REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 6 września zmiany w godzinach czarnkowych i nadgodzinach nauczycieli [nowelizacja Karty Nauczyciela]

Od 6 września zmiany w godzinach czarnkowych i nadgodzinach nauczycieli [nowelizacja Karty Nauczyciela]
Od 6 września zmiany w godzinach czarnkowych i nadgodzinach nauczycieli [nowelizacja Karty Nauczyciela]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Karty Nauczyciela - zmiany w tzw. godzinach czarnkowych, godzinach ponadwymiarowych w szkołach ponadpodstawowych oraz świadczeniach kompensacyjnych.

Zmiany w tzw. godzinach czarnkowych, godzinach ponadwymiarowych w szkołach ponadpodstawowych oraz świadczeniach kompensacyjnych – m.in. tego dotyczą wchodzące właśnie w życie przepisy.

REKLAMA

We wtorek, 6 września wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy Karta nauczyciela i niektórych innych ustaw. Nowela zmienia oprócz Karty m.in. Prawo oświatowe. 

Aktualizacja artykułu: Z informacji min. P. Czarnka z czwartku wynika, że większe pieniądze otrzymają w 2024 r. nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie. Będzie to bon turystyczny, o czym w poniższym artykule:

P. Czarnek: 5 mln uczniów otrzyma bony turystyczne warte 150 mln zł [Uczeń plus]

Jakie zmiany w przepisach wchodzą w życie 6 września 2023 r?

Od 6 września jednostki samorządu terytorialnego mogą, po uzyskaniu opinii kuratora oświaty, tworzyć dodatkowe lokalizacje prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (na poziomie liceum, technikum lub branżowej szkoły I stopnia). 

To wyjątkowe rozwiązanie, tylko na rok szkolny 2023/2024, które ma pomóc rozładować kumulację 1,5 rocznika w szkołach ponadpodstawowych. Żeby skorzystać z tej możliwości, konieczna jest uchwała radnych.

Również od środy obowiązują przepisy, w myśl których w tym roku szkolnym nauczycielowi w szkole ponadpodstawowej mogą być przydzielone, za jego zgodą, godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1 Karty nauczyciela. To z kolei z myślą o zapewnieniu kadry nauczycielskiej dla zwiększonej liczby uczniów.

Zmiany dotyczą też tzw. godzin czarnkowych, czyli godzin dostępności nauczyciela w szkole. Obecnie była to jedna godzina tygodniowo, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć – jedna godzina w ciągu dwóch tygodni. Wchodząca w życie nowelizacja zmienia sytuację nauczycieli zatrudnionych w niskim wymiarze.

Do Karty nauczyciela dodany został przepis:
„2g. W przypadku nauczyciela, który w ramach stosunku pracy prowadzi:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich
rzecz w wymiarze niższym niż 6 godzin tygodniowo lub
2) wyłącznie zajęcia w formach pozaszkolnych lub zajęcia w szkole dla dorosłych, branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej, bez względu na wymiar zatrudnienia
– wymiar dostępności nauczyciela w szkole, o której mowa w ust. 2f, ustala dyrektor szkoły odpowiednio do potrzeb, z tym że wymiar ten nie może być wyższy od wymiaru określonego w ust. 2f, a dostępność nauczyciela w szkole oraz inne zajęcia i czynności realizowane przez niego w ramach stosunku pracy nie mogą przekroczyć maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy obowiązującego tego nauczyciela.”; 

Ponadto nowelizacja doprecyzowuje, za jaki jest dokonywana ocena pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego. Zgodnie z nowymi przepisami oceny tej dokonuje się za okres ostatnich 3 lat pracy przed dokonaniem tej oceny, z tym że do okresu tego nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, trwających dłużej niż 3 miesiące.

Doprecyzowane zostały też kwestie możliwości odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela przez osobę nieposiadającą przygotowania pedagogicznego rozpoczynającą pracę w szkole. Nauczyciel początkujący zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami oraz nauczyciel zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć na podstawie art. 10 ust. 3 odbywają przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy albo  (2 lat i 9 miesięcy).

Zmieniają się też przepisy dotyczące powoływania zespołów przez jednostki samorządu terytorialnego. Połączenie w zespół lub włączenie do zespołu szkoły lub placówki niebędącej szkołą może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. 

Wzmocniony został nadzór nad szkołami i placówkami niepublicznymi. Teraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny może polecić osobie prowadzącej niepubliczną szkołę lub placówkę niezwłoczne umożliwienie wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego w szkole lub placówce. Wykonywanie w niepublicznej szkole lub placówce czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego powinno rozpocząć się nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania polecenia.

Jakie zmiany w przepisach wchodzą w 2024 r.?

Od 1 stycznia przyszłego roku zmodyfikowany będzie natomiast sposób naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nauczycieli.

W myśl nowych przepisów: Dla nauczycieli będących emerytami lub rencistami oraz nauczycieli pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalonej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym liczby nauczycieli będących emerytami lub rencistami oraz nauczycieli pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, skorygowanej w końcu danego roku kalendarzowego do faktycznej, przeciętnej liczby tych nauczycieli i 42% kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3, obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku.

1 stycznia wejdą w życie również przepisy dotyczące środków na wypłatę odpraw dla nauczycieli przechodzących na emeryturę, o której mowa w art. 88a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Na ten cel samorządy dostaną do podziału maksymalnie 496, 2 mln zł.

Nowela zmienia także przepisy dotyczące nauczycielskim świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i w specjalnych ośrodkach wychowawczych. 

Nowelizacja daje prawo do świadczenia kompensacyjnego także nauczycielom zatrudnionym w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Będzie to możliwe od 1 września 2024 r.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jol
  2023-09-06 22:18:05
  Ze wzgledu na małą różnicę pensji między młodymi i doświadczonymi nauczycielami,motywacja tych drugich spada do zera.Nazwijmy oo imieniu-nie oplaca sie robić awansów.Podnoszenie minimalnej pensji goni pensje dyplomowanych...To skandal...Zawsze chcialam być nauczycielem.Dzis wstyd przyznać się,że się nim jest.Przykro mi ale takie są fakty...Pani pomoc n-la śmieje się nam w oczy i pyta po co nam byla nauka,skoro ona ma 300 zl mniej...
  0
 • Felek
  2023-09-07 13:29:17
  Aby złamać społeczeństwo należy obniżyć poziom nauczania.najgorzej zarządza się wykształconym społeczeństwem.ciemnogrod liczy się tylko w dniu wyborów.kazdy ma jeden głos.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

REKLAMA

Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

REKLAMA

Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

REKLAMA