REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Zarządzanie drogami

REKLAMA

Wśród licznych zadań, których obowiązek wykonywania nałożono na  jednostki samorządu terytorialnego, są sprawy dróg publicznych: wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Zadania te realizują samorządy wszystkich szczebli.

Wśród licznych zadań, których obowiązek wykonywania nałożono na  jednostki samorządu terytorialnego, są sprawy dróg publicznych: wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Zadania te realizują samorządy wszystkich szczebli.

REKLAMA

REKLAMA

Rezerwowanie gruntów pod przyszłe drogi, wykup potrzebnych na te cele nieruchomości, realizacja inwestycji drogowej oraz zarządzanie drogami odbywa się na podstawie wielu aktów prawnych. Podstawowy trzon regulacji w tym zakresie stanowi ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, która wraz z aktami wykonawczymi oraz przepisami innych aktów normatywnych ustala ramy prawne działania administracji publicznej, w tym organów samorządu terytorialnego.

Ze względu na swe funkcje budowla drogi i nieruchomość pod nią zajęta – nazywana pasem drogowym – podlegają szczególnej ochronie. Wykorzystanie drogi na inne cele, jak np.  umieszczanie urządzeń technicznych i obiektów niezwiązanych z drogą i obsługą ruchu, w tym reklam, są  ściśle reglamentowane. Na straży ochrony drogi stoją zarządcy dróg, którymi są w samorządach zarząd województwa, zarząd powiatu oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Prezydent miasta na prawach powiatu pełni ponadto funkcję zarządcy wszystkich dróg publicznych znajdujących się na terenie miasta, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych. Do wykonywania zadań zarządcy drogi zazwyczaj powoływana jest jednostka organizacyjna zwana zarządem drogi.

REKLAMA

Jak stanowi ustawa o drogach publicznych, do zarządcy drogi należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg. W celu ich  realizacji zarządca drogi został wyposażony w szereg władczych kompetencji, które uruchamiają się w przewidzianych przepisami sytuacjach, na styku zarządca drogi – obywatel. Poza tym prawo nakłada na zarządcę drogi wiele zadań o charakterze techniczno-organizatorskim. 

W Poradniku przedstawiono w głównej mierze zadania samorządowego zarządcy drogi, dotyczące zwłaszcza zarządzania drogą, w tym spoczywające na nim obowiązki, postępowanie przy ustalaniu opłat drogowych, a także tryb prowadzenia poszczególnych postępowań administracyjnych, które muszą być stosowane przez zarządcę drogi. Główny nacisk położony został na omówienie zagadnień realizowanych na co dzień przez pracowników zarządów dróg, jak wydawane zezwolenia, czy też podejmowane przez organy stanowiące JST uchwały z zakresu dróg publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieodzownym stało się też omówienie procesu inwestycyjnego przy budowie drogi lub wykonywaniu innych robót budowlanych na drodze, a także zasad pozyskiwania gruntów potrzebnych do przeprowadzenia inwestycji drogowej. Zwrócono uwagę na odmienność szczególnych trybów przedsięwzięć inwestycyjnych, a także na sprawy sposobów regulacji stanów prawnych nieruchomości zajętych pod drogi publiczne. Omówione zostały także pokrótce aspekty ochrony środowiska w zarządzaniu drogą oraz odpowiedzialność cywilna zarządcy drogi publicznej. Ostatni z rozdziałów poświęcony został drogom wewnętrznym, które niekiedy są także zarządzane przez samorząd.

Poradnik jest adresowany do pracowników zarządów drogowych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz innych pracowników administracji publicznej, zajmujących się w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych oraz urzędach miast i gmin sprawami z zakresu szeroko rozumianego drogownictwa.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Samorządowca

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA