Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług
REKLAMA
REKLAMA
Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług VAT
Naczelny Sąd Administracyjny uchwałą z dnia 24 czerwca 2013, sygn. akt I FPS 1/13 uznał, iż w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług.
REKLAMA
Konsekwencją powyższej uchwały może być całkowicie nowe podejście do definicji podatnika VAT w jst gdzie zamiast kilkunastu jednostek budżetowych wystąpi gmina reprezentowana wyłącznie przez urząd i najprawdopodobniej zostanie ona wyposażona w narzędzia prawne umożliwiające szersze niż dotąd korzystanie z odliczeń VAT. Może to także prowadzić do centralizacji opodatkowanych VAT zakupów, towarów, usług czy robót budowlanych z poziomu jednostek organizacyjnych na poziom urzędu gminy.
Zobacz również: Gminne jednostki budżetowe - czy są podatnikami VAT?
REKLAMA
Docelowo może również prowadzić do zmniejszenia obsługi administracyjnej i księgowej w jednostkach organizacyjnych i konieczności budowy nowej struktury przepływu informacji pomiędzy i urzędem a jednostkami organizacyjnymi gmin – jednostkami budżetowymi które dotąd posiadały status samodzielnych podatników VAT.
Z całą pewnością zmiana interpretacji przepisów może uszczuplić wpływy państwa z VAT a ponadto spowoduje nowe podejście do czynności opodatkowanych tym podatkiem a wykonywanych dotychczas przez jednostki organizacyjne gmin jako samodzielnych podatników podatku VAT – częstokroć nie posiadających możliwości jego faktycznego odliczenia.
REKLAMA
REKLAMA