REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy zamkną sklepy monopolowe już w 2018 r.

aSamorządy zamkną sklepy monopolowe już w 2018 r./ fot. Fotolia
aSamorządy zamkną sklepy monopolowe już w 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To samorządy mają decydować o ograniczeniu w godzinach nocnych sprzedaży alkoholu. Podkreślić należy, że stacje benzynowe będą traktowane jak sklepy monopolowe.

Senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej poparła w poniedziałek nowelizację ustawy, która m.in. daje gminom możliwość ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Podczas posiedzenia zarekomendowano trzy poprawki.

REKLAMA

Umożliwienie samorządom ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadzenie nowych przepisów regulujących picie alkoholu w miejscach publicznych - to główne założenia ustawy, nad którą debatowała w poniedziałek senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), przypomniał, że jeszcze jako samorządowiec widział problem zbyt dużej koncentracji punktów sprzedaży alkoholu, szczególnie w centrach dużych miast i w kurortach turystycznych.

"Do tej pory samorządy nie miały narzędzi, za pomocą których mogłyby na tą sytuację wpływać" - podkreślił.

Poseł przedłożył komisji dwie poprawki do przepisów ustawy, ponieważ - jak mówił - "w toku prac sejmowych niektóre zapisy budziły wiele wątpliwości".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obie poprawki dotyczą zapisu, który wprowadza generalny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych. Szynkowski zaproponował doprecyzowanie tego przepisu, tak by "wyłączeniu podlegały miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Poseł wyjaśnił, że chodzi o ogródki piwne.

Druga poprawka wprowadza dodatkowy zapis, mówiący o tym, że "rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Zobacz: Zdrowie

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król poparł założenia ustawy wraz z poprawkami. Przywołał zeszłoroczne badania WHO, z których wynika, że Polska jest "niechlubnym wyjątkiem krajów, gdzie to spożycie wzrasta". "Ono nie jest wysokie, nie jest dramatyczne, jeżeli popatrzymy na średnią europejską, niemniej jednak funkcjonowanie w kraju gdzie, jedno z działań ryzykownych jest nadużywane, to powinniśmy mieć to na uwadze i reagować" - ocenił.

Król podkreślił, że w Polsce główny problem to zbyt łatwy dostępność sklepów z alkoholem.

Biuro Legislacyjne Sejmu w swoich uwagach wskazało, że termin wejścia w życie ustawy, która według założeń powinna obowiązywać od 1 stycznia 2018 r., powinien zostać przesunięty. Podkreślono, że zbyt krótkie vacatio legis będzie skutkowało brakiem czasu dla obywateli na zapoznanie się z przepisami i dostosowaniem się do nich.

Senatorowie pytali przedstawiciela wnioskodawców m.in. o to, czy stacje benzynowe również mogą być objęte ograniczeniem nocnej sprzedaży alkoholu.

Szynkowski podkreślił, że stacje benzynowe będą traktowane tak jak każdy punkt sprzedaży alkoholu, więc jeżeli samorząd zdecyduje się na wprowadzenie ograniczeń w godzinach nocnych, to one również będą nim objęte.

REKLAMA

Komisja pozytywnie zaopiniowała ustawę wraz z trzema poprawkami. Oprócz tych złożonych przez Szynkowskiego, zarekomendowano również wejście ustawy z 30-dniowym vacatio legis od daty jej ogłoszenia. Senatorem sprawozdawcą został Arkadiusz Grabowski (PiS).

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw ma doprecyzować i uregulować przepisy tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych do 4,5 proc. W obecnym stanie prawnym Rada Gminy określając liczbę punktów sprzedaży alkoholu, nie uwzględnia w limicie piwa i alkoholu do 4,5 proc.

Nowelizacja reguluje też problem dotyczący zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Gmina w drodze uchwały będzie mogła ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla poszczególnych jednostek pomocniczych (sołectwa, dzielnic, osiedli), które jej podlegają.

Zgodnie z przepisami, gmina będzie też miała możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22 a 6.

Nowelizacja wprowadza też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych (obecnie taki zakaz obowiązuje w konkretnych miejscach, m.in. na ulicach, placach, w parkach). Nowe regulacje wprowadzają szerszy, generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, jednocześnie dając samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania.(PAP)

autor: Karolina Kropiwiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA