowadniania zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

 

Jak duże jest zainteresowanie samorządów i lokalnych grup działania (dalej: LGD) pożyczkami dla beneficjentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (dalej: PROW)? Czy wszyscy zainteresowani mogą liczyć na środki?

 

Paweł Lisowski: Zgodnie z oczekiwaniami zainteresowanie pożyczkami z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie projektów PROW dla samorządów i LGD jest duże.

Program pożyczek uruchamiano na przełomie 3 i 4 kwartału 2009 r. W praktyce okazało się jednak, że umowy były podpisywane w listopadzie i grudniu. Z tygodnia na tydzień liczba wniosków wpływających do oddziałów BGK rośnie.

Beneficjenci zauważyli i docenili bowiem preferencyjne warunki tego typu finansowania oraz pewność, jaką daje im fakt, że środki na uruchomienie pożyczek zostały zapisane w budżecie państwa. To oznacza, że środki przeznaczone na ten cel są ograniczone, jednak szanse na ich uzyskanie bardzo duże. Zapotrzebowanie na nie jest zaś prognozowane na podstawie wniosków wpływających do Banku, a więc im szybciej gmina lub LGD zwróci się do BGK o pożyczkę na wyprzedzające finansowanie, tym większa gwarancja, że ją otrzyma.

 

Czy rozliczenie pożyczki PROW sprawia beneficjentom problemy?

 

Paweł Lisowski: Nie, rozliczenie pożyczki jest proste. Warto pamiętać, że spłata pożyczki jest dokonywana ze środków przekazywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: ARiMR) tytułem zwrotu kosztów kwalifikowanych, są to więc dokładnie te same czynności, które wykonuje beneficjent, wypełniając i składając wniosek o płatność w urzędzie marszałkowskim. Pożyczkobiorca nie może zapomnieć o wpisaniu wtedy numeru rachunku pożyczki w BGK, na który ARiMR, po przyjęciu wniosku z urzędu marszałkowskiego, przelewa środki.

Pożyczki PROW są pośrednio spadkobiercami doświadczenia, jakie zdobyliśmy współdziałając z samorządami w latach 2004–2009 w ramach prefinansowania projektów z 6 programów operacyjnych. Sprawna współpraca z urzędami marszałkowskimi, agencją płatniczą i co najważniejsze z samorządami zaowocowała podpisaniem ponad 2,5 tys. umów i uruchomieniem ok. 7,6 mld zł, przy czym prawie cała kwota została już spłacona. Stosunek udziału środków uruchomionych do spłat to blisko 100%. Jestem przekonany, że podobnie będzie w przypadku pożyczek dla beneficjentów PROW.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała Wioletta Kępka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA