REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siedem samorządów od 2019 r. uzyska prawa miejskie

Siedem samorządów od 2019 r. uzyska prawa miejskie./ fot. Fotolia
Siedem samorządów od 2019 r. uzyska prawa miejskie./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2019 aż siedem świętokrzyskich samorządów uzyska statut miasta. W sumie w Polsce od nowego roku pojawi się aż 10 nowych miast.

Siedem świętokrzyskich samorządów od 2019 r. uzyska prawa miejskie. Wierzę, że wpłynie to na prestiż i na rozwój gospodarczy tych miejscowości – podkreśliła w poniedziałek wojewoda Agata Wojtyszek.

REKLAMA

Od wtorku 1 stycznia 2019 r. na administracyjnej mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Rząd zadecydował o przyznaniu tego statusu miejscowościom: Koszyce (woj. małopolskie), Lubowidz (mazowieckie), Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów (świętokrzyskie) i Wielbark (warmińsko-mazurskie). W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę status miasta został przywrócony również świętokrzyskim miejscowościom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Wszystkie nowe miasta miały ten status w przeszłości.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Wojtyszek zaznaczyła, że siedem z 10 nowych miast leży w woj. świętokrzyskim, co jest dużym wyróżnieniem dla regionu.

Zobacz: Prawo administracyjne

REKLAMA

"Bardzo serdecznie gratuluję tego czynu wszystkim wójtom, a za chwilę burmistrzom, bo to wasze zaangażowanie jest bardzo istotne. Gratuluję radom gmin, ale także wszystkim mieszkańcom, bo to oni musieli podjąć ten trud, opowiedzieć się za tym, czy chcą tego powrotu (do rangi miasta – PAP)" – mówiła wojewoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodała, że ma nadzieję, że przyznanie praw miejskich wpłynie pozytywnie na siedem świętokrzyskich miejscowości, m.in. na ich rozwój gospodarczy. "Liczymy na to, że przedsiębiorcy spojrzą inaczej na nasze miejscowości i zechcą zakładać tam swoje firmy, co zarazem pozwoli na tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszych małych ojczyzn" – podkreśliła Wojtyszek.

W 2019 r. w Polsce istnieć będzie 940 miast. Najmniejszym z nich będzie Opatowiec, w którym mieszka 330 osób. "W wyniku konsultacji, które przeprowadziliśmy, 90 proc. mieszkańców opowiedziało się za przywróceniem praw miejskich, co przy 55-procentowej frekwencji oznacza, że znakomita większość ludzi była za tym" – powiedział PAP wójt, a od wtorku burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk.

REKLAMA

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark miał je w latach 1723-1946.

Nadanie statusu miasta poprzedzają konsultacje z mieszkańcami, a następnie opinię w tej sprawie wydaje rada gminy. Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Według danych GUS w 2018 r. istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie i 628 miast w gminach miejsko-wiejskich. (PAP)

Autor: Piotr Grabski

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA