reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Podział części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2011

Podział części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2011

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 16 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2011. Część oświatowa subwencji ogólnej jest jedną z części składowych subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

Minister Edukacji Narodowej, korzystając z zapisów delegacji ustawowej wynikającej z art. 28 ust. 6 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, 16 grudnia 2010 r. wydał rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2011 (dalej: rozporządzenie w sprawie sposobu podziału subwencji). Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2011 r. Przyjęte regulacje obejmują rozwiązania dotychczasowe i polegają na zastosowaniu zasady „pieniądz idzie za uczniem” – oznacza to naliczanie subwencji na podstawie liczby uczniów uczęszczających do szkół i placówek oświatowych prowadzonych bądź dotowanych przez poszczególne gminy, powiaty i samorządy województw.

W celu doprecyzowania sposobu mierzenia skali zadań oświatowych i dostosowania do nich wysokości subwencji, rozporządzenie w sprawie sposobu podziału subwencji uzależnia tę wysokość od liczby uczniów przeliczeniowych otrzymanej przez zastosowanie zróżnicowanych wag dla wybranych kategorii uczniów (wychowanków) i określonych typów i rodzajów szkół oraz wskaźnika korygującego, uwzględniającego stopnie awansu zawodowego nauczycieli.

Część oświatowa subwencji ogólnej jest jedną z części składowych subwencji ogólnej dla JST i jest ona dzielona między poszczególne JST z uwzględnieniem zakresu realizowanych przez nie zadań oświatowych. Zadania oświatowe, w tym zadania szkolne i pozaszkolne, są określone w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

W tabeli przedstawiamy wyjaśnienia pojęć użytych w rozporządzeniu w sprawie sposobu podziału subwencji. Do zadań pozaszkolnych dodano zadania związane z prowadzeniem oddziałów przedszkoli specjalnych zorganizowanych w szkołach podstawowych ogólnodostępnych i specjalnych. Uwagę należy również zwrócić na objaśnienie do pojęcia „etat”, w którym dodano zapis „...z wyłączeniem liczby nauczycieli na urlopach wychowawczych i urlopach bezpłatnych”.

Czytaj także: MEN: jest szansa na finansowanie przedszkoli z subwencji oświatowej>>

Podział części oświatowej subwencji ogólnej dla JST jest dokonywany przede wszystkim z uwzględnieniem:

● finansowania wydatków bieżących (w tym wynagrodzeń pracowników wraz z pochodnymi) szkół i placówek, które realizują zadania szkolne i pozaszkolne wymienione w omawianym rozporządzeniu, a są prowadzone przez JST,

● dotowania publicznych oraz niepublicznych szkół i placówek, które realizują zadania szkolne i pozaszkolne wymienione w omawianym rozporządzeniu, a są prowadzone przez osoby prawne inne niż JST oraz przez osoby fizyczne,

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama