| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu

Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu

W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

W sytuacji opisanej w pytaniu – ze względu na korzystanie przez pracownicę w urlopu wychowawczego – pracodawca przesunął wypłatę nagrody do czasu powrotu pracownicy z tego urlopu. Przepisy rozporządzenia wyraźnie stanowią, że podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla pracownika korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty (§ 8 ust. 6 rozporządzenia).

Ponadto przepisy regulują sposób obliczania nagrody w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy przez pracownika samorządowego. Zgodnie z § 8 ust. 7 rozporządzenia, jeżeli pracownik samorządowy nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty – podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Skoro więc pracownica nabyła prawo do nagrody, będąc zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, a w dniu wypłaty tej nagrody pracowała w wymiarze 1/2 etatu, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownicy w dniu, w którym nabyła prawo do nagrody jubileuszowej – a więc wynagrodzenia przysługującego jej na 1 września 2007 r.

Czytaj także: Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową>>

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1704)

● Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)

● Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398; ost.zm. Dz.U. Nr 220, poz. 1721)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »