REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Zarządzanie drogami

REKLAMA

Wśród licznych zadań, których obowiązek wykonywania nałożono na  jednostki samorządu terytorialnego, są sprawy dróg publicznych: wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Zadania te realizują samorządy wszystkich szczebli.

Wśród licznych zadań, których obowiązek wykonywania nałożono na  jednostki samorządu terytorialnego, są sprawy dróg publicznych: wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Zadania te realizują samorządy wszystkich szczebli.

REKLAMA

REKLAMA

Rezerwowanie gruntów pod przyszłe drogi, wykup potrzebnych na te cele nieruchomości, realizacja inwestycji drogowej oraz zarządzanie drogami odbywa się na podstawie wielu aktów prawnych. Podstawowy trzon regulacji w tym zakresie stanowi ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, która wraz z aktami wykonawczymi oraz przepisami innych aktów normatywnych ustala ramy prawne działania administracji publicznej, w tym organów samorządu terytorialnego.

Ze względu na swe funkcje budowla drogi i nieruchomość pod nią zajęta – nazywana pasem drogowym – podlegają szczególnej ochronie. Wykorzystanie drogi na inne cele, jak np.  umieszczanie urządzeń technicznych i obiektów niezwiązanych z drogą i obsługą ruchu, w tym reklam, są  ściśle reglamentowane. Na straży ochrony drogi stoją zarządcy dróg, którymi są w samorządach zarząd województwa, zarząd powiatu oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Prezydent miasta na prawach powiatu pełni ponadto funkcję zarządcy wszystkich dróg publicznych znajdujących się na terenie miasta, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych. Do wykonywania zadań zarządcy drogi zazwyczaj powoływana jest jednostka organizacyjna zwana zarządem drogi.

REKLAMA

Jak stanowi ustawa o drogach publicznych, do zarządcy drogi należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg. W celu ich  realizacji zarządca drogi został wyposażony w szereg władczych kompetencji, które uruchamiają się w przewidzianych przepisami sytuacjach, na styku zarządca drogi – obywatel. Poza tym prawo nakłada na zarządcę drogi wiele zadań o charakterze techniczno-organizatorskim. 

W Poradniku przedstawiono w głównej mierze zadania samorządowego zarządcy drogi, dotyczące zwłaszcza zarządzania drogą, w tym spoczywające na nim obowiązki, postępowanie przy ustalaniu opłat drogowych, a także tryb prowadzenia poszczególnych postępowań administracyjnych, które muszą być stosowane przez zarządcę drogi. Główny nacisk położony został na omówienie zagadnień realizowanych na co dzień przez pracowników zarządów dróg, jak wydawane zezwolenia, czy też podejmowane przez organy stanowiące JST uchwały z zakresu dróg publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieodzownym stało się też omówienie procesu inwestycyjnego przy budowie drogi lub wykonywaniu innych robót budowlanych na drodze, a także zasad pozyskiwania gruntów potrzebnych do przeprowadzenia inwestycji drogowej. Zwrócono uwagę na odmienność szczególnych trybów przedsięwzięć inwestycyjnych, a także na sprawy sposobów regulacji stanów prawnych nieruchomości zajętych pod drogi publiczne. Omówione zostały także pokrótce aspekty ochrony środowiska w zarządzaniu drogą oraz odpowiedzialność cywilna zarządcy drogi publicznej. Ostatni z rozdziałów poświęcony został drogom wewnętrznym, które niekiedy są także zarządzane przez samorząd.

Poradnik jest adresowany do pracowników zarządów drogowych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz innych pracowników administracji publicznej, zajmujących się w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych oraz urzędach miast i gmin sprawami z zakresu szeroko rozumianego drogownictwa.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Samorządowca
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  REKLAMA

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  Język angielski to nie wszystko. Jakie języki obce są najchętniej wybierane przez uczniów?

  Jaki język obcy jest najpopularniejszy w polskich szkołach średnich? Jaki lektorat najchętniej wybierają studenci? W jakich krajach dzieci nie uczą się angielskiego? 

  Minister kultury: Będą darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i emerytów

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o wprowadzeniu darmowego biletu do instytucji kultury dla młodzieży i emerytów

  R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa

  Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".

  REKLAMA

  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  REKLAMA