Nauka języka łacińskiego priorytetem polityki oświatowej w roku szkolnym 2022/2023
REKLAMA
REKLAMA
Co to są „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej 2022/2023”?
Dokument „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym” wydaje co roku - w czasie wakacji - szef resortu edukacji i nauki. Do wydania dokumentu minister jest zobowiązany przepisami ustawy Prawo Oświatowe; wcześniej takie zobowiązanie wynikało z przepisów ustawy o systemie oświaty.
REKLAMA
Dokument „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej” stanowi podstawę do planowania przez organy nadzoru pedagogicznego, a także placówki doskonalenia nauczycieli działań w nadchodzącym roku szkolnym. Wyszczególniono w nim podstawowe kierunki realizacji przez kuratorów oświaty polityki edukacyjnej państwa, w szczególności zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego.
Język łaciński w szkole
Zgodnie z dokumentem kierunki te to: wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji; wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży; działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.
Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy
Na kolejnych pozycjach na liście priorytetów wskazano: doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb, doskonalenie kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej; wspomaganie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w związku z nową formułą egzaminu maturalnego od roku 2023.
Co to jest Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030?
Kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 będą także: doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami, wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 oraz rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych oraz wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w internecie i mediach społecznościowych.
Kontrole w szkołach
W dokumencie wyznaczono również zakres kontroli prowadzonych przez kuratorów oświaty w ramach nadzoru pedagogicznego.
REKLAMA
W przedszkolach, w szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I stopnia - zarówno ogólnodostępnych jak i integracyjnych - kontrolowana będzie realizacja zwiększenia dostępności i jakości wsparcia udzielanego uczniom przez nauczycieli specjalistów, w tym pedagogów specjalnych.
W szkołach ponadpodstawowych kontrolowana będzie realizacja zajęć wychowanie do życia w rodzinie. W szkołach prowadzących kształcenie zawodowe i w centrach kształcenia zawodowego kontroli podlegać będzie organizacja i realizacja turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników. W niepublicznych bursach i niepublicznych domach wczasów dziecięcych kontrolowana będzie organizacja ich pracy.
REKLAMA
REKLAMA