REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie ma decyzji ws. wynagrodzeń pielęgniarek

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali - to główne założenia noweli ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, nad którą we wtorek debatowały sejmowe komisje: zdrowia i samorządu terytorialnego. Z powodu braku kworum nie doszło do głosowania.

Nowela podtrzymuje zobowiązanie kierownika zoz do przeznaczenia nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosły środki przekazywane przez Narodowy Funduszu Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w zakładzie. Jednak trzy czwarte z tych pieniędzy będzie musiało być przeznaczane na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Przepis ten jest przejściowy i ma obowiązywać do 31 grudnia 2012 r.

REKLAMA

REKLAMA

Taki zapis wywołał burzliwą dyskusję. Jak podkreślał Czesław Hoc (PiS), pielęgniarkom należą się podwyżki, ale nie powinny być przy tym pomijane inne grupy zawodowe, m.in. diagności, radiolodzy i ratownicy. "Nie można dzielić pracowników służby zdrowia i wynagradzać jednej grupy kosztem innych" - powiedział. Według niego, "perfidne" działania PO i rządu prowadzą do skłócenia środowiska medycznego.

"Niewątpliwie trzeba walczyć, żeby pielęgniarki lepiej zarabiały, ale personel medyczny, to nie tylko pielęgniarki. (...) Radiolodzy zarabiają gorzej" - mówił Tomasz Latos (PiS). Dodał, że proponowane zapisy są niekonstytucyjne i niesprawiedliwe.

Z kolei Krystyna Skowrońska (PO) podkreślała, że dyrektorzy będą musieli przeznaczać na wynagrodzenia pielęgniarek trzy czwarte z nadwykonań świadczeń medycznych wypłacanych przez NFZ. "Z resztą środków dyrektorzy będą mogli zrobić, co chcą" - mówiła posłanka.

Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) ocenił, że w zapisach projektu ustawy nie chodzi wyłącznie o nadwykonania, ale o każdy wzrost środków przekazywanych szpitalom przez NFZ na mocy kontraktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc oświadczył, że rząd popiera zapis o wynagrodzeniu pielęgniarek. Zaznaczył, że jest on przejściowy. Dodał, że przez lata ta grupa zawodowa była dyskryminowana, jeśli chodzi o wynagrodzenia. Szulc podkreślił, że docelowo o kwestii wynagrodzeń powinni decydować dyrektorzy.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias powiedziała, że z powodu bardzo niskich zarobków brakuje chętnych do pracy w tym zawodzie. Jak podkreślała, do tej pory 98 proc. środków ze wzrostu kontraktów z NFZ przypadało dla lekarzy.

Natomiast Urszula Michalska z OPZZ i Mariola Ochman z Solidarności zwracały uwagę, że niskie zarobki są także problemem innych grup zawodowych. Według nich, niedopuszczalne jest, by faworyzować pielęgniarki. Podwyżki powinny dotyczyć całego personelu medycznego.

Nowela wprowadza też zmiany mające na celu ograniczenie handlu wierzytelnościami poprzez konieczność uzyskania zgody przez podmiot, który utworzył zoz. W większości przypadków będzie to samorząd.

Według MZ, potrzeba nowelizacji wynika z konieczności wzmocnienia wpływu organu założycielskiego na zmianę wierzyciela publicznego zoz-u. Ponadto spowoduje ograniczenie wtórnego obrotu długami, co wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Projekt zawiera także zmiany dotyczące uzyskiwania pieniędzy na realizację programów lub projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z UE oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Dodatkowo stworzona zostanie podstawa prawna do przekazywania pieniędzy w ramach realizacji programów wieloletnich, co czyni zadość zaleceniom Najwyższej Izby Kontroli.

Zgodnie z projektem, możliwe będzie przekazywanie dotacji także jednostkom badawczo-rozwojowym, będącym publicznymi zoz-ami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA