reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dom pomocy społecznej nie może prowadzić dodatkowej działalności zarobkowej

Dom pomocy społecznej nie może prowadzić dodatkowej działalności zarobkowej

Nie ma przepisów, które pozwalałyby domom pomocy społecznej świadczyć dodatkowe usługi (np. turystyczne) względem osób niebędących mieszkańcami DPS.

Tylko usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze może dom pomocy społecznej świadczyć osobom niebędącym jego mieszkańcami. W żadnym jednak wypadku nie może DPS świadczyć względem takich osób dodatkowych usług (np o charakterze turystycznym) – stwierdził wojewoda podlaski.

Wojewoda zakwestionował tym samym ważność uchwały rady powiatu zmieniającej statut domu pomocy społecznej prowadzonego przez samorząd. W uchwale, radni upoważnili DPS do świadczenia na rzecz turystów usług związanych z zakwaterowaniem i sprzedażą posiłków. Turyści mieli nocować w domkach znajdujących się na terenie DPS niewykorzystywanych przez ośrodek. Dochody pozyskane z tej dodatkowej działalności miały zasilić budżet DPS z przeznaczeniem na podwyższenie standardu pobytu jego mieszkańców.

Wojewoda podlaski zakwestionował jednak uchwałę radnych stwierdzając, iż nie ma dla niej wystarczającej podstawy prawnej. Ustawa o pomocy społecznej pozwala domom pomocy społecznej świadczyć na rzecz osób niemieszkających w ośrodku jedynie jeden rodzaj usług – mianowicie wspomniane już usługi opiekuńcze (także o charakterze specjalistycznym). W pozostałym zakresie działalność DPS powinna całkowicie koncentrować się na zapewnieniu odpowiednich warunków mieszkańcom.

Uchwała rady przyjęta bez upoważnienia ustawowego okazała się nieważna.

Rozstrzygnięcie wojewody podlaskiego z 28 września 2011 r. (nr NK-II.4131.2.117.2011.KK)

Czytaj także: Zmiany w ustawie o pomocy społecznej 2011>>

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama