| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r. Jakie mogą być konsekwencje przedmiotowej uchwały?

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług VAT

Naczelny Sąd Administracyjny uchwałą z dnia 24 czerwca 2013, sygn. akt I FPS 1/13 uznał, iż w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług.

Konsekwencją powyższej uchwały może być całkowicie nowe podejście do definicji podatnika VAT w jst gdzie zamiast kilkunastu jednostek budżetowych wystąpi gmina reprezentowana wyłącznie przez urząd i najprawdopodobniej zostanie ona wyposażona w narzędzia prawne umożliwiające szersze niż dotąd korzystanie z odliczeń VAT. Może to także prowadzić do centralizacji opodatkowanych VAT zakupów, towarów, usług czy robót budowlanych z poziomu jednostek organizacyjnych na poziom urzędu gminy

Zobacz również: Gminne jednostki budżetowe - czy są podatnikami VAT?

Docelowo może również prowadzić do zmniejszenia obsługi administracyjnej i księgowej w jednostkach organizacyjnych i konieczności budowy nowej struktury przepływu informacji pomiędzy i urzędem a jednostkami organizacyjnymi gmin – jednostkami budżetowymi które dotąd posiadały status samodzielnych podatników VAT.

Z całą pewnością zmiana interpretacji przepisów może uszczuplić wpływy państwa z VAT a ponadto spowoduje nowe podejście do czynności opodatkowanych tym podatkiem a wykonywanych dotychczas przez jednostki organizacyjne gmin jako samodzielnych podatników podatku VAT – częstokroć nie posiadających możliwości jego faktycznego odliczenia.

Czytaj także

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gminne jednostki budżetowe a VAT
Gminne jednostki budżetowe a VAT

VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.29.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »