reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NIK: Ryzyko korupcji w sektorze publicznym

NIK: Ryzyko korupcji w sektorze publicznym

W rezultacie ubiegłorocznych kontroli, Najwyższa Izba Kontroli określiła cztery obszary o wysokim zagrożeniu korupcją: samorząd terytorialny, publiczna służba zdrowia, zamówienia publiczne oraz przekształcenia gruntów publicznych.

Dowolność postępowań oraz omijanie przepisów to główne grzechy samorządowców – czytamy na stronie NIK. Najbardziej korupcjogenna atmosfera otacza czynności związane ze sprzedażą majątku gminnego, działalnością gospodarczą gmin oraz naborem pracowników.

Proces zatrudniania w samorządzie od lat poddawany jest intensywnej krytyce. Teraz głosom krytyki wtóruje także Najwyższa Izba Kontroli, która w trakcie ubiegłorocznych postępowań ujawniła naruszenia procedur naboru w 34 z 45 skontrolowanych urzędów.

Służba zdrowia – to kolejna dziedzina o wysokim współczynniku ryzyka korupcji – i także bardzo silnie związana z funkcjonowaniem samorządów. NIK zwróciła uwagę na długie kolejki oczekujących na wykonanie świadczeń medycznych. To one – zdaniem kontrolerów - tworzą podatny grunt dla korupcji, zwłaszcza wśród osób, które mają faktyczny wpływ na ustalenie pierwszeństwa dostępu do świadczeń.

Druga płaszczyzna funkcjonowania służby zdrowia w której łatwo o nadużycia, dotyczy relacji firm farmaceutycznych z podmiotami wykonującymi świadczenia. Sponsorowanie szpitali i lekarzy przez przedsiębiorstwa farmaceutyczne może doprowadzać do nadużyć – alarmuje NIK.

W sferze wysokiego ryzyka wystąpienia korupcji znajdują się także zamówienia publiczne – za sprawą ograniczenia trybu odwoławczego i wyłączenia rygorów przetargowych oraz postępowania w sprawach o odrolnienie gruntów. 

Szczegóły na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli>> 

Czytaj także: Poradnik Antykorupcyjny dla Urzędników>>

Czy istnieje etyczny samorząd>>

samorzad.infor.pl/nik.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama