reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Uchwalenie bądź zmiana planu miejscowego może wpływać na wartość nieruchomości

Uchwalenie bądź zmiana planu miejscowego może wpływać na wartość nieruchomości

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mogą powodować zróżnicowane skutki związane z wartością nieruchomości. Jednym z nich jest obniżenie wartości nieruchomości. Może on się pojawić w sytuacji, gdy plan miejscowy jest dla danego terenu uchwalany po raz pierwszy. Może też wystąpić wówczas, gdy gmina zmienia obowiązujący już plan. W takich sytuacjach właściciel nieruchomości może żądać od gminy wykupienia gruntu albo odszkodowania.

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub z części tej nieruchomości w sposób dotychczasowy lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, to właściciel tej nieruchomości (lub jej użytkownik wieczysty) może złożyć do gminy określone żądania. Wskazuje je art. 36 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.). Będą one polegać (w zależności od wyboru dokonanego przez właściciela nieruchomości) albo na domaganiu się odszkodowania w formie pieniężnej, albo wykupienia objętej planem nieruchomości (lub jej części).

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest fakultatywne. Zależy tylko od woli rady gminy. Jednocześnie właściciel, który nie chce obniżenia wartości nieruchomości, nie może (tylko z tego powodu) zablokować procedury planistycznej.

Co więcej, właściciele nieruchomości nie muszą być informowani osobiście przez władze gminy o pracach nad planem. Powinni się o nich sami dowiedzieć i wówczas mogą wyrazić swoje stanowisko w formie uwag w trakcie konsultacji społecznych. W sytuacji gdy plan prowadzi do obniżenia wartości nieruchomości, art. 36 ust. 1 u.p.z.p. art. 36 ust. 1 u.p.z.p. znajdzie zastosowanie w każdym z przypadków. Zarówno gdy plan miejscowy pozbawia jakiejkolwiek możliwości zagospodarowania nieruchomości, jak również gdy ogranicza możliwość określonego korzystania z gruntu (np. najpierw jest możliwość wznoszenia każdej zabudowy mieszkaniowej, a po wejściu w życie planu miejscowego tylko zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej).

Odszkodowanie obejmuje nie tylko przypadek, w którym plan miejscowy pokrzyżował właścicielowi nieruchomości realizację rzeczywistego zamierzenia budowlanego, ale także odebrał mu tylko potencjalną możliwość określonego zagospodarowania nieruchomości (niezależnie od tego, czy właściciel chciał, czy nie chciał realizacji danej inwestycji).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Uchwalenie bądź zmiana planu miejscowego może wpływać na wartość nieruchomości

W artykule wyjaśniono m.in. kiedy właścicielowi nieruchomości przysługuje odszkodowanie oraz w jakim terminie roszczenia odszkodowawcze ulegają przedawnieniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Sektor Publiczny

Zdjęcia

Uchwalenie bądź zmiana planu miejscowego może wpływać na wartość nieruchomości./ fot. Fotolia
Uchwalenie bądź zmiana planu miejscowego może wpływać na wartość nieruchomości./ fot. Fotolia

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama